یاری های اولیه آسیب قفسه سینه

به گزارش فیس راز، در اثر وارد شدن نیروی مستقیم به قفسه سینه در اثر ضربه یا سقوط یا در اثر آسیب له شدگی، ممکن است یک یا تعداد بیشتری از دنده ها دچار شکستگی شوند. اگر جراحت باز در محل شکستگی وجود داشته باشد و یا یکی از دنده های شکسته، ریه را سوراخ نموده باشد، تنفس مصدوم ممکن است به شدت مختل گردد.

یاری های اولیه آسیب قفسه سینه

یاری های اولیه آسیب قفسه سینه

در اثر وارد شدن نیروی مستقیم به قفسه سینه در اثر ضربه یا سقوط یا در اثر آسیب له شدگی، ممکن است یک یا تعداد بیشتری از دنده ها دچار شکستگی شوند. اگر جراحت باز در محل شکستگی وجود داشته باشد و یا یکی از دنده های شکسته، ریه را سوراخ نموده باشد، تنفس مصدوم ممکن است به شدت مختل گردد.

وارد آمدن آسیب به قفسه سینه می تواند قسمتی از دنده های شکسته را از سایر قسمت های قفسه سینه جدا کند و حالتی به نام قفسه سینه مواج ایجاد کند. این قسمت جدا شده در زمان دم به داخل کشیده می گردد و در بازدم رو به خارج حرکت می نماید. این تنفس متناقض سبب ایجاد مسائل تنفسی شدید می گردد. شکستگی دنده های پایینی می تواند به اعضای داخلی مانند کبد و طحال آسیب برساند و خون ریزی داخلی ایجاد کند.

تشخیص

بسته به شدت آسیب، ممکن است موارد زیر وجود داشته باشد:

درد در محل شکستگی

درد هنگام تنفس عمیق

تنفس کم عمق

یک جراحت باز روی محل شکستگی که احتمالا صدای مکش هوا به وسیله این جراحت به داخل حفره قفسه سینه را می شنوید.

تنفس متناقض

نشانه هایی از خون ریزی داخلی

اقدامات

1) درباره شکستگی دنده ها، با استفاده از یک آویز اندام بالایی، دست را ثابت نگه دارید و مصدوم را به بیمارستان منتقل کنید. اگر جراحت نافذ قفسه سینه وجود دارد، مصدوم را به سمت آسیب دیده خم کنید، روی زخم را بپوشانید و لایه پوششی را از سه طرف محکم بچسبانید.

2) به مصدوم یاری کنید تا در یک شرایط متمایل به سمت آسیب دیده که در آن احساس راحتی بیشتری می نماید، قرار بگیرد. دست سمت آسیب دیده را با یک آویز بالا نگه دارنده ثابت نگه دارید. با مرکز اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس درخواست کنید.

منبع: http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1896

به "یاری های اولیه آسیب قفسه سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های اولیه آسیب قفسه سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید