بازدهی صندوق های سرمایه گذاری 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل

به گزارش فیس راز، صندوق های سرمایه گذاری سهام و مختلط که این روز ها در بحبوحه اقبال عمومی به بازار سرمایه به واسطه دارا بودن بازدهی معقول و مدیریت حرفه ای پرتفوی در کانون توجه مردم قرار دارند، در 6 سال گذشته 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل برای سرمایه گذاران خرد بازدهی به ارمغان آورده اند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل

به گزارش گروه اقتصادی فیس راز صندوق های سرمایه گذاری سهام و مختلط که این روز ها در بحبوحه اقبال عمومی به بازار سرمایه به واسطه دارا بودن بازدهی معقول و مدیریت حرفه ای پرتفوی در کانون توجه مردم قرار دارند، به گفته مدیرعامل فرابورس ایران در 6 سال گذشته 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل، برای سرمایه گذاران خرد بازدهی به ارمغان آورده اند.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ امیر هامونی با اعلام این موضوع که بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط در 6 سال گذشته به حدود 900 درصد رسیده است، این رقم را برای شاخص کل نزدیک به 700 درصد ذکر کرد و گفت: شکاف 200 درصدی میان بازدهی این صندوق ها با شاخص کل یکی از مهم ترین دلایلی است که نشان می دهد سرمایه گذاران خصوصا سرمایه گذاران تازه وارد بازار سرمایه بهتر است که از این ابزار استفاده نمایند.

وی شرح داد: به نظر می رسد با رشد بازار سهام و ورود نقدینگی به صندوق های سرمایه گذاری در سهام، مدیران این صندوق ها قدرت مانور بیشتری برای چینش پرتفوی خود دارند و همین عامل اصلی می تواند گزینه مناسبی باشد تا سرمایه گذاران تازه وارد را ترغیب کند به وسیله این صندوق ها سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تجربه و دنبال نمایند.

هامونی با بیان اینکه با رشد بازار و افزایش شاخص، شکاف میان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری و بازدهی شاخص بیشتر شده است، اظهار کرد: با رشد شاخص بازار سهام، ورود منابع اقتصادی به صندوق های سهامی افزایش یافته به گونه ای که خالص ارزش صدور و ابطال صندوق های سرمایه گذاری در سهام طی سال 98 حدود 3 هزار و 492 میلیارد تومان بود که نشان دهنده افزایش ورود نقدینگی به صندوق های سرمایه گذاری در سهام است.

خریداران صندوق ها سود بیشتری از عرضه اولیه کسب می نمایند

وی همچنین با اشاره به تخصیص عرضه های اولیه به صندوق های سرمایه گذاری، اتخاذ این تصمیم را آگاهانه و با هدف ترغیب سرمایه گذاران به خرید واحد های صندوق ها مطرح کرد و گفت: تخصیص عرضه های اولیه به صندوق ها موضوع مهم دیگری است که باید به آن پرداخته گردد، این سهمیه به گونه ای در نظر گرفته شده که اگر سرمایه گذار واحد های صندوق را خریداری کند در واقع سهم بهتری در عرضه اولیه به دست آورده است.

مدیرعامل فرابورس در این باره با ذکر مثالی شرح داد: در عرضه اولیه آریا ساسول سهمیه در نظر گرفته شده برای عموم خریداران به گونه ای بود که به نقدینگی حدود 600 هزار تومان احتیاج داشت و پس از تسهیم به نسبت، حداکثر تا 58 سهم با نقدینگی نزدیک به 370 هزار تومان به خریداران تخصیص یافت.

به گفته هامونی، اما همین سهمیه برای واحد های صندوق های سرمایه گذاری بیشتر دیده شد و اگر سرمایه گذاری تنها واحد های یک صندوق سهامی را در مالکیت داشت رقم تخصیص سهام عرضه اولیه آریا در آن به ازای هر دارنده بالغ بر 700 هزار تومان بود که مسلما با افزایش تنوع واحد های خریداری شده از صندوق های گوناگون این عدد قابل افزایش بود.

مدیرعامل فرابورس اضافه نمود که در مجموع برای ارائه خلاصه ای از عملکرد اشخاص در عرضه های اولیه تا تاریخ 20 اردیبهشت ماه باید گفت: اگر فردی به طور مستقیم در تمامی عرضه های اولیه بورس و فرابورس از تاریخ 14 اسفندماه شرکت می کرد حدودا سودی معادل 57 درصد کسب نموده بود، در صورتی که بازده صندوق های سرمایه گذاری در سهام به ازای هر دارنده از محل عرضه های اولیه بیش از 81 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در طول هفته ها و ماه های اخیر با استقبال بیش از پیش عموم مردم روبه رو شده و افراد تازه وارد زیادی راهی این بازار شده اند، مطرح کرد: همانطور که می دانید اغلب سرمایه گذاران جدید دانش و مهارت چندانی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه ندارند و با کمترین نوسان قیمت ها اسیر هیجانات کاذب می شوند، از این رو بهتر است این افراد به طور غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند و در این میان بهترین گزینه برای ورود آن ها صندوق های سرمایه گذاری است.

به گفته هامونی مواردی همچون نقدشوندگی بالا، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، مدیریت تخصصی دارایی ها و کاهش ریسک سرمایه گذاری از جمله مهم ترین مزایای صندوق های سرمایه گذاری است که با تخصیص عرضه های اولیه به این صندوق ها بر جذابیت این ابزار نیز افزوده شده و سرمایه گذاران جدیدالورود به منظور چیدمان متنوع پرتفوی و بهره مندی از جذابیت عرضه های اولیه بهتر است از راه صندوق ها، سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تجربه نمایند.

وی تعداد سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری را نیز در سال 1393 حدود 105 هزار نفر مطرح کرد و گفت که این تعداد در حال حاضر بالغ بر 2 میلیون نفر شده و رشد 20 برابری را تجربه نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1145

به "بازدهی صندوق های سرمایه گذاری 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی صندوق های سرمایه گذاری 200 درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید