عربستان، التهاب در کاخ آل سعود؛ اخبار ضدونقیض درباره شرایط جسمانی ملک سلمان

به گزارش فیس راز، فعالان از اخبار ضدونقیضی از مرگ سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و موج دستگیری شاهزادگان به عنوان مقدمه ای برای تصدی تاج وتخت توسط فرزندش خبر می دهند.

عربستان، التهاب در کاخ آل سعود؛ اخبار ضدونقیض درباره شرایط جسمانی ملک سلمان

به گزارش گروه بین الملل فیس راز، مجتهد کاربری که مشهور به افشای اسرار پشت پرده خاندان سعودی است، در تازه ترین توییت خود با اشاره به دستگیری های اخیر شاهزادگان بلندپایه سعودی نوشت که این دستگیریها در راستای قبضه تاج وتخت توسط محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.

مجتهد در توییت خود آورده است: موج بازداشت شماری از شاهزادگان به نظر می رسد که با انتصاب مورد انتظار بن سلمان به پادشاهی در ارتباط باشد.

وی بدون اشاره به جزئیات بیشتری اضافه نمود: مخالفت فراگیری درون خاندان سعودی با این انتصاب وجود دارد.

مجتهد درعین حال مشخص نکرد که آیا انتصاب بن سلمان در سایه وجود پدرش یا بعد از او است؛ به ویژه که خبرهایی از وخامت شدید شرایط جسمی ملک سلمان در حال دست به دست شدن است.

مجتهد در توییت دیگری نیز از بازداشت بعضی از افسران دستگاههای امنیتی و ارتش و گارد که [به اعتقاد محمد بن سلمان] به احمد بن عبدالعزیز (برادر شاه سعودی) یا محمد بن نایف (ولیعهد سابق سعودی) وفادار هستند، اطلاع داد.

وی افزود: موج بازداشت ها علیه دیگرانی هم که همچنان درباره وفاداری آنها به بن سلمان شک و تردید وجود دارد، در جریان است.

دولت عربستان دیروز آدینه، سه نفر از شاهزادگان معروف سعودی را که یکی از آنها برادر ملک سلمان است، دستگیر کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، نیروهای گارد دفتر پادشاهی عربستان سعودی احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه کنونی و محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی و همچنین نواف بن نایف برادر محمد بن نایف را بازداشت کردند.

در همین رابطه، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داد که شاهزادگان نامبرده سعودی به اتهام خیانت بازداشت شدند.

یک منبع بلندپایه عربی نیز به روزنامه القدس العربی نوشت که این دستگیری ها هم زمان با نگرانی ها درباره شرایط سلامت سلمان بن عبدالعزیز است که از آلزایمر پیشرفته رنج می برد و قادر به کنترل امور سیاسی و امنیتی که همگی در دست محمد بن سلمان قرار گرفته نیست؛ کسی که در کنار زدن هرکسی که شکی به آن داشته باشد تردید نمی کند.

همزمان بعضی سایت ها و کاربران شبکه های اجتماعی از مرگ سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی اطلاع داده اند.

سایت وطن الدبور امروز نوشت: محمد بن سلمان بعد از مرگ پدرش دست به بازداشت های گسترده شاهزادگان زده است.

این سایت در گزارشی تأکید کرد: کاخ سلطنتی سعودی بعد از کوشش شاهزادگان بلندپایه برای سرنگونی بن سلمان از داخل ملتهب است؛ به ویژه بعد از انتشار خبر مرگ شاه سعودی در داخل کاخ های سلطنتی و ناتوانی بعضی از شاهزادگان برای ملاقات با وی.

به نوشته این سایت، هیچ یک از شاهزادگان سعودی راضی نبوده اند که جوانی ناپخته مثل بن سلمان قدرت را در دست بگیرد و آنها انتظار لحظه مرگ شاه را می کشیده اند تا بتوانند بن سلمان را از قدرت کنار بزنند و از همین رو، بن سلمان نیز انتظار آن را می کشید و موجی از بازداشت راه انداخت.

عبدالله العوده فرزند مبلغ مشهور سعودی نیز در توییتی بازداشت احمد بن عبدالعزیز را تأیید کرد. این شاهزاده باعث نگرانی بن سلمان شده است، زیرا از صندلی و پذیرش در محافل مردمی عربستان برخوردار است. بن سلمان همچنین از محمد بن نایف می ترسد، زیرا علیه بن نایف کودتا کرد و او را از ولایتعهدی کنار زد و خودش را به جای او گذاشت.

همزمان کاربران شبکه های اجتماعی نیز خبر مرگ شاه سعودی را دست به دست می نمایند.

یک کاربر اماراتی نزدیک به منابع قدرت اماراتی و سعودی به نام حمد المزروعی در توییتر نوشت: شاه کیش شد.

علی هاشم از مخالفان رژیم سعودی نیز در توییتی نوشت: همه اصحاب رسانه و فعالان مورد حمایت بن سلمان و امارات برای اعلام مرگ سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و مشخص فرزندش محمد بن سلمان به عنوان شاه عربستان مقدمه چینی می نمایند.

وی اضافه نمود: ملک سلمان مرده یا در مرحله احتضار به سر می برد و در ساعات آینده واقعیت برای ما روشن خواهد شد. بازداشت های بن سلمان نیز به این معنا است که شاه مرده یا در احتضار به سر می برد.

علی مراد از کارشناسان امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز به نوبه خود در توییتر نوشت: به نظر می رسد که در ساعات آینده ملک سلمان به نفع فرزندش کنار برود یا او مرده است. المزروعی از تصمیمات قبل از خود دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی عربستان آگاه است.

مشاور محمد بن نایف نیز در توییتر خود با اشاره به حدس قبلی خود برای به راه افتادن موج دوم بازداشت ها در عربستان نوشت: احمد بن عبدالعزیز و عبدالعزیز بن سعود وزیر کشور از بارزترین افراد بازداشت شده هستند و به نظر می رسد که این سرانجام کار نخواهد بود. بعضی از شاهزادگان تحت بازداشت خانگی قرار گرفته اند تا به شرایط آنها رسیدگی گردد. اوضاع در داخل خاندان ملتهب است.

وی در توییت دیگری نوشت: دو نفر از شاهزادگان بلندپایه به همراه گروهی از شاهزادگان قصد تحرک مسالمت آمیزی در داخل خاندان را داشتند که بن سلمان از این مسئله آگاه شد و آنها را بازداشت کرد.

حساب رأی الخلیج در توییتر نیز به نقل از یک منبع انگلیسی نوشت: ملک سلمان در شرایط جسمی بسیار بدی به سر می برد و ممکن است مرده باشد. این امر باعث نگرانی بن سلمان از قبضه قدرت توسط احمد بن عبدالعزیز یا محمد بن نایف با حمایت خاندان سعودی و حامیان آنها شده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 960

به "عربستان، التهاب در کاخ آل سعود؛ اخبار ضدونقیض درباره شرایط جسمانی ملک سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، التهاب در کاخ آل سعود؛ اخبار ضدونقیض درباره شرایط جسمانی ملک سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید