عیب یابی بخار نکردن بخارشو

به گزارش فیس راز، بخار نکردن بخارشو یکی از مسائل رایجی است که کارکرد دستگاه را مختل می نماید و عملا نمی توانید از بخارشو بهره ببرید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می گردد بخارشوی شما از کار بیفتد.

عیب یابی بخار نکردن بخارشو

خوشبختانه بیشتر مسائلی که دلیل بخار نکردن بخارشوی هستند قابل برطرف می باشند و بیشتر افراد می توانند بیشتر این ایرادات را خودشان برطرف نمایند.

اگر در زمینه تعمیرات انواع بخارشوی احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، می توانید به وسیله ثبت درخواست در وبسایت خبرنگاران از تعمیرکاران ممتاز مشاوره رایگان دریافت کنید.

چنانچه به دلیل مشغله های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و آشپزخانه ندارید، می توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی خبرنگاران در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • تجمع رسوبات آهکی و معدنی نازل بخارشو را مسدود می نماید و باعث می شود کارایی کمتر از حد مطلوب داشته باشد.
  • دستگاه بخارشوی باید به پریز برق 120 ولت وصل شود.
  • اگر پدهای پاک نماینده بخارشو کثیف باشند بخار و کثیفی را از کفپوش خانه شما جذب نمی نمایند.
  • اگر بخارشوی شما بخار نمی دهد ممکن است لازم باشد دستگاه را رسوب زدایی کنید.

برطرف سریع مشکل بخار نکردن بخارشو

معمولا چند روش سریع برای انواع برندهای بخارشو از جمله کرشر، تولیپس، بایترون و گوسونیک وجود دارند که می توانید برای حل مشکل از این روش ها بهره ببرید؛

1. آب بیشتری اضافه کنید

اولین موردی که باید برای برطرف بخار نکردن بخارشو آنالیز شود مخزن آب است. اگر بعد از تمیزکاری تمام آب موجود در مخزن بخارشو را مصرف نموده اید باید به فکر اضافه کردن آب باشید. برای تمیز کردن خانه برنامه ریزی کنید که مخزن بخارشوی شما هر چند وقت یکبار باید با آب پر شود.

2. پریز برق را چک کنید

وقتی مخزن آب پر است چرا بخارشو بخار نمیده؟ برای آنالیز این مشکل ضروری است که جریان برق دستگاه را چک کنید.ممکن است هنگام استفاده از دستگاه، دوشاخه از دیوار جدا شده باشد. حتی می توانید پریز را از نظر جریان برق آنالیز کنید. در بعضی از انواع پریزها باید کلید را روشن کنید تا جریان برق برقرار شود.

3. تنظیمات بخارشو را آنالیز کنید

مدل های متعددی از بخارشو در بازار وجود دارد که هر کدام تنظیمات متفاوتی دارند. بعضی از دستگاه های بخار شوی دارای صفحه کنترل بخار هستند که ممکن است احتیاج به تنظیم داشته باشد. در بعضی مدل ها ممکن است بسته بودن قفل کودک دلیل بخار نکردن بخارشوی باشد.

همزمان با آنالیز این تنظیمات چک کنید که درپوش مخزن آب محکم شده است. اگر این درپوش به درستی قرار نگیرد بخارشو فشار کافی برای فراوری بخار ندارد و بخار نمی دهد.

اگر مخزن آب پر است مشکل اتصال به برق وجود ندارد و بخارشو به درستی تنظیم شده، اما همچنان مشکل بخار نکردن بخارشود وجود دارد، زمان آن رسیده که انسداد مجاری عبور بخار را آنالیز کنید.

عیب یابی بخار نکردن بخارشو

قبل از اینکه به این نتیجه برسید که بخارشوی شما خراب شده است یا خیر، بهتر است آن را در خانه عیب یابی کنید. در ادامه شایع ترین دلایل بخار نکردن بخارشو را آنالیز می کنیم؛

1. نازل مسدود شده است

اگر از آب سخت برای شستشو با بخارشو استفاده می کنید باید دستگاه را به طور منظم تمیز کنید. این کار به جلوگیری از مسدود شدن سیستم به دلیل رسوبات معدنی یاری می نماید. بیشتر فراورینمایندگان توصیه می نمایند از آب تصفیه شده در بخارشوی استفاده شود.

پیامد عدم رعایت این دستورالعمل انسداد نازل است. وقتی آب سخت گرم می شود معمولاً کلسیم آزاد می شود. فشار آن را به اطراف حرکت می دهد و باعث مسدود شدن جت هایی می شود که بخار از آن ها عبور می نماید. برای برطرف انسداد نازل بخارشو می توانید از سوزن و سرکه سفید بهره ببرید.

2. مخزن آب ندارد

یکی دیگر از مسائل رایج بخارشو کمبود آب در مخزن است. زمانی که مخزن آب کافی نداشته باشد دستگاه هیچ بخاری را آزاد نمی نماید و فرآیند تمیز کردن متوقف می شود.

روشن کردن بخارشوی خالی می تواند به دستگاه آسیب برساند؛ بنابراین اگر بخارشوی شما بخار نمی نماید دوباره آنالیز کنید که آب کافی دارد یا نه. آن را به برق بزنید و زمان بدهید تا آب تا دمای مناسب برای فراوری بخار گرم شود و مشکل بخار نکردن بخارشو برطرف شود.

3. آب به طور کامل گرم نشده است

وقتی عجله دارید ممکن است بدون آنالیز اینکه آیا آب داخل بخارشو به میزان کافی داغ است یا نه تمیز کردن را آغاز کنید. دمای مناسب برای ضدعفونی و از بین بردن میکروب ها حدود 100 درجه سانتیگراد است.

این دما نه تنها برای از بین بردن میکروب ها مفید است، بلکه بخار کافی برای تمیز کردن بیشتر سطوح را نیز ایجاد می نماید.

4. بخار یا آب نشتی دارد

بخار در دستگاه های بخارشوی به دلیل افزایش فشار آزاد می شود. اگر این فشار در جایی از سیستم نشت کند با بخار نکردن بخارشو روبه رو خواهید شد.

دلایل زیادی برای کاهش فشار در بخارشوی وجود دارد. یکی از آنها نصب نادرست کلاهک پایینی است. نتیجه این اشتباه فراوری بخار با فشار کم یا بخار نکردن دستگاه است.

چگونه بخار شوی که بخار نمی نماید را تعمیر کنیم؟

راه چاره بخار نکردن بخارشو به دلیل مشکل بستگی دارد. در 80% موارد انسداد نازل اصلی ترین دلیل بخار نکردن بخارشوی است. بیشتر افرادی که بخارشوی دارند راه استفاده درست از آن را نمی دانند؛ بنابراین ممکن است اغلب با این مشکل روبرو شوند.

  • نازل را باز کنید

در بیشتر موارد می توانیم رسوبات مسدودنماینده نازل را به صورت دستی تمیز کنیم. برای انجام این کار به سواب پنبه، سرکه سفید و گیره کاغذ یا شی نوک تیز احتیاج دارید. سرکه سفید ماده کلسیم زدایی قوی است و تقریبا در هر خانه ای پیدا می شود.

برای باز کردن انسداد نازل دوشاخه آن را از دیوار بکشید تا خنک شود. مخزن آب را خالی کنید. اسپری بخارشو را از نظر انسداد زباله یا رسوبات آنالیز کنید. گیره کاغذ یا سوزن را در نوک اسپری قرار دهید و آن را به جلو و عقب حرکت دهید تا زباله ها خارج شوند.

  • هرگونه نشتی بخار را برطرف کنید

دلیل دیگر بخار نکردن بخارشو این است که در جایی نشتی وجود دارد. این دستگاه های تمیزنماینده برای آزاد کردن بخار باید فشار ایجاد نمایند. اگر نشتی فشار وجود داشته باشد بخاری فراوری نخواهد شد.

برای عیب یابی مشکل باید درپوش پایینی را آنالیز و در صورت لزوم آن را تعمیر کنید. زمانی که این درپوش محکم بسته نشود احتمالاً باعث نشتی و کاهش فشار خواهد شد.

چگونه از خرابی بخارشو در آینده جلوگیری کنیم؟

برترین راه برای جلوگیری از خرابی بخارشوی، رعایت نکات ذکر شده در دفترچه راهنمای دستگاه است. علاوه بر این می توانید نکات زیر را برای مراقبت از بخارشوی خود مورد توجه قرار دهید؛

  • فقط از آب تصفیه بهره ببرید

برای جلوگیری از انسداد نازل فقط باید از آب تصفیه شده بهره ببرید. این آب هیچ ناخالصی مانند کلسیم ندارد. آب سخت حاوی کلسیم است که پس از مدتی نازل را مسدود می نماید.

  • بخارشوی را به طور مرتب تمیز کنید

فرآیند تمیز کردن شامل حذف زباله از روی زمین است. هر یک از اینها می تواند در نهایت باعث مسدود شدن نازل بخارشوی شما شود. برای جلوگیری از این امر، پس از هر بار استفاده، بخارشوی خود را تمیز کنید.

شما می توانید با افزودن کمی سرکه به محلول پاک کن از تجمع رسوبات جلوگیری کنید. به این ترتیب مشاهده خواهید کرد که کارکرد دستگاه نیز بهبود یافته است و تمیز کردن پارکت با بخارشوی یا هر سطح دیگری با این دستگاه کاربردی بسیار راحت تر می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش شستشوی مبل با بخارشوی بدون لک شدن مبل

جمع بندی

اگر می خواهید بدانید که دلیل بخار ندادن بخارشوی چیست؟ در گام اول برترین راه تمیز کردن آن است. از آنجایی که انسداد نازل یکی از اصلی ترین دلایل بخار نکردن بخارشو محسوب می شود باید با تمیز کردن منظم از تجمع رسوبات معدنی در داخل آن جلوگیری کنید. به این ترتیب بخارشوی شما در برترین حالت کار می نماید.

اگر مشکوک هستید که مسئله ای در دستگاه بخارشوی شما وجود دارد راه چاره های زیادی برای حل مشکل بخار نکردن بخارشو وجود دارد که می توانید قبل از مراجعه به تعمیرکار خودتان در خانه امتحان کنید. با این حال اگر مشکل حل نشد بهتر است برای تعمیر بخارشوی خود اقدام نمایید.

سوالات متداول

چرا بعد از استفاده از بخارشوی کف خانه هنوز کثیف است؟

چسبندگی کف اتاق پس از شستشو با بخار اغلب به دلیل بقایای محصولات شوینده ای است که استفاده شده اند. استفاده از پد کثیف نیز می تواند باعث چسبندگی کفپوش شود.

آیا بخارشوی ها مسدود می شوند؟

نازل بخارشو به دلیل تجمع رسوبات ممکن است مسدود شود؛ بنابراین بهتر است همواره از آب تصفیه شده استفاده کنیم.

چرا بخارشوی من به درستی بخار نمی دهد؟

ممکن است کلسیم و سایر مواد معدنی در نازل جمع شوند؛بنابراین برای فراوری بخار احتیاج به تمیز کردن نازل دارید. به این ترتیب مشکل بخار ندادن بخارشوی شما برطرف خواهد شد.

منبع: آچاره
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2372

به "عیب یابی بخار نکردن بخارشو" امتیاز دهید

1 کاربر به "عیب یابی بخار نکردن بخارشو" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیب یابی بخار نکردن بخارشو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید