حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض

به گزارش فیس راز، معاون گردشگری کشور با بیان اینکه پیشنهاد شده از محل عوارض خروج مشکل تامین بودجه بیمه راهنمایان حل گردد، گفت: برای خودروهایی که پلاک گردشگری می گیرند می توان سهمیه بنزین در نظر گرفت.

حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض

سفرهای نوروزی سال جاری بازم با چالش گرانی روبرو خواهد بود. گرانی بنزین و افزایش عوارض خروج از کشور به همراه بالا رفتن نرخ دلار باعث شده تا سال جاری نه تنها سفرهای خارجی بلکه سفرهای داخلی نیز با چالش رو به رو گردد و کاهش پیدا نمایند. به نحوی که پلیس راهور ناجا از کاهش سفرهای داخلی خبر می دهد و فعالان گردشگری نیز از ماه ها قبل اعلام نموده اند که میزان سفر مردم کمتر از قبل شده است. یکی از مهمترین دلایل آن هم همین گرانی هاست. گرانی عوارض خروج از کشور که از 75 هزار تومان در سال 86 به 264 هزار تومان در سال 99 رسید یا سهمیه بندی بنزین سفر.

کدام یک از این عوامل توانست مردم را برای نوروز 99 تشویق به سفر کند آن هم به مقصد استان هایی که کمتر گردشگر دارند تا توزیع سفر در ایران اتفاق بیفتد؟

در این میان متولیان گردشگری چه نموده اند؟ چند وقت پیش ولی تیموری معاون گردشگری به امضای وزیر میراث فرهنگی نامه نوشت که در بحث سهمیه بندی بنزین فکری هم به حال گردشگری ایران گردد. نامه ای که گویا به آن بی توجهی شد.

حالا ولی تیموری معاون گردشگری نظر دیگری دارد او به خبرنگار مهر گفت: این موضوع مصوبه دولت بوده به دنبال این هستیم که فضای کار را آماده کنیم تا احتمال سوء استفاده وجود نداشته باشد این فضا می تواند آماده شدن زیرساخت ها باشد امکان اینکه بتوانیم سهمیه ای برای گردشگری بگیریم وجود دارد.

منظور تیموری اختصاص بنزین سفر به عامه مردم نیست. بلکه او در نظر دارد تا برای خودروهای گردشگری پلاک ویژه صادر گردد تا از این طریق خودروهای سفر بتوانند از سهمیه بنزین استفاده نمایند. او در این باره گفت: ما به بعضی شرکت های حمل و نقل گردشگری مجوز می دهیم تا پلاک گردشگری بگیرند در آن صورت می توان سهمیه ای برای آنها اختصاص داد. اگر بگوییم به همه سهمیه سفر بدهید امکان تشخیص اینکه برای سفر استفاده شده یا نه وجود ندارد.

وی درباره اینکه این سهمیه بنزین برای شرکت های گردشگری مناسب است پس این وسط سهم سفرهای مردم چه می گردد نیز گفت: بخش به بخش انجام خواهد شد. در برنامه ها رسیدگی به این موضوع قرار گرفته است.

او دوباره از مزایای پلاک گردشگری گفت و اضافه نمود: پلاک گردشگری تنها در بحث بنزین مورد استفاده هست بلکه محدودیت های این خودروهای گردشگری نیز حل خواهد شد مانند توقف آنها در امکان گردشگری و ….

موضوع دیگری که سفرها را دچار چالش خواهد نمود. عوارض خروج از کشور است عوارضی که قرار بود بخش مهمی از آن صرف گردشگری گردد منتها وزیر میراث فرهنگی سهم گردشگری را از عوارض 220 هزار تومانی سفر اول و 330 هزار تومانی سفر دوم و 440 هزار تومانی سفر سوم در سال 98 تنها 17 هزار تومان اعلام نموده بود در حالی که قرار بود 40 هزار تومان از سفر اول به گردشگری اختصاص یابد.

با این وجود تیموری معاون گردشگری از افزایش سهم این صنعت از محل عوارض سفر اطلاع داد و گفت: پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی این بود که سهم گردشگری از عوارض خروج از کشور بیشتر گردد. نه اینکه عوارض افزایش پیدا کند. این موضوع را پیگیری کردیم در دولت هم مطرح شد. زمانی که عوارض خروج از کشور افزایش پیدا کرد، سهم گردشگری نیز در سال 99 به 80 هزار تومان رسید. به دنبال این بودیم که سقف عوارض خروج از کشور بالا نرود. به عنوان متولی گردشگری فرایند را دو سویه می بینیم.

وی درباره اینکه چه اقدامی در این راستا انجام شد گفت: الان ما هم بخشی از دولت هستیم در جلسات وقتی تصمیمی گرفته می گردد، نظرات تخصصی می دهند وقتی اکثریت تصویب می نمایند ما هم به عنوان عضو دولت باید حمایت کنیم.

حالا تیموری یک خبر هم درباره نحوه هزینه کرد این عوارض داده است و آن هم یاری به تامین هزینه بیمه راهنمایان است او افزود: بخش خصوصی پیشنهاد نموده از محل عوارض خروج از کشور، درصدی برای بیمه راهنمایان اختصاص داده گردد. به ما اعلام شد که برای موضوع بیمه راهنمایان پیشنهاد کنیم از کدام منبع استفاده گردد، که به وسیله عوارض خروج می توان مشکل بیمه را حل کرد.

اگر سهمیه گردشگری از عوارض سفر به خارج از کشور به وزارتخانه تعلق گیرد حداقل آن است که بخشی از مسائل صنف فعالان گردشگری حل خواهد شد.

با این وجود باید پرسید وزارت میراث فرهنگی چه برنامه ای برای گردشگری مردم دارد؟ این سوال را تیموری این طور پاسخ داد: همه این برنامه ها برای مردم است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 751

به "حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مشکل بیمه راهنمایان از محل عوارض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید