ظهور خواننده ای جدید در خانواده محمدرضا شجریان

به گزارش فیس راز، برای اولین مرتبه صدای رایان شجریان در کارگاه های آواز محمدرضا شجریان که در مجموعه فرهنگی هنری آسمان فرهنگستان هنر برگزار می شد، شنیده شد. کلاس های کارگاهی استاد از سال 1386 شروع شده بود و حدود یکسال بعد نمونه ای از صدای رایان برای شاگردان محمدرضا شجریان پخش شد.

ظهور خواننده ای جدید در خانواده محمدرضا شجریان

به گزارش انتخاب؛ نحوه پخش صدای رایان نیز جالب توجه بود. سال ها قبل تر از این اتفاق محمدرضا شجریان تصنیف بهار دلکش را با تار زنده یاد محمدرضا لطفی اجرا نموده بود. رایان روی همین فایل صوتی و همراه با صدای پدرش، خوانده بود. آن روزها رایان حدود 11 سال سن داشت و صدایش مانند بسیاری از بچه ها، اصطلاحا چپ کوک و زنانه بود.

از آن موقع حدود ده سال گذشته و طی ماه های اخیر رایان شجریان استوری هایی را از خودش که نشان می دهد در استودیو ضبط صدا پشت میکروفن نهاده شده است و مشغول ضبط اثر است. او احتمالا حاصل همین ضبط های استودیویی را در آینده ای دور یا نزدیک راهی بازار موسیقی خواهد نمود.

همایون شجریان نیز سال 1382 برای اولین مرتبه آلبوم مستقل نسیم وصل را در مقام خواننده در سن 28 سالگی با آهنگسازی محمدجواد ضرابیان منتشر کرد که در آن موقع مورد استقبال جالب توجهی نهاده شد و همچنان بسیاری از مردم، همایون را با بعضی از قطعات همان آلبوم به یاد می آورند. البته همایون این شانس را داشت که از سال 1373 یعنی درست زمانی که 19 سال داشت، به عنوان نوازنده تنبک با پدرش روی صحنه برود و نوازندگی کند. همایون بعدها یعنی در سال 1378 در آلبوم آهنگ وفا برای اولین مرتبه به همراه پدرش روی سن؛ خوانندگی کرد و آرام آرام صدایش را به مردم شناساند.

هرچند به دلیل بیماری محمدرضا شجریان چنین شانسی نصیب رایان شجریان نشده که در کنار پدرش روی صحنه برود اما نام خانوادگی بلندآوازه خاندان شجریان، راه او را همچون همایون بسیار هموارتر از هر خواننده دیگری نموده است.

رایانِ بیست ساله همچون پدرش، برادرش، خواهرانش و دو عمویش، صدای مناسبی برای اجرای موسیقی ایرانی دارد. حال باید دید اولین حضور حرفه ای رایان شجریان در عرصه عمومی چگونه خواهد بود و آیا همچون پدرش برای ارتقای سطح آواز ایرانی و احیای مجدد این هنر کوشش خواهد نمود؟

کتایون خوانساری (همسر دوم محمدرضا شجریان و مادر رایان) نیز سال ها قبل در مصاحبه ای درباره فرزندش گفته بود: رایان شجریان سال 1386 در ونکوور کانادا به جهان آمده و قطعا از هنر محمدرضا شجریان بی نصیب نخواهد ماند. رایان نقاشی را خیلی دوست دارد. همواره می گوید؛ بوم بده تا نقاشی کنم. خب، همه بچه ها نقاشی را دوست دارند، اما رایان خیلی شبیه به پدرش است. کاراکتر پدرش را دارد. بچه بسیار بااستعدادی است و شکوفایی او بستگی به این دارد که ما چقدر بتوانیم او را پرورش دهیم، اما اصلا دوست ندارم روی ابر های پدرش پرواز کند. می خواهم او فقط روی پای خودش بایستد. چون بچه هایی که پدر و مادر معروف دارند کمتر کار و کوشش می نمایند. نمی خواهم رایان اینطور باشد. چون نام خانوادگی شجریان خیلی سنگین است، به همین خاطر باید خیلی کوشش کند.

رایان همچنین مانند پدرش و برادرش عاشق فوتبال است و برای دیدن بعضی بازهای حساس تیم ملی به ورزشگاه می رود. این نشان می دهد که علایق مشترکی میان آنها وجود دارد. حال باید منتظر ماند و دید آیا خاندان شجریان دوباره می تواند قله ای را که محمدرضا شجریان در آواز بر آن گام نهاده، یک مرتبه دیگر فتح کند؟

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 618

به "ظهور خواننده ای جدید در خانواده محمدرضا شجریان" امتیاز دهید

4 کاربر به "ظهور خواننده ای جدید در خانواده محمدرضا شجریان" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور خواننده ای جدید در خانواده محمدرضا شجریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید