آلودگی هوا چه بلایی سر پوست و مو می آورد؟

به گزارش فیس راز، ریزش مو و طاس شدن کابوس بسیاری از افراد است و اغلب افراد به دنبال روش هایی برای جلوگیری از ریزش و تقویت موهایشان هستند. محققان، برای نخستین بار، نشان داده اند ذرات سمی کوچک می توانند فرایند های شیمیاییِ درون سلولی را که باعث رشد مو ها می گردد، مختل نموده به آن ها آسیب بزند. آن ها مدعی شده اند: چنین چیزی می تواند منتهی به طاسی افراد گردد. البته تحقیقات بیشتر در این زمینه لازم است؛ زیرا این آزمایش ها روی سلول های انسانی در آزمایشگاه اجرا شده است.

آلودگی هوا چه بلایی سر پوست و مو می آورد؟

ریزش مو و طاس شدن کابوس بسیاری از افراد است و اغلب افراد به دنبال روش هایی برای جلوگیری از ریزش و تقویت موهایشان هستند. اکنون دانشمندان ابراز نگرانی نموده اند: آلودگی هوا می تواند با کاهش دادن سطح پروتئین های ضروری برای رشد مو منجر به طاس شدن افراد گردد.

محققان، برای نخستین بار، نشان داده اند ذرات سمی کوچک می توانند فرایند های شیمیاییِ درون سلولی را که باعث رشد مو ها می گردد، مختل نموده به آن ها آسیب بزند. آن ها مدعی شده اند: چنین چیزی می تواند منتهی به طاسی افراد گردد. البته تحقیقات بیشتر در این زمینه لازم است؛ زیرا این آزمایش ها روی سلول های انسانی در آزمایشگاه اجرا شده است.

محققان دانشگاهی که در این تحقیق مشارکت داشته اند پیشنهاد می دهند اگر افراد می خواهند جلوی ریزش مو های خود را بگیرند، باید اوقات کمتری را در محیط های سرباز ورزش نمایند.

این پژوهش روی یک نوع آلاینده خاص به نام ذرات معلق (PM)، که از اگزوز خودرو ها و وسایل گرمازای خانگی و صنعتی متصاعد می گردد، متمرکز بوده است. ذرات معلق به مجموعه ای از بیماری ها و مسائل مربوط به سلامتی از جمله آسم و بیماری های قلبی و ریوی نسبت داده شده است.

اما با اینکه مواد آرایشی و بهداشتی بسیاری برای خلاص شدن از شر آلودگی های پوستی در دسترس است، هنوز شواهدی که نشان دهد این ذرات روی سلامت پوست تأثیر می گذارند بسیار اندک است.

این پژوهش توسط مرکز تحقیقات علوم آینده در کره جنوبی اجرا شده است.

تیم تحقیقاتی سلول های پوست سر انسان را که در پایۀ فولیکول های مو قرار دارند و به نام سلول های پاپیلای پوستی شناخته می شوند، کشت دادند. سلول های پاپیلای پوستی در پایه فولیکول های مو، زیر پوست سر، قرار دارند و در کنار سلول های سطح پوست برای کنترل و شکل دادن به ساقه مو همکاری می نمایند.

این سلول ها مسئول رشد و سالم ماندن مو هستند و برای آنکه بتوانند فعالیت نمایند به پروتئین احتیاج دارند.

در این آزمایش سلول های پاپیلای پوستی در معرض ذارت معلقی با قطر 10 میکرومتر یا کمتر، شامل گرد و غبار و دیزل، قرار گرفتند. بعد از 24 ساعت محققان مشاهده کردند سطح پروتئین های خاصی در سلول ها کاهش پیدا نموده است.

این کار به وسیله یک روش علمی انجام شد که می تواند نشان دهد چه پروتئین هایی از بین رفته، کدام ها وجود دارند و به چه تعداد. نتایج این پژوهش نشان داد سطح پروتئین بتا-کاتِنین، پروتئینی که برای تحریک رشد مو لازم است، در روبرو با آلودگی کاهش چشمگیری پیدا می نماید.

این پژوهش همچنین نشان داد پروتئین های دیگر - سیکلین دی 1، سیکلین دی ای و سی دی کِی 2- در معرض ذرات معلق کمتر از 10 میکرو متر کاهش یافتند؛ که کاهش آن ها هم بر رشد و هم بر حفظ مو اثر می گذارد.

دکتر هایوک چول، یکی از مشارکت نمایندگان در این پژوهش، گفت: می توان این فرضیه را عنوان نمود که اگر سطح آلودگی از یک میزان بیشتر گردد، فرد دچار طاسی خواهد شد. اما احتیاج داریم این پژوهش را روی جمعیت های مختلف انجام دهیم تا این مسئله تأیید گردد.

این پژوهشگر گفت: نمی توان به طور کامل از آلودگی هوا گریخت، اما می توان مدت زمان حضور در فضا های باز و خیابان های شلوغ را به خصوص در ساعات اوج ترافیک کمتر کرد.

اگر در فضای باز ورزش می کنید، کوشش کنید در مناطقی این کار را انجام دهید که آلودگی کمتر است و از ایستادن طولانی مدت در خیابان ها خودداری کنید.

ذرات معلق از کشوری به کشور دیگر نیز منتشر می شوند.

ذرات معلق مخلوطی از ذرات جامد و مایع هستند که در هوا وجود دارند؛ آن ها آنقدر ریز هستند که با تنفس وارد بدن می شوند. ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر از مو های انسان نیز ظریفتر هستند. ذرات معلق با قطر کمتر از 10 و 2.5 میکرومتر در کنار دی اکسید نیتروژن، آمونیاک و اکسید سولفور از آلاینده های اصلی هستند. ذرات معلق می توانند تا مسافت های طولانی را طی نمایند. بنابراین، ذرات معلق از کشوری به کشور دیگر نیز منتشر می شوند.

کارشناسان هشدار داده اند حتی کمترین سطح از آلودگی نیز خطرناک است و کیفیت هوای کنونی برای سلامت عمومی مضر است. سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده که آلودگی هوا منجر به مرگ 4.2 میلیون نفر در سال می گردد.

اگرچه هنوز تأثیر این مواد روی پوست و مو به خوبی آنالیز نشده است؛ صنعت زیبایی با محصولات ضد آلودگی که ادعا می نمایند می توانند از پیری زودرس و مو های بی حالت پیشگیری نمایند، اشباع شده است.

اما وقتی کارخانه های محصولات زیبایی به آلودگی ارجاع می دهند، منظورشان رادیکال های آزاد است. رادیکال های آزاد در دود، دود سیگار و مواد شیمیایی خانگی وجود دارند. اگر تعادل این مواد در بدن بهم بخورد، می تواند منجر به استرس اکسیداتیو گردد. استرس اکسیداتیو با پیری و سایر بیماری ها مرتبط است؛ زیرا می تواند در دی ان ای و پروتئین ها جای بگیرد.

محصولات بی شماری برای از بین بردن آلودگی از سطح پوست ساخته و به فروش می رسند که شواهد اندکی درباره اثرگذاری آن ها وجود دارد.

دکتر کاپیل بهارگاوا، مشاور پوست و سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، گفت: آلاینده ها می توانند مسائل پوستی مانند پیگمنتیشن و ریزش مو را تشدید نمایند. هر روز شواهد بیشتری ظاهر می شوند که نشان می دهند آلاینده های پوستی می توانند با تشکیل رادیکال های آزاد یا سایر مواد شیمیایی به پوست صدمه بزنند. اما هنوز تعیین نیست که یک نوع آلودگی خاص به وضوح باعث مسائل پوستی گردد.محصولات بی شماری برای از بین بردن آلودگی از سطح پوست ساخته و به فروش می رسند که شواهد اندکی درباره اثرگذاری آن ها وجود دارد.

منبع: The DailyMail

ترجمه: سایت فیس راز

منبع: فرادید
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 651

به "آلودگی هوا چه بلایی سر پوست و مو می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا چه بلایی سر پوست و مو می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید