موج دوم کرونا ویروس چه زمانی خواهد بود؟

به گزارش فیس راز، ایسنا/ پیش از اینکه موج اول شیوع کروناویروس در دنیا به انتها برسد، محققان نگران دومین موج این بیماری هستند.

موج دوم کرونا ویروس چه زمانی خواهد بود؟

محققان معتقدند موج دوم شیوع بیماری کووید-19 می تواند بدتر از موج اول آن باشد و جان هزاران نفر از مردم جهان را بگیرد. از طرف دیگر این موج می تواند به آرامی پیش برود و بسیاری از مردم بدون داشتن علائم بیماری آلوده شوند.

هیچ فرضیه دقیقی برای درک این موضوع وجود ندارد. چراکه بسیاری از اطلاعات حیاتی مرتبط با این بیماری هنوز نامشخص باقی مانده است.

سئوالاتی که در این باره مطرح می شوند مبنی بر این که آیا کسانی که به کووید -19 مبتلا شده اند از ابتلای مجدد مصون خواهند بود؟ ایمنی بدن چه مدت باقی می ماند؟ آیا کرونا ویروس مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی های معمولی در ماه های سرد سال به اوج خود می رسد؟

پیتر مارکز(Peter Marks) مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک سازمان غذا و دارو آمریکا اظهار کرد: تا زمانی که واکسن کرونا ویروس ساخته نشود، متاسفانه بعید نیست که شاهد موج دوم و حتی سوم شیوع این ویروس باشیم.

مصونیت ایمنی؛ آیا بیش از یک بار به کروناویروس مبتلا می شویم؟

به عنوان مثال افرادی که در زندگی خود یک بار مبتلا به اُورِیُون می شوند، از ابتلای مجدد آن در امان هستند. سرماخوردگی های معمولی که به سبب کروناویروس های مختلف ایجاد می شوند، ایمنی بدن را تا یک سال کاهش می دهند.

کووید-19 هم از جمله بیماری های جدیدی است که هیچ گونه اطلاعات کاملی از ایمنی بدن بازماندگان این بیماری در دست نیست.

ولی با توجه به شباهت های آن با ویروس های سارس و مرس، انتظار می رود که بدن را تا حدی ایمن سازد. چراکه بعضی از مردم بدون داشتن علائم ابتلا، کووید-19 گرفته اند. پس این امر نشان از داشتن از وجود ایمنی نسبی در برابر این بیماری دارد.

محققان می گویند دانستن این موضوع که چند درصد از جمعیت از ابتلا مصون هستند، غیرممکن است.

مارک لیپستیچ(Marc Lipsitch) استاد اپیدمیولوژی دانشگاه هاروارد اظهار کرد:به مرور زمان بدن ما به طور طبیعی نسبت به کروناویروس جدید ایمنی پیدا می نماید. حتی شایدقبل از توسعه واکسن قطعی برای این بیماری.

آیا کروناویروس در تابستان از بین می رود؟

این ویروس در هوای سرد و خشک بیشتر دوام می آورد. به همین دلیل شیوع آن در فصل زمستان بیشتر است.

مایکل مینا(Michael Mina) استاد اپیدمیلوژی مرکز بیماری های واگیردار گفت: هنوز ما دقیق نمی دانیم که مردم چه زمانی می توانند دوباره به انجام فعالیت های روزمره خود در خارج از منزل بازگردند و آیا هوای گرم دقیقا به شیوع کمتر این بیماری یاری خواهد نمود یا خیر؟

ارزیابی مدل ها نشان می دهد اوج شیوع کروناویروس جدید بین ماه های اکتبر و نوامبر است. اگر این ویروس مانند آنفلوآنزا رفتار کند، برای زمستان به نیمکره جنوبی می رود و پس از آن به نیمکره شمالی بازمی شود.

محققان آمریکایی گفته اند موج اول این ویروس که هم اکنون جهان آن را تجربه می نماید، به این دلیل بسیار سخت بود که هیچ کس ایمنی لازم برای مواجهه با این بیماری را نداشت. ولی انتها می تواند مانند آنفلوآنزا در یک الگوی سالیانه تکراری قرار بگیرد.

ولی اگر موج بعدی آن شیوع پیدا کند، بیمارستان ها باید برای این فصل مجهز شوند.

نحوه رفتارهای ما با این بیماری بسیار مهم است

محققان توصیه نموده اند که ما باید نحوه رفتار درست با این بیماری را بدانیم. چرا که رفتار ما نقشی مهم در شیوع کروناویروس ایفا می نماید.

مردم باید همچنان طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.دست های خود را مرتب بشویند و در اجتماع همیشه ماسک بزنند.

علاوه بر آن، با نظارت های بیشتر و انجام آزمایش های گسترده تر، شانس بهبود شرایط در موج دوم افزایش خواهد یافت و به این ترتیب موج دوم کوچک تر از موج اول خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1087

به "موج دوم کرونا ویروس چه زمانی خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا ویروس چه زمانی خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید