اختلاف امارات و عربستان بر سر حل بحران قطر

به گزارش فیس راز، خبرنگاران : به نظر می رسد که اماراتی ها از تحرکات اجرا شده برای حل بحران قطر چندان راضی نیستند و به نوعی خود را دور مانده از فرایند رایزنی ها می بینند.

اختلاف امارات و عربستان بر سر حل بحران قطر

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، توئیت عبدالخالق عبدالله مشاور محمد بن زاید و انتقاد ضمنی از مهجور ماندن امارات در فرایند گفت وگوهای حل بحران قطر، تصویر جدیدی از شرایط حاکم بر کشورهای عربی خلیج فارس به دست داده است.

به نوشته القدس العربی، این استاد دانشگاه اماراتی و نزدیک به دایره قدرت در ابوظبی در توئیتر خود نوشت: قطار صلح خلیجی، بدون اطلاع و موافقت و استقبال امارات، یک میلیمتر هم حرکت نخواهد کرد.

همین نوشته کوتاه، کافی بود تا شخصیت های رسانه ای سعودی نوک پیکان حملات خود را متوجه عبدالخالق عبدالله نموده و او را به کوشش برای ممانعت از حل بحران میان قطر و چهار کشور محاصره نماینده محکوم نمایند.

ترکی احمد استاد دانشگاه عربستانی و از افراد نزدیک به محمد بن سلمان، در پاسخ به عبدالخالق عبدالله، مدعی شد که هیچ کشوری نمی خواهد امارات را در فرایند گفت و گوها جای ندهد و مشاور بن زاید نباید طوری سخن بگوید که در دیگران چنین شبهه ای به وجود آید و مانعی در جهت به ثمر رسیدن رایزنی ها گردد.

این استاد دانشگاه اماراتی چندی پیش پس از صدور بیانیه کویت در مورد پیشرفت در جهت گفت و گوهای حل بحران قطر، با کم اهمیت جلوه دادن این بیانیه نوشت که صرفا طرفین توافق نموده اند که از شدت بیان خود بکاهند، وگرنه مصالحه ای شکل نگرفته است. او تمایل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای کاهش شدت تنش را یک اقدام پیشدستانه برای بهبود شرایط پیش از آمدن دولت بایدن دانسته بود.

القدس العربی در ادامه به نقل از منابع آگاه عربی نوشت که موضع دولت امارات در قبال مصالحه با قطر، موجب عصبانیت تعدادی از کشورها شده است و ابوظبی تا کنون موضع صریحی در قبال اعلامیه کویت نگرفته است و رسانه ها مواضع افراد نزدیک به دایره قدرت در امارات را همان موضع رسمی این کشور می دانند.

روز آدینه احمد ناصر المحمد الصباح وزیر خارجه کویت از اجرای گفت وگوهای سازنده برای انتها دادن به بحران سه ساله قطر با امارات، عربستان سعودی، بحرین و مصر خبر داده بود. گفت وگوهایی که گفته می گردد با فشار آمریکا شاهد پیشرفت است. اما عبدالخالق عبدالله شنبه شب در توییتی مبهم نوشت: [دیگر] زمان اینکه واشنگتن دستور دهد و پایتخت های خلیجی بله قربان بگویند،گذشت!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1436

به "اختلاف امارات و عربستان بر سر حل بحران قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف امارات و عربستان بر سر حل بحران قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید