بلغارستان روسیه را متهم کرد

به گزارش فیس راز، خبرنگاران : مقامات بلغارستان امروز، چهارشنبه اعلام کردند، به شش شهروند روس در مورد انفجارهای اتفاق افتاده در کارخانه های مهمات سازی و انبارهای تسلیحاتی در سال های اخیر مظنون هستند که سه تن به کوشش برای ترور یک تاجر بلغاری نیز متهم هستند.

بلغارستان روسیه را متهم کرد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سکا میلیوا، سخنگوی دادستانی کلی بلغارستان در کنفرانسی خبری در صوفیه گفت: بارپرسان معتقدند تشابهات مشخصی در انفجارهای اتفاق افتاده در انبارهای مهمات وجود دارند به طوریکه تسلیحات فراوری شده که برای صادرات به اوکراین و گرجستان بودند، منهدم شده اند.

او اضافه نمود: انفجارها به دلایل فنی مشخصی نبوده و شش شهروند روس در روزهای نزدیک به تاریخ های وقوع انفجارها در خاک بلغارستان حضور داشته اند و همچنین کوشش برای ترور امیلیان گبریف، تاجر اسلحه بلغارستان که سلاح های انبار شده ای در انبارهای مهمات منهدم شده داشته، وجود داشته است.

طبق گفته دفتر دادستان کل بلغارستان، کوشش برای ترور گبریف در برهه زمانی 28 آوریل تا چهار مه 2015 اتفاق افتاده در حالی که اولین انفجار در نوامبر 2011 و دو انفجار دیگر در سال های 2015 و 2020 بوده اند.

میلیوا اشاره نمود: مدارکی که تا به امروز جمع آوری شده تا حد زیادی معتبر هستند و نشان می دهند هدف اقدامات شهروندان روس توقف صادرات ذخایر تسلیحاتی به گرجستان و اوکراین بوده است.

او اضافه نمود، جمع آوری مدارک و شواهد ادامه دارند.

این سخنگو اظهار داشت: صوفیه با پراگ درباره وجود ارتباط بین انفجارهای اتفاق افتاده در بلغارستان و انفجار در جمهوری چک در سال 2014 همکاری می نماید.

هیئت دیپلماتیک روسیه در صوفیه نیز گفت، مقامات مراتب تحقیقات در انفجارها را به اطلاع این دفتر دیپلماتیک نرسانده اند.

گفته می گردد طی 18 ماه بلغارستان شش دیپلمات روس را به ظن اقدامات و فعالیت های جاسوسی اخراج نموده که منجر به تیره شدن روابط دیپلماتیک تاریخی و مستحکم صوفیه و مسکو شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1761

به "بلغارستان روسیه را متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلغارستان روسیه را متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید