خورشید در تاریکی آسمان 10 اردیبهشت می گیرد!

به گزارش فیس راز، در حالی 10 اردیبهشت ماه سال جاری پدیده خورشیدگرفتگی رخ می دهد که این پدیده در ایران قابل مشاهده نیست و در کشورمان هنگام تاریکی آسمان رخ می دهد.

خورشید در تاریکی آسمان 10 اردیبهشت می گیرد!

به گزارش ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی را از جمله رخداد های مورد توجه رصدگران آماتور و به ویژه عکاسان نجومی دانست و گفت: با توجه به گستره کره زمین و طولانی بودن تکرار خورشیدگرفتگی در یک منطقه، با وجود آنکه در هر سال بین 2 تا 5 خورشیدگرفتگی رخ می دهد، اما افراد کمی پیروز به مشاهده این پدیده مجذوب کننده آسمانی می شوند.

وی ادامه داد: روز شنبه، 10 اردیبهشت ماه جاری خورشیدگرفتگی جزئی رخ خواهد داد که در بخش کوچکی از جنوبگان و نیمه جنوبی امریکای جنوبی و بعلاوه اقیانوس آرام قابل مشاهده بوده، اما در ایران متاسفانه دیده نمی گردد.

عتیقی خاطر نشان کرد: این گرفت در ساعت 18 و 45 دقیقه به وقت جهانی شروع می گردد و پیش از ساعت 22 و 38 دقیقه به زمان گرینویچ سرانجام می پذیرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات این پدیده نجومی، شرح داد: هنگام کسوف با قرار گرفتن ماه میان زمین و خورشید، ماه باعث سرد شدن نور خورشید شده و سایه کوچک ماه بر روی بخش هایی از کره زمین می افتد.

هندسه خورشیدگرفتگی

وی افزود: خورشیدگرفتگی و یا کسوف با توجه به سطح تحت پوشش مهر تابان به وسیله ماه، در انواع جزئی، کامل، حلقوی و کلی-حلقوی رخ می دهد و بدیهی است وقوع کسوف هنگام ماه نو بوده، هر چند که در ابتدای هر ماه قمری به دلایل علمی یک کسوف نداریم.

عتیقی یادآور شد: فاصله تکرار هر کسوف یک ساروس (دوره) نامیده می گردد و حدود 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است؛ اما همانگونه که اشاره شد در هر سال حداقل دو خور گرفت و به صورت نادر، حداکثر پنج گرفت خورشید رخ می دهد که به ساروس های مختلف تعلق دارند.

وی خورشیدگرفتگی 10 اردیبهشت ماه امسال را متعلق به ساروس 119 و شصت و ششمین گرفت از 71 گرفت خورشید در این دوره دانست.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با تاکید بر اینکه هنگام این کسوف، خورشید در زمینه صورت فلکی بره (حمل) واقع شده است، اظهار کرد: برای رصد خورشیدگرفتگی، حتما باید از عینک های مخصوص و استاندارد رصد خورشید بر روی چشم و پالایه ها (فیلتر) مخصوص که در انواع مایلار و شیشه ای وجود دارند، بر روی تجهیزات رصدی و عکاسی استفاده کرد.

عتیقی تاکید نمود: مشاهده مستقیم خورشید برای چشم بسیار خطرناک است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2170

به "خورشید در تاریکی آسمان 10 اردیبهشت می گیرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید در تاریکی آسمان 10 اردیبهشت می گیرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید