داروهای روانپزشکی شامل چه داروهایی می گردد؟

به گزارش فیس راز، داروهای روانپزشکی انواع مختلفی دارند. داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و داروهای پایدار کننده خلق از مهترین داروهایی هستند که به منظور برطرف بیماری ها و اختلالات روانی توسط پزشک تجویز می شوند. هر کدام از این داروها عوارض خاص خود را دارند و معمولا قطع یکباره آن ها مشکلاتی برای بیمار به دنبال دارد.

داروهای روانپزشکی شامل چه داروهایی می گردد؟

آشنایی با انواع داروهای روانپزشکی

بیماری ها و اختلالات روانی طیف وسیعی را در برمی گیرد. بعضی از این بیماری ها شدید بوده و در مواقعی حتی احتیاج به بستری شدن فرد بیمار دارد، اما خیلی از آن ها هم خفیف بوده و با یک دوره درمانی تجویز شده از سوی پزشک بهبود می یابند. حتی در مواردی این بیماری ها احتیاج به درمان نداشته و تنها با مشاوره و در یک بازه زمانی کوتاه مدت برطرف می شود. اگر بخواهیم به طور موردی داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های روانی را عنوان کنیم شامل 4 دسته اصلی می شوند. در ادامه برای هرکدام نمونه هایی را ذکر می کنیم.

1. داروهای ضد روان پریشی

روان پریشی وضعیتی است که در آن فرد دچار توهم و هذیان شده و با یک دنیای خیالی ارتباط برقرار می نماید. در این شرایط فرد بیمار ممکن است بی دلیل بخندد یا با خود صحبت کند. ممکن است به اطرافیان بدبین شده و به کسی اعتماد نکند. این در حالی است که شخص مبتلا به روان پریشی خود را بیمار نمی داند و برای تحت درمان قرار دریافت مقاومت می نماید. بیماری هایی مثل و بعضی از انواع بیماری های روان پریشانه هستند. از داروهایی که برای کنترل علائم این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد می توان به قرص کلوزاپین، قرص ریسپریدون و قرص الانزاپین اشاره نمود که به اختصار هر کدام را شرح می دهیم.

1. قرص کلوزاپین

قرص کلوزاپین (Clozapine) از داروهای روانپزشکی است که در کنترل روان پریشی و درمان اسکیزوفرنی تجویز می شود. مصرف این دارو احتمال خودکشی را در افراد مبتلا به اسکیزفرنی کاهش می دهد. این دارو بیشتر در بیمارانی که به سایر داروهای ضد روان پریشی مقاومت نشان می دهند مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که قطع این دارو باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک صورت گیرد.

عوارض: ، ، خواب آلودگی، ، ، تهوع، استفراغ، افزایش قند خون، افزایش یا کاهش دمای بدن، رنگ پریدگی، تاری دید، افزایش ضربان قلب، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، کم خونی، بثورات جلدی، ناتوانی جنسی و مشکل در ادرار از عوارض این دارو می باشد.

درصورتی که قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص کلوزاپین (Clozapine) و درمان روان پریشی

2. قرص ریسپریدون

قرص ریسپریدون (Risperidone) از داروهای ضد روان پریشی و ضد جنون است که برای درمان اسکیزوفرنی، برطرف علائم اختلال دوقطبی، برطرف بی قراری در بیماران و درمان اختلالات اضطرابی تجویز می شود. چنانچه مبتلا به تشنج، صرع یا هستید قبل از مصرف دارو پزشک را در جریان قرار دهید. توجه داشته باشید که مصرف طولانی مدت دارو می تواند باعث ایجاد اختلالات حرکتی بشود.

عوارض: تب، سفت شدن عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول، بی قراری و تنش در عضلات حرکتی (چشم ها، زبان، آرواره و گردن)، لرزش، مسائل بلعی، احساس سبکی در سر، خواب آلودگی و بی قراری خفیف، رویا دیدن بیش از حد معمول، تاری دید و ، اضافه وزن، مسائل ادراری، تهوع، ، ، کاهش میل جنسی و مسائل ارگاسمی از عوارض این دارو می باشد.

درصورتی که قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص ریسپریدون برای چیست؟ (موارد مصرف و عوارض)

3. قرص الانزاپین

قرص الانزاپین (Olanzapine) از داروهای ضد جنون است که برای برطرف علائم بعضی از بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی استفاده می شود. این دارو با تاثیر بر فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز باعث کاهش و تسکین علائم اختلالات روانی می شود. چنانچه سابقه سرطان پستان، تشنج، صرع، دیابت، مسائل مربوط به روده یا پروستات داشته اید قبل از مصرف این دارو حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض: ، ، افزایش خون، خواب آلودگی، بی قراری، ، التهاب بینی، ، افزایش اشتها، افت فشار خون وضعیتی، افزایش ضربان قلب، ادم، درد مفاصل، علائم پارکینسون و اختلالات حرکتی از عوارض این دارو می باشد.

درصورتی که قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص الانزاپین و درمان اختلالات روانی

2. داروهای ضد اضطراب

بعضی از پزشکان استرس را مادر تمام بیماری ها می دانند. دلایل ایجاد این عارضه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. نکته حائز اهمیت این است که اگر از این بیماری به راحتی بگذریم و نسبت به درمان آن بی توجه باشیم ممکن است به دنبال خود مسائل دیگری مثل افسردگی داشته باشد. برای برطرف اضطراب داروهای مختلفی وجود دارد که پزشک می تواند هر کدام را با توجه به میزان شدت و ضعف بیماری برای فرد مبتلا تجویز کند. از داروهای روانپزشکی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد می توان به داروی بوسپیرون و قرص ترازودون اشاره نمود.

1. بوسپیرون

بوسپیرون (Buspiron) از داروهای ضداضطراب است که برای درمان علائم اضطراب، مثل ترس، تنش، تحریک پذیری و کج خلقی، سرگیجه، ضربان قلب نامنظم و سایر علائم جسمانی، استفاده می شود. این دارو هیچگونه اثرات خواب آور، ضد تشنج یا شل کننده عضلانی ندارد. استفاده از داروی بوسپیرون برای افراد زیر 18 سال ممنوع است. توجه داشته باشید که آب گریپفوروت، با این دارو تداخل ایجاد می نماید و باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته ای می شود.

عوارض: خواب آلودگی، سرگیجه، تهوع، سردرد، عصبانیت، احساس سبکی در سر، هیجان، تپش قلب، تشنج، وزوز گوش، درد گلو، خستگی و خشکی دهان از عوارض این دارو می باشد.

درصورتی که قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: آشنایی با داروی ضداضطراب بوسپیرون

2. قرص ترازودون

قرص ترازودون (Trazodone) از جمله داروهای ضد اضطراب و خواب آور است که برای درمان افسردگی تجویز می شود. از آنجایی که این دارو ضد اضطراب و خواب آور است، لذا در مواردی که افسردگی همراه با اضطراب، بی خوابی یا هر دو باشد سودمندتر است. ترازودون بهتر است بعد از وعده های غذایی یا با یک غذای سبک مصرف شود. این دارو در افراد مبتلا به بیماری قلبی، نارسایی کبدی و مسائل کلیوی با احتیاط باید مصرف شود.

عوارض: خشکی دهان، سردرد، تهوع و استفراغ، طعم بد دهان، تاری دید، یبوست و گیجی، غش، درد و لرزش عضلات، ضربان قلب نامنظم، بثورات جلدی، هیجان غیر طبیعی، نعوظ نامناسب، دردناک و مداوم، خواب آلودگی، اسهال، ضعف و خستگی غیر معمول از عوارض این دارو می باشد.

درصورتی که قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: با قرص ترازودون و موارد مصرف آن آشنا شوید

3. داروهای ضد افسردگی

افسردگی از اختلالات روانی است که در صورت تداوم ممکن است در فرد مبتلا افکار خودکشی ایجاد کند. بر همین اساس این افراد حتی در صورتی که در دوره درمان باشند باید تحت نظر قرار بگیرند. کسانی که از افسردگی رنج می برند، معمولاً با یکی از انواع داروهای روانپزشکی و ضدافسردگی درمان می شوند. خوشبختانه داروهای ضد افسردگی در فرد مصرف کننده ایجاد وابستگی نمی نماید اما باز هم همانند دیگر داروهای روانپزشکی مصرف آن ها نباید به یکباره قطع شود. از داروهای ضد افسردگی می توان به قرص دزیپرامین و قرص دولوکستین اشاره نمود.

1. قرص دزیپرامین

قرص دزیپرامین (Desipramine) از داروهای ضدافسردگی است که در مواردی همچون افسردگی مزمن، درد مزمن و افسردگی ناشی از مصرف الکل تجویز می شود. خواب آلودگی، یبوست و خشکی دهان از عوارض مصرف دارو است. دزیپرامین به شکل قرص 25 میلی گرمی موجود بوده و پس از تجویز خوراکی به سرعت و به طور کامل جذب می شود. به طور معمول برای درمان افسردگی در بزرگسالان میزان 100 الی 200 میلی گرم در مقادیر تقسیم شده یا یک جا هنگام خواب مصرف می شود.

مصرف دزیپرامین در بچه ها زیر 12 سال توصیه نمی شود.

عوارض: عوارض دزیپرامین شامل خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان، تاری دید، تهوع، اشکال در ادرارکردن، آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب)، تعریق، کاهش میل جنسی، تغییرات قند خون، افزایش اشتها و افزایش وزن می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید، بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: دزیپرامین و تاثیر آن در درمان افسردگی

2. قرص دولوکستین

قرص دولوکستین (Duloxetine) به عنوان قرص افسردگی برای درمان افسردگی و اختلالات اضطرابی و همچنین برای درمان درد ناشی از آسیب عصبی در افراد مبتلا به دیابت (نوروپاتی دیابتی) استفاده می شود. به طور معمول به منظور درمان افسردگی در بزرگسالان ابتدا 20 میلی گرم از دارو به صورت خوراکی و دوبار در روز مصرف شده و سپس به میزان 60 میلی گرم از دارو به عنوان مقدار نگهدارنده در روز مصرف می شود.

احتمال اینکه بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید با مصرف این دارو دچار افکار مربوط به خودکشی و یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی شوند وجود دارد.

عوارض: عوارض قرص دولوکستین شامل سردرد، حالت بین خواب و بیداری، خستگی مفرط، تهوع، خشکی دهان، تپش قلب، بی خوابی، بی قراری، اضطراب و خواب های پریشان می باشد.

همانند داروهای روانپزشکی اگر قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: دولوکستین و تاثیر آن در درمان افسردگی

داروهای تثبیت کننده خلق

این دسته از داروها درمان اصلی برای بیماران مبتلا به اختلالات دوقطبی است. داروهای روانپزشکی مختلفی به این منظور فراوری شده است که از مهمترین آن ها می توان به لیتیوم و کاربامازپین اشاره نمود.

1. لیتیوم

قرص لیتیوم (Lithium) به منظور درمان و پیشگیری از افسردگی و بعضی از رفتارهای تهاجمی و همچنین کنترل تغییرات خلقی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی تجویز می شود. مصرف این دارو به بیمار اجازه می دهد کنترل بیشتری بر روی احساسات خود داشته باشد. توصیه می شود طی درمان با این دارو روزی 3 تا 6 لیتر آب بنوشید و به مقدار کافی سدیم (نمک ) بخورید.

عوارض: اختلال گوارشی، لرزش، پر نوشی، پر ادراری و افزایش وزن از عوارض این دارو می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص لیتیوم موثر در درمان اختلال دوقطبی

2. قرص کاربامازپین

قرص کاربامازپین (Carbamazepine) برای درمان صرع، دردهای نوروپاتی، اختلال دوقطبی، ناهنجاری های رفتاری و اختلالات استرس زا تجویز و استفاده می شود. بدون مشورت با پزشک قرص های کاربامازپین خود را قطع نکنید، چرا که قطع ناگهانی دارو باعث ایجاد مسائل فراوانی می شود.

عوارض: تهوع، تب، استفراغ، سر گیجه، گیجی، سردرد، آتاکسی، بیقراری (در افراد مسن)، اختلالات بینایی، یبوست یا اسهال، بی اشتهایی و اختلالات خونی از عوارض این دارو می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: قرص کاربامازپین چیست و چه عوارضی دارد؟

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف هرکدام از این داروها را داشته و دیدگاهی در این رابطه دارید با دیگر خوانندگان مجله خبرنگاران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1544

به "داروهای روانپزشکی شامل چه داروهایی می گردد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "داروهای روانپزشکی شامل چه داروهایی می گردد؟" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای روانپزشکی شامل چه داروهایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید