انتقاد دیده بان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران

دیده بان حقوق بشر در یک گزارش 47 صفحه ای درباره آثار تحریم های ضد ایرانی آمریکا علیه ایران هشدار داد.

انتقاد دیده بان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دیده بان حقوق بشر در گزارشی که امروز سه شنبه منتشر شده مدعی شده که تحریم های گسترده دولت آمریکا علیه ایران توانایی این کشور برای تامین اعتبار جهت واردات کالاهای انسانی از جمله داروها را به شدت محدود نموده است.

دیده بان حقوق بشر با بیان اینکه تحریم ها باعث ایجاد چالش های جدی برای مردم عادی ایران شده و حق بهداشت و سلامت آنها را با تهدید روبرو نموده گفته دولت آمریکا باید گام های فوری برای حصول اطمینان از وجود یک کانال برای کالاهای بشردوستانه با ایران بردارد.

در گزارش 47 صفحه ای دیده بان حقوق بشر با عنوان فشار حداکثری: تحریم های اقتصادی آمریکا به حق بهداشت و سلامت ایرانی ها آسیب رسانده است آمده که تحریم های وسیع بر روی تراکنش های اقتصادی که با گفتمان تهاجمی از سوی مقامات آمریکایی همراه شده به شدت توانایی نهادهای ایران برای تامین اعتبار واردات کالاهای بشردوستانه از جمله داروهای حیاتی و واردات تجهیزات پزشکی را با محدودیت روبرو نموده است.

در حالی که دولت آمریکا مدعی معافیت واردات کالاهای بشردوستانه از رژیم تحریم ها علیه ایران شده اما دیده بان حقوق بشر در گزارش خود عنوان نمود که عملا این معافیت ها به دلیل بی رغبتی شدید شرکت های آمریکایی و اروپایی در تراکنش اقتصادی برای صادرات کالاهای بشردوستانه معاف شده با ایران، با شکست روبرو شده است.

در نتیجه، این موضوع دسترسی ایرانی ها به داروهای اساسی را متوقف نموده و حق بهداشت و سلامت آنها را با اختلال روبرو نموده است. تحت قوانین بین المللی، آمریکا باید تاثیر این تحریم ها بر حقوق ایران را تحت نظر قرار داده و هرگونه نقضی را که به دلیل تحریم ها ایجاد می گردد را رفع کند.

سارا لی ویتسون مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: مقامات دولت ترامپ مدعی هستند که آنها در کنار مردم ایران قرار دارند اما رژیم تحریم های وسیع آمریکا در حال آسیب رساندن به حق بهداشت و سلامت مردم ایران از جمله دسترسی به داروهای نجات بخش است.

وی اضافه نمود: شبکه فراگیر تحریم های آمریکا باعث شده تا بانک ها و شرکت ها از تجارت کالاهای انسانی با ایران عقب نشینی نموده و ایرانی هایی را که بیماری های نادر یا پیچیده ای دارند، به دارو یا درمانی که احتیاج دارند دسترسی نداشته باشند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 620

به "انتقاد دیده بان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد دیده بان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید