عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند

به گزارش فیس راز، رئیس فراکسیون امید با بیان این که متاسفانه نهادهایی که خود باید با فساد برخورد نمایند بعضا آلوده به فساد می شوند، از تسویه حساب های سیاسی از سوی نهادهای نظارتی با برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: گاهی به برخی افراد که ظرفیت پذیرش مسئولیت نداشتند سمت های کلانی داده شد و آنها با عملکرد بدشان برای کشور مشکلات عظیمی را ایجاد کردند که هنوز تبعات سوء مدیریت آنها را مشاهده می کنیم و عجیب است که اکنون در مقام مدعی هم ظاهر می شوند.

عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند

به گزارش فیس راز، محمدرضا عارف در جمع رئیس و مدیران ارشد دیوان محاسبات کشور با قدردانی از زحمات رئیس، مدیران و کارکنان این نهاد نظارتی با طرح این پرسش که مهم ترین ویژگی یک مدیر و کارگزار در یک نظام ارزشی و اسلامی چیست، گفت: قطعا در همه دولت ها و حکومت ها، کارآمدی، توانایی و تخصص ویژگی عمومی هر مدیر باید باشد ولی آن چه وجه تمایز مدیر در یک نظام ارزشی با سایر نظامات در دنیاست، تعهد، پاکدستی، سلامت و انگیزه معنوی برای خدمت است. اهمیت این ویژگی ها به قدری است که گاهی به خاطر آنها از ویژگی های تخصصی عدول می گردد.

وی در ادامه با بیان این که اصلاحات انجام گردیده در قوانین و مقررات در 4 دهه گذشته در همین ارتباط بوده است و هزینه هایی هم در این خصوص داده گردیده است، اعلام کرد: در اوایل انقلاب برخی از افراد که فارغ التحصیلان خوب دانشگاه ها و مدیران توانمندی هم بودند به خاطر تاکید بر ویژگی تعهد کنار گذاشته شدند و افرادی بعضا بی تجربه ولی دارای تعهد کاری به کار گرفته شدند و هزینه های جابجایی را دستگاه های اجرایی با توجه به اهمیت و ضرورت این ویژگی پذیرفتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: گاهی به برخی افراد که ظرفیت پذیرش مسئولیت نداشتند سمت های کلانی داده شد و آنها با عملکرد بدشان برای کشور مشکلات عظیمی را ایجاد کردند که هنوز تبعات سوء مدیریت آنها را مشاهده می کنیم و عجیب است که اکنون در مقام مدعی هم ظاهر می شوند.

وی به اهمیت نقش نظارت در یک نظام ارزشی و دینی اشاره نمود و با برشمردن راهبردهای نظارت در یک نظام حکومتی گفت: باید بر اجرای دقیق قوانین و مقررات نظارت جدی گردد و همچنین به جای مچ گیری و پیدا کردن سوژه از دستگاه ها باید راه چاره پیشگیری از سوی نهادهای نظارتی دنبال گردد.

عارف با انتقاد از تسویه حساب های سیاسی از سوی نهادهای نظارتی با برخی مدیران، این گونه برخوردها را باعث سرمایه سوزی در کشور دانست و توضیح داد: متاسفانه شاهد هستیم بخاطر برخوردهای سیاسی با موضوع نظارت از وظیفه ذانی نهادهای نظارتی غفلت می گردد و این موضوع باعث شکل گیری برخی تخلفات بخصوص زمینه ساز برخی فسادها در دستگاه ها گردیده است.

وی با تاکید بر این که یکی از وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است، گفت: برای مبارزه با فساد به یک عزم ملی احتیاج داریم. اگر از تجربه های تاریخی استفاده کنیم می بینیم که عوامل فروپاشی اکثر نظام های حکومتی فساد بوده است؛ همانطور که یکی از عوامل سرنگونی رژیم پهلوی نیز فساد گسترده در آن رژیم بود. به همین خاطر نهادهای نظارتی باید به شدت نسبت به فساد در نهادهای مختلف حساس باشند و در برخورد با آن مماشات ننمایند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که متاسفانه قبح فساد ریخته گردیده است و رومیزی به جای زیرمیزی رایج گردیده است، اعلام کرد: وقتی صحبت از فساد می گردد نباید این تلقی ایجاد گردد که فساد تنها در نهادهای اجرایی امکان رشد و نمو دارد. متاسفانه نهادهایی که خود باید با فساد برخورد نمایند بعضا آلوده به فساد می شوند به همین دلیل دستگاه های نظارتی نباید برای هیچ فردی مصونیت قائل شوند.

وی با انتقاد از کوتاه بودن متوسط عمر مدیریتی در کشور،بر ضرورت سالم سازی دستگاه های اجرایی و حکومتی تاکید نمود و گفت:باید برای نهادهای نظارتی نیروی انسانی واجد شرایط برای نظارت تربیت گردد؛ چرا که بعضا مشاهده می گردد برخی از کارکنان نهادهای نظارتی با وظایف ذاتی خود آشنایی ندارند.

عارف با بیان این که نهادهای مختلف نظارتی باید با یکدیگر تعامل و همکاری های متقابل داشته باشند، بر ضرورت رعایت اخلاق در امر نظارت و حرکت در چارچوب قانون و حفظ حرمت ها تاکید نمود و گفت: به نظر می رسد دیوان محاسبات اگر با کمیسیون های مختلف مجلس با هدف بازنگری در قوانین و ساده سازی قوانین تعامل و همکاری بیشتری داشته باشد در رسیدن به اهداف خود موفق تر عمل خواهد نمود.

وی بر ضرورت اقتدار سازمانی دیوان محاسبات در راستای انجام وظایف محوله و نیز ارائه راه چاره مناسب برای حل مشکلات دستگاه ها از سوی دیوان تاکید نمود و گفت: باید نظارت دقیق و غیر محسوس بر عملکرد ناظرین صورت بگیرد چرا که بخشی از مشکلات در فساد اداری ناشی از بی توجهی به نظارت بر عملکرد ناظرین است. اگر روزی ناظرین خود مرتکب تخلف و عدول از قانون شوند باید فاتحه امر نظارتی را در کشور خواند و باید گفت وای به روزی که بگندد نمک!

رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی اظهار نظرهای غیر دقیق و شایعه سازی در فضای رسانه ای کشور توسط برخی اشخاص و مسئولین توضیح داد: گاهی برخی افراد برای آن که در فضای مجازی قهرمان شوند اظهار نظرها و شایعاتی را مطرح می نمایند که تا مدت ها افکار عمومی ذهنشان درگیر این گونه شایعات می گردد. متاسفانه در فضای مجازی هر چه تند و تیزتر صحبت گردد با اقبال بیشتری رو به رو می شوند غافل از این که قهرمانان فضای مجازی فردا علیه خودشان در همین فضای مجازی عمل خواهند کرد.

وی یکی از مشکلات کشور را تورم قانون دانست و بر ضرورت تنقیح قوانین و پاسخگویی همه دستگاه ها به نهادهای نظارتی بر اساس قانون تاکید نمود.

پیش از سخنان عارف، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور گزارشی از عملکرد دیوان محاسبات در دور جدید مدیریتی ارائه کرد. رئیس دیوان محاسبات با برشمردن ویژگی های اخلاقی عارف از وی به عنوان سیاستمدار اخلاق گرا یاد و از کوشش های رئیس فراکسیون امید در برقراری تعامل سازنده دیوان محاسبات با ارکان مختلف مجلس تقدیر کرد.

منبع: isna.ir
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 19

به "عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید