تصمیم تاریخی اوباما برای لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام

به گزارش فیس راز، مقام های آمریکایی اعلام کردند که باراک اوباما در حال آنالیز این مساله است که آیا تحریم تسلیحاتی 3 دهه اخیر علیه ویتنام را لغو کند یا نه.

تصمیم تاریخی اوباما برای لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای سفر به ویتنام در نیمه دوم ماه می آماده می گردد، مقام های واشنگتن از آنالیز لغو تحریم های تسلیحاتی این کشور خبر می دهند.

نگرانی های مربوط به وضعیت حقوق بشر در ویتنام، چالش بزرگی برای تقویت همکاری های نظامی آمریکا و ویتنام به شمار می رود.

اقدامات پکن در دریای جنوبی چین بهانه ای برای تقویت همکاری های نظامی واشنگتن و هانوی خواهد بود. در حالی که روابط دو کشور از 21 سال پیش تاکنون روند عادی سازی را شروع نموده است ولی واشنگتن هنوز تحریم تسلیحاتی علیه هانوی را لغو ننموده است. مقام های ویتنام خواهان لغو کامل تحریم تسلیحاتی هستند.

البته دولت اوباما در سال 2014 میلادی بخشی از تحریمهای تسلیحاتی ویتنام را لغو کرد که این مساله با مخالفت شدید چین روبرو شده است. بعضی مقام های کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا بر این باورند که تا زمانی که ویتنام پیشرفت بیشتری را در زمینه وضعیت حقوق بشر نداشته باشد، واشنگتن نباید محدودیت های مربوط به فروش تسلیحات کشنده و یاری های نظامی را به طور کامل لغو کند.

البته مقام های پنتاگون با این استدلال مخالفت نموده و بر این باورند که ویتنام باید برای مقابله با اقدامات چین در منطقه، قدرت نظامی خود را تقویت کند و مقابله با نفوذ چین در منطقه باید اولویت مهمی باشد.

تقویت امنیت متحدان آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی اوباما اعلام شده است. گرچه ویتنام به دنبال برقراری روابط گرمتر با آمریکا است ولی مقام های واشنگتن نسبت به تمایل مقام های حزب کمونیست ویتنام تردید دارند.

یک عامل مهم در تصمیم اوباما برای لغو تحریم تسلیحاتی این خواهد بود که آیا ویتنام به دنبال عقد قراردادهای بزرگ نظامی با آمریکا است، اقدامی که می تواند موجب ایجاد فرصت های شغلی زیادی در آمریکا گردد و مخالفت کنگره را با لغو تحریمهای تسلیحاتی کاهش دهد.

ابهاماتی نیز وجود دارد که ویتنام که از زمان جنگ سرد تاکنون وابستگی زیادی به خرید سلاح از روسیه داشته، آیا حاضر است سامانه های ساخت آمریکا را خریداری کند. مقام های کاخ سفید خواهان شنیدن اظهارات قاطع مقام های دولت ویتنام در این خصوص هستند.

اوباما سومین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از سال 2000 میلادی که بیل کلینتون به ویتنام سفر کرد، به این کشور آسیایی سفر خواهد نمود.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 372

به "تصمیم تاریخی اوباما برای لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم تاریخی اوباما برای لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید