زباله های پلاستیکی گونه های مهاجم را به سواحل می آورند

به گزارش فیس راز، کارشناسان در یک مطالعه جدید هشدار دادند که زباله های پلاستیکی صدها گونه غیر بومی را روانه سواحل سراسر دنیا نموده است.

زباله های پلاستیکی گونه های مهاجم را به سواحل می آورند

به گزارش ایسنا، آنالیز ها نشان می دهد زباله های پلاستیکی در اقیانوس ها موجب شده صدها گونه غیر بومیِ خرچنگ و ماهی به سواحل سراسر دنیا منتقل شوند که این پدیده تهدید جدی برای حیات وحش بومی به حساب می آید.

کارشناسان با در نظر دریافت این که گونه های غیر بومی پس از آن که وارد محیط زیست جدیدی می شوند می توانند آسیب زننده باشند، اظهار داشتند: در راستای این شرایط باید منتظر وقوع یک فاجعه باشیم.

پروفسور جیم کارلتون از کالج ویلیامز در آمریکا زنگ خطر هجوم گونه های بیگانه به سواحل این کشور را پس از وقوع سونامی وحشتناک سال 2011 در ژاپن به صدا درآورد. او تاکنون توانسته نزدیک به 400 جانور ژاپنی را در سواحل هاوایی پیدا کند که هزاران کیلومتر را به وسیله دریا طی نموده اند.

این استاد دانشگاه گفت: این پدیده در سراسر دنیا به طور گسترده ای مورد غفلت قرار گرفته است. پس از وقوع سونامی میلیون ها قطعه زباله پلاستیکی از سواحل به اقیانوس ها راه پیدا می نمایند و موجوداتی همچون صدف های سیاه و شقایق دریایی با چسبیدن به زباله ها این جهت را طی می نمایند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، بسیاری از این موجودات برای محیط زیست جدید خود مشکل ساز هستند و موجب بیماری یا از بین رفتن گونه های بومی می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 179

به "زباله های پلاستیکی گونه های مهاجم را به سواحل می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله های پلاستیکی گونه های مهاجم را به سواحل می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید