دانشگاه های ایرانی در 18 حیطه موضوعی کیواس در سال 2022 حضور دارند

به گزارش فیس راز، پایگاه رتبه بندی کیو اس دوازدهمین دوره رتبه بندی موضوعی دانشگاه های دنیا را منتشر کرد که دانشگاه­ های ایران در 18 حوزه موضوعی در این رتبه بندی حضور دارند.

دانشگاه های ایرانی در 18 حیطه موضوعی کیواس در سال 2022 حضور دارند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدجواد دهقانی، رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: در دوازدهمین دوره این رتبه بندی موضوعی، دانشگاه ­های جهان در 51 موضوع ارزیابی شده اند که دانشگاه ­های ایران در 18 حوزه موضوعی حضور دارند.

دهقانی اظهار کرد: این در حالی است که در سال 2016 دانشگاه های ایران تنها در یک حوزه موضوعی در این رتبه بندی حضور داشتند. حضور ایران در این نظام رتبه بندی در سال 2020 در 13 حوزه موضوعی و در سال 2021 در 17 حوزه موضوعی و در امسال با اضافه شدن حوزه موضوعی علوم محیط زیست به 18 حوزه ارتقاء یافته است.

وی ادامه داد: رتبه بندی کیواس یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که به وسیله مؤسسه کاکارلی سیموندز انگلستان صورت می گیرد. یکی از رتبه بندی های مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می دهد، ارزیابی و سنجش دانشگاه ها در حوزه های موضوعی مختلف است. رتبه بندی موضوعی کیواس بر اساس چهار شاخص آنالیز معروفیت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استناد ها به ازای هر مقاله و h-index صورت می پذیرد و این شاخص ها هر کدام با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی برترین دانشگاه ها معین می شوند. بخشی از اطلاعات مورد احتیاج رتبه بندی موضوعی کیواس به وسیله پایگاه استنادی اسکوپوس و بخش دیگر نیز از اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها به دست می آید.

وی اضافه نمود: رتبه بندی کیواس در سال 2022 میلادی دانشگاه های برتر جهان را در 51 موضوع در قالب 5 حیطه کلی علوم طبیعی؛ مهندسی و فناوری؛ علوم زیستی و پزشکی؛ علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی مورد رتبه بندی قرار داده است.

رتبه بندی دانشگاه ها در 5 حیطه کلی کیواس سال2022

رئیس ISC گفت: در رتبه بندی که در 5 حیطه کلی علوم طبیعی؛ مهندسی و فناوری؛ علوم زیستی و پزشکی؛ علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی صورت پذیرفته است، دانشگاه های ایران همچون سال­ های پیش در 3 حیطه مهندسی- فناوری، علوم زیستی-پزشکی و علوم طبیعی دارای رتبه در بین دانشگاه های برتر جهان شده اند که نتایج آن در جدول قابل مشاهده است.

وی گفت: همانطور که در جدول دیده می­شود در حوزه کلی مهندسی و فناوری در رتبه بندی سال 2022 سه دانشگاه صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیرکبیر حضور دارند. در حوزه کلی پزشکی و علوم زیستی مانند سال گذشته تنها دانشگاه علوم پزشکی تهران حضور دارد که ارتقای رتبه بسیار خوبی داشته است. در حوزه کلی علوم طبیعی مانند سال گذشته شاهد حضور دو دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف هستیم که توانسته اند در این رتبه بندی حضور داشته باشند.

رتبه بندی در 51 حوزه موضوعی سال 2022 کیواس

دهقانی گفت: در سال 2022 ایران در 18 حوزه موضوعی حضور دارد. این در حالی است که در سال 2016، دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دانشگاه از ایران بود که در حوزه موضوعی پزشکی با رتبه 251-300 نهاده شد. حضور دانشگاه های ایران در سال 2017 از یک حوزه به 8 حوزه و در سال 2018 به 9 حوزه موضوعی، در سال 2019 و 2020 به 13 حوزه موضوعی، در سال 2021 به 17 حوزه موضوعی و در امسال با اضافه شدن حوزه موضوعی علوم محیط زیست به 18 حوزه ارتقا یافته است. جدول زیر جایگاه دانشگاه های کشور در حوزه های مختلف در رتبه بندی موضوعی کیو اس در سال 2022 را نشان می دهد.

حوزه های موضوعی و دانشگاه هایی که بار اول در این نظام رتبه بندی در سال پیش حضور نداشته اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2156

به "دانشگاه های ایرانی در 18 حیطه موضوعی کیواس در سال 2022 حضور دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه های ایرانی در 18 حیطه موضوعی کیواس در سال 2022 حضور دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید