جنوب استان کرمان در شرایط زرد کرونایی، کرونا داشتن عیب نیست

به گزارش فیس راز، خبرنگاران/کرمان رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با انتقاد از بحث بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی در جنوب استان کرمان توضیح داد: جنوب استان کرمان هم اکنون در شرایط زرد کرونایی واقع شده است ولی شرایط تحت کنترل است اما اگر مردم بحث های رعایت فاصله گذاری فیزیکی و نظافت دست ها را رعایت نکنند قطعا شاهد توسعه بیشتر این اپیدمی خواهیم بود و به مرحله قرمز خواهیم رسید.

جنوب استان کرمان در شرایط زرد کرونایی، کرونا داشتن عیب نیست

دکتر اصغر مکارم شامگاه چهارشنبه هفتم خردادماه در جمع فیس راز درباره آخرین شرایط شیوع ویروس کرونا در جنوب استان کرمان اظهار کرد: جنوب استان کرمان دارای 7 شهرستان با جمعیتی بالغ بر 900 هزار نفر و دارای پتانسیل های ویژه و ترددهای بسیار بالا به ویژه در حوزه جابجایی محصولات کشاورزی است.

وی با اشاره به شرایط شیوع ویروس کرونا در جنوب استان کرمان اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه که بحث شیوع ویروس کووید 19 در کشور مطرح شد، با جلسات و اقدامات انجام شده در دانشگاه و منطقه جنوب استان کرمان، آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری در این منطقه به وجود آمد به طوری که در سه هفته ابتدایی اسفندماه ماه هیچ مورد مثبت قطعی مبتلا به کووید 19 را در این منطقه نداشتیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اینکه اولین موارد قطعی مبتلا به کرونا در جنوب استان کرمان در 20 اسفندماه سال گذشته اعلام و از آن پس فرایند افزایشی مبتلایان دارای شیب نسبتا کندی بود اظهار کرد: در ابتدای شیوع این بیماری و به دلیل ارتباط وسیع بین استان کرمان با استان آلوده یزد، شمال استان کرمان درگیری بالایی با این ویروس پیدا کرد و در جنوب استان نیز به دلیل ارتباط بسیار زیاد مردم این منطقه با استان هرمزگان شاهد افزایش درگیری با این ویروس را بودیم به طوری که در ابتدای شیوع این ویروس در جنوب استان کرمان موارد مثبت اعلامی، وارداتی بود.

مکارم با تاکید بر اینکه محدودیت های اعمالی در جنوب استان کرمان باعث شده بود تا 20 فروردین ماه تنها 25 مورد قطعی مبتلا به کووید 19 را در جنوب استان کرمان داشته باشیم اظهار کرد: از 23 فروردین ماه و بنا به مقتضیات دولت و شرایط مالی کشور، محدودیت ها کاهش پیدا کرد که همین امر سبب شد تا حدودی شاهد افزایش شیوع این ویروس در جنوب استان کرمان باشیم.

وی با بیان اینکه تبلیغ کاذب تاثیر گرما بر ویروس کرونا و ریشه کن شدن این ویروس با افزایش دمای هوا از دیگر عوامل موثر بر افزایش شیوع این ویروس در مناطق گرمسیری کشور به ویژه جنوب استان بود اظهار کرد: مردم انتظار داشتن در ماه های اردیبهشت به بعد که گرما در این مناطق حاکم می گردد، پفراینده ویروس کرونا در جنوب کرمان بسته گردد این در حالی است که برعکس رخ داد و پیکی را که در اواخر اسفندماه و اوایل فروردین ماه در مناطق سردسیر و حتی شمال استان کرمان را شاهد بود با یک ماه تاخیر در مناطق گرمسیری کشور از جمله جنوب استان کرمان ببینیم به طوری که از اواخر اردیبهشت ماه در جنوب استان به پیک بیماری رسیدیم و هم اکنون شاهد موارد افزایشی در این منطقه هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به 307 مورد مثبت قطعی ابتلا به کووید 19 در جنوب استان کرمان اظهار کرد: از اوایل اردیبهشت ماه تا اخر اردیبهشت ماه تعداد موارد مثبت قطعی مبتلا به کرونا به 5 تا 6 برابر فروردین ماه رسیده که نشان می دهد پیک این بیماری با تاخیر در جنوب استان اتفاق افتاده است.

مکارم با تاکید بر اینکه شروع یک اپیدمی از یک نقطه و انتقال آن از یک نقطه تا نقطه دیگر زمان بر خواهد بود، اظهار کرد: سه عامل برداشته شدن محدودیت ها، اعتقاد کاذب به تاثیر گرما بر کرونا و همچنین نحوه زندگی در مناطق گرمسیری در فصل بهار و عدم رعایت فاصله گذاری های فیزیکی سبب شد که امروز در این مناطق از کشور شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19 باشیم.

وی با بیان اینکه بحث استفاده از اسپیلت ها و کولرهای گازی در فضاهای محدود و عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی در این مکان ها عامل موثر دیگری در افزایش شیوع ویروس کرونا در جنوب استان کرمان بوده است اضافه نمود: نوع زندگی در جنوب استان کرمان، جنوب استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان نشان می دهد که انتقال ویروس در این مناطق هم اکنون به صورت خانگی می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با تاکید بر اینکه استفاده از اسپیلت ها و کولرهای گازی سبب می گردد ویروس کرونا در داخل آن محیط بسته ماندگاری بیشتری داشته باشد اضافه نمود: یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش شیوع ویروس کرونا در جنوب استان کرمان، تردد بالای کامیون ها در این منطقه است که خود این عامل سبب می گردد که ویروس گردش بیشتری در منطقه داشته باشد که احتیاج است در این زمینه اداره راهداری اقدامات موثرتری را برای ضدعفونی کردن انجام دهد.

مکارم با انتقاد از بحث بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی در جنوب استان کرمان توضیح داد: جنوب استان کرمان هم اکنون در شرایط زرد کرونایی قرار گرفته است اما شرایط تحت کنترل است ولی اگر مردم بحث های رعایت فاصله گذاری فیزیکی و نظافت دست ها را رعایت ننمایند قطعا شاهد توسعه بیشتر این اپیدمی خواهیم بود و به مرحله قرمز خواهیم رسید.

وی با اشاره به 10 مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کووید 19 در جنوب استان کرمان از ابتدای شیوع این بیماری تا به امروز اظهار کرد: تا به امروز 1100 مورد بستری به علت بیماری حاد تنفسی از ابتدای شیوع این ویروس در سطح کشور در منطقه جنوب استان کرمان داشته ایم که در حال حاضر بین 60 تا 70 نفر در بیمارستان های زیرمجموعه این دانشگاه بستری می باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اینکه رعایت فاصله گذاری فیزیکی و قرنطینه به هنگام سبب قطع زنجیره انتقال ویروس در جامعه خواهد شد اضافه نمود: متاسفانه جلسات خانگی یکی از کانون های انتقال ویروس در جامعه شده که این موضوع در جنوب استان کرمان قابل توجه می باشد.

مکارم باردیگر با انتقاد از اینکه مردم به کرونا دیگر توجه ننموده و آن را جدی نمی گیرند توضیح داد: باید پذیرفت که ویروس کرونا در جنوب استان کرمان هم اکنون به یک بیماری بومی تبدیل شده است و قطعا تا زمانی که واکسن یا درمان قابل اتکایی برای این ویروس پیدا نگردد، همیشه یک باریکه ای از این بیماری را خواهیم داشت بنابراین راهی جزء رعایت کردن موارد فاصله گذاری فیزیکی و نظافت دست ها از سوی مردم را نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه اپیدمی کرونا قطعا بر روی مرگ و میر گروه های پرخطر فشار وارد خواهد نمود اظهار کرد: ویروس کرونا هم اکنون در جامعه در حال پخش شدن است پس رعایت مسایل بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی در محیط های بیرون و حتی در منزل امری حیاتی و مهم است که متاسفانه مردم به آن توجه نمی نمایند به طوری که آمارها در جنوب استان کرمان نشان می دهد 34 درصد مبتلایان قطعی به کووید 19 کارمند، 25 درصد خانه دار، 19 درصد دارای شغل آزاد، 10 درصد کشاورز، 6 درصد بیکاران و 5 درصد محصل و دانشجو بوده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه توقع پیک این بیماری در جنوب استان کرمان در اواسط اردیبهشت ماه را نداشتیم اظهار کرد: کرونا داشتن عیب نیست. از مردم انتظار داریم در طرح بیماریابی فعال که از انتهای فروردین ماه در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است، همکاری های لازم را انجام دهند تا بتوانیم با شناسایی افراد ناقل به این بیماری که دارای علائم نیز نیستند، زنجیره انتقال ویروس در جامعه را بشکنیم.

مکارم با بیان اینکه از 307 مورد قطعی شناسایی شده در جنوب استان کرمان، 182 مورد مربوط به موارد سرپایی بوده است اظهار کرد: در شناسایی ناقلین به صورت هوشمند، هدفمند و خوشه ای عمل می کنیم.

وی درباره استفاده از نقاهتگاه در جنوب استان کرمان نیز گفت: تجربه کشور در بحث نقاهتگاه نشان داد که به هیچ عنوان فرهنگ مردم ایران شرایط استفاده از نقاهتگاه را نمی پذیرد و عملا موضوع نقاهتگاه جواب نداده و تجربه خوبی نبوده بنابراین وزارت بهداشت نیز این موضوع را از دستور کار خود خارج نموده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که بحث قرنطینه و اعمال محدودیت های گذشته به دلیل شرایط کشور دوباره اتفاق نخواهد افتاد اظهار کرد: با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی باید به زندگی خودمان ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه آمارها در جنوب استان کرمان نشان می دهد که از موارد قطعی مبتلا به کووید 19، 34 درصد متعلق به روستاها و 66 درصد در مناطق شهری زندگی می کردند اظهار کرد: از نظر سنی نیز 63 درصد مبتلایان قطعی به کرونا در جنوب استان کرمان بین گروه سنی 30 تا 59 سال بوده اند ضمن آنکه 46 درصد موارد شناسایی شده خانم و 54 درصد آقا بوده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1154

به "جنوب استان کرمان در شرایط زرد کرونایی، کرونا داشتن عیب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنوب استان کرمان در شرایط زرد کرونایی، کرونا داشتن عیب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید