چرا گروه های خونی متفاوت وجود دارد؟

به گزارش فیس راز، چهار گروه خونی اصلی وجود دارد که شامل A، B، AB و O می شوند. سیستم دسته بندی گروه های خونی با هدف انتقال خون ایمن میان انسان ها به وجود آمد.

چرا گروه های خونی متفاوت وجود دارد؟

به گزارش ، گلبول های قرمز خون مانند تمامی سلول های دیگر بدن مولکول هایی در سطح خود به نام آنتی ژن دارند. انسان ها بسته به ژن هایشان آنتی ژن های مختلفی دارند؛ بنابراین در هنگام انتقال خون از یک فرد به فرد دیگر آنتی ژن دهنده و گیرنده باید مشابه باشد.

اگر آنتی ژن های خون دهنده مشابه گیرنده نباشد، سیستم ایمنی بدن گیرنده به گلبول های قرمز خون حمله می کنند که این امر می تواند منجر به نارسایی کلیه و مسائل ریوی شود. در سال 1901 میلادی کارل لندشتاینر رایج ترین آنتی ژن های خونی را شناسایی و آن ها را A و B نامگذاری کرد. وی متوجه شد که برخی از افراد آنتی ژنی ندارند و این گروه را O نامید.

  • چگونه بفهمیم غلظت خون داریم؟+ راه درمان

در سال 1902 دو نفر از دانشجویان لندشتاینر کشف کردند که برخی از افراد هر دو آنتی ژن A و B را دارند که این گروه AB نام گرفتند. در سال 1937 لندشتاینر و الکساندر وینر آنتی ژن دیگری کشف کردند و آن را عامل رزوس نامیدند. اگر فرد این آنتی ژن را داشته باشد نوع خونش مثبت می شود و در صورت عدم وجود این آنتی ژن نیز نوع خون منفی به شمار می رود.

تا به حال دانشمندان گروه های خونی دیگری کشف کرده اند، به طوری که در حال حاضر 36 گروه با 346 آنتی ژن مختلف وجود دارد. بیشتر این گروه ها نادر بوده و نتیجه خاصی در انتقال خون ندارد. آنتی ژن های A و B بیش از 20 میلیون سال قبل به تکامل رسیده اند با این حال هدف دقیق آن ها هنوز یک راز باقی مانده است. برخی از متخصصان بر این باورند که این آنتی ژن نقش کلیدی در لخته شدن خون ایفا می کنند و از انسان در برابر بیماری های خاصی محافظت می کنند.

منبع : آنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1285

به "چرا گروه های خونی متفاوت وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گروه های خونی متفاوت وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید