حریق در بخشی از باغ نارنجستان قوام

به گزارش فیس راز، شامگاه گذشته (آدینه 17 مردادماه) به دلیل اتصال سیم های برق، کافی شاپی که در حیاط مجموعه تاریخی نارنجستان قوام شیراز فعال بود، آتش گرفت.

حریق در بخشی از باغ نارنجستان قوام

جهت دریافت خدمات فضای داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گفته شاهدان، به باغ و عمارت هیچ آسیبی نرسیده است. با حضور ماموران آتش نشانی، آتش خاموش و حریق کنترل شد.

هرچند موزه مجموعه در بخش زیرین زمین قرار گرفته است اما نباید فراموش کرد که در این موزه آثار بسیار ارزشمندی از نسخ خطی گرفته تا کوزه و آتشدان سنگی ساسانی و بشقاب و ظرف های دوره اسلامی نگهداری می گردد و هر حادثه ای اعم از آتش سوزی می تواند آسیب های فراوانی را متوجه این مجموعه تاریخی، موزه و آثار نفیس آن کند.

مجموعه قوام بین سال های 1257 و 1267 مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل شده است. این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده ترین این عناصر عبارتند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقی ها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است).

بنا نارنجستان در سال 1345 خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا شد و بین سال های 1348 تا 1358 خورشیدی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بوده است.

در سال های اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیر شده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می گردد.

این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است.

ایلنا نوشت، نارنجستان قوام در اردیبهشت ماه 1354 با شماره 1073 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1157

به "حریق در بخشی از باغ نارنجستان قوام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریق در بخشی از باغ نارنجستان قوام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید