سناریو های احتمالی درباره آینده حکومت سعودی

به گزارش فیس راز، یک معارض عربستانی دو سناریو برای آینده تاج و تخت آل سعود مطرح و در عین حال تاکید نمود که ساعات و روز های آینده شاهد واکنش های گسترده به کودتایی خواهد بود که ولیعهد به آن دست زده است.

سناریو های احتمالی درباره آینده حکومت سعودی

به گزارش گروه دیگر رسانه های فیس راز، منابع مطلع از داخل عربستان و بعضی منابع بین المللی از جمله رسانه های غربی وال استریت ژورنال و رویترز گزارش دادند که محمد بن نایف ولیعهد سابق و برادرش، نواف و همچنین احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه که برای مدت کوتاهی وزیر کشور بود،بازداشت شدند، همچنین اطلاعات تایید نشده از بازداشت وزیر کشور که برادرزاده محمد بن نایف است و بعضی فرماندهان نظامی حکایت دارد که بر اساس گزارش ها، منازل همه آنها مورد بازرسی قرار گرفته و همه آنها به طرز توهین آمیزی بازداشت شده و اتهام خیانت عظیم به آنها نسبت داده شده که قبلا چنین چیزی (درباره مقامات ارشد آل سعود)سابقه نداشته است.

در این زمینه با علی العمار از معارضان سعودی به تبادل نظر نشسته ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد:

میزان صحت خبرهایی که از مرگ سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی حکایت می نماید، چقدر است، آیا فرزندش(محمد بن سلمان) پادشاه کشور خواهد شد یا اینکه خاندان آل سعود محمد بن سلمان را کنار خواهد زد؟

تا این لحظه امکان اینکه با قاطعیت بگوییم پادشاه مُرده است، وجود ندارد، چرا که با سانسور مشکوک درباره شرایط جسمانی وی روبرو هستیم و خبرهای منابع مطلع از وخامت حال وی حکایت می نماید که این مسئله، ولیعهد را به انجام چنین اقدام کودتاگرانه احمقانه تشویق نموده است.

مهمترین شخصیتهایی که با تکیه زدن محمد بن سلمان بر تاج پادشای مخالفت می نمایند، چه کسانی هستند و آنها چه جایگاهی در خاندان حاکم دارند و آیا این افراد می توانند معادله قدرت را در عربستان سعودی تغییر دهند؟

عربستان کشوری است که خاندان پادشاهی با هزاران شاهزاده بر آن حاکم است و قطعا اختلافات عمیق و شدیدی درباره قدرت و حکومت میان آنها وجود دارد، ولی اگر واقع بین باشیم، افراد تاثیرگذاری که بتوانند حکومت فعلی را سرنگون نمایند، احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه، محمد بن نایف ولیعهد سابق، متعب بن عبدالله وزیر سابق گارد سلطنتی و طرفدارانشان در تشکیلات نظامی هستند که از اعضای ارشد خاندان حاکم به شمار می فرایند.

آیا محتمل است که شاهد تحرکاتی از سوی جامعه برای سرنگونی حکومت آل سعود باشیم به ویژه با توجه به اینکه ما می دانیم که این حکومت در بخش عظیمی از مردم عربستان مقبولیت ندارد؟

ساعات و روزهای آینده شاهد واکنشهای گسترده به کودتایی خواهد بود که ولیعهد به آن دست زده است، اگر نظام سعودی نتواند به طور کامل سیطره خود را بر کشور تحمیل کند، اما درباره مردم باید گفت که متاسفانه طرف غایب در حوادث اخیر ، مردم بودند و همانند اکثریت معارضان تمام نظام را رد می نمایند و از طرف هایی که بر سر قدرت با هم نزاع دارند، حمایت نمی نمایند.

ما می دانیم که خاندان آل سعود، همپیمان مهمی برای آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی به شمار می رود، اقدامات احتمالی و قابل پیش بینی این طرف ها برای اینکه آل سعود بتوانند همچنان به انحصارطلبی خود در قدرت و ادامه حکومت موروثی خود به زیان ملت ادامه دهند، چه خواهد بود؟

موضع گیری خارجی مبهم است، ما تا این لحظه شاهد هیچ واکنشی به بازداشت احمد بن عبدالعزیز نبودیم این در حالی است که وی با تضمین غربی از تبعیدگاه اختیاری خود در انگلیس بازگشته بود و نمی توان بر روی این موضع حساب باز کرد، ولی احتمال دخالت محدود برای حمایت از نظام ولیعهد در صورتی که امور پیچیده گردد، وجود دارد.

احتمالات و سناریوها و دلایل بازداشتهای اخیر چیست؟

شایعات فراوانی وجود دارد که بعضی محتمل و بعضی بعید است که آنها را به توضیح زیر خلاصه می کنم:

شرایط جسمانی پادشاه؛

کناره گیری قریب الوقوع پادشاه؛

کوشش برای کودتا؛

تحرکات عادی برای تحقیر و به زانو درآوردن و فشار بر آنها برای اینکه از نظام ولیعهد حمایت نمایند.

به احتمال زیاد، احتمال شرایط جسمانی پادشاه و کوشش برای کودتا به اعتقاد من، مطرح تر و به واقعیت نزدیک تر است.

پیش بینی شما از رخدادهای ساعات آینده چیست؟

از نظر من احتمال می رود که از دو حالت خارج نگردد: اعلام مرگ یا کناره گیری پادشاه و تکیه زدن ولیعهد بر تخت پادشاهی و در نتیجه رخ دادن آنچه عواقب نامشخصی دارد.

مسئله دیگر افشای کوشش برای کودتا در بیانیه رسمی و بروز تحرکات از داخل خاندان پادشاهی است.

مهمتر از همه اینکه طبق اطلاعاتی که من دارم، روزهای حکومت بن سلمان طولانی نخواهد بود، زیرا خاندان حاکم آنچه را رخ دهد، نمی پذیرد و آن را کودتا علیه نظام سیاسی حکومت قلمداد نموده و ممکن است نشستی از سوی هیئت بیعت برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 962

به "سناریو های احتمالی درباره آینده حکومت سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریو های احتمالی درباره آینده حکومت سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید