فتوشاپ در برابر ادوبی لایت روم؛ از کدام باید بهره ببرید؟

به گزارش فیس راز، عکاسان مبتدی اغلب می پرسند که آیا باید از ادوبی لایت روم استفاده نمایند یا فتوشاپ. از نظر عملکردی این دو برنامه همپوشانی های زیادی دارند اما در کل دو ابزار بسیار متفاوت محسوب می شوند که در شرایط مختلف عالی هستند. در ادامه به ویژگی های این دو ابزار می پردازیم تا بتوانید در این زمینه تصمیم بهتری بگیرید.

فتوشاپ در برابر ادوبی لایت روم؛ از کدام باید بهره ببرید؟

این دو برنامه چه تفاوتی با هم دارند؟

بعضی از کاربران نمی دانند که لایت روم و فتوشاپ در حقیقت شباهت زیادی به یکدیگر دارند. اما عکاسان حرفه ای معمولا از هر دو ابزار استفاده می نمایند. اگرچه لایت روم به طور مشخص برای عکاسان توسعه پیدا نموده، اما از سوی دیگر فتوشاپ یک ابزار همه فن حریف محسوب می گردد که برای بعضی کارها امکانات بسیار مجذوب کنندهی را ارائه می دهد.

لایت روم: افزایش سرعت سازماندهی و ادیت عکس ها

همین ابتدا باید بگوییم که دو نسخه از لایت روم وجود دارد. نسخه استاندارد امکانات خیلی زیادی ندارد و مناسب عکاسان مبتدی است. اما یک نسخه کلاسیک لایت روم هم وجود دارد که از ابزارهای پیچیده تر و حرفه ای تر بهره می برد.

زمانی که عکاسان تازه کار برای اولین بار با محیط لایت روم برخورد می نمایند، معمولا از تاکید گسترده این برنامه بر قابلیت های مربوط به پوشه ها، آلبوم ها و در کل سازماندهی عکس ها شگفت زده و حتی ناامید می شوند. لایت روم صرفا یک ابزار برای ویرایش عکس ها نیست، بلکه یک ابزار بسیار موثر برای ساماندهی عکس ها هم به شمار میرود.

به اعتقاد بعضی از عکاسان، همین قابلیت های مربوط به مدیریت عکس ها، مهم ترین ویژگی لایت روم محسوب می گردد. به عنوان مثال اگر بخواهید از بین صدها عکسی که در مراسم عروسی گرفته اید نمونه های مناسب را پیدا کنید، با استفاده از لایت روم به راحتی می توانید به عکس ها امتیاز بدهید و تگ گذاری کنید.

بنابراین زمانی که می خواهید ادیت عکس ها را آغاز کنید، به تمام عکس های مناسب دسترسی دارید. حتی می توانید فیلترهای موردنظر خود را بر روی تمام این عکس ها به راحتی اعمال کنید. مرتب نگه داشتن عکس ها در لایت روم، بازیابی آن ها را هم ساده می نماید. زیرا اگر عکاس حرفه ای باشید، ممکن است حتی چند سال بعد از عکاسی از شما خواسته گردد که تعدادی از عکس های قدیمی را که آن ها استفاده ننموده اند، بار دیگر تحویل دهید.

خوشبختانه کار کردن با لایت روم بسیار ساده است و خیلی سریع می توانید قابلیت های مختلف آن را یاد بگیرید. فتوشاپ در زمینه مدیریت و سازماندهی عکس ها امکانات بسیار کمتری نسبت به لایت روم ارائه می دهد. بعلاوه اگرچه این برنامه از امکانات بسیار بیشتری بهره می برد، اما همین زیاد بودن ابزارها منجر به سردرگمی کاربران می گردد.

فتوشاپ: ابزاری همه فن حریف

در حالی که لایت روم به طور مشخص یک ابزار برای عکاسان است، فتوشاپ یک مجموعه ابزار پیشرفته برای ویرایش تصویر و طرح های گرافیکی به شمار میرود. اگر می خواهید چند صد عکس را به طور همزمان ویرایش کنید، فتوشاپ ابزار خوبی برای شما نخواهد بود اما وقتی می خواهید تغییرات گسترده ای را بر روی عکس اعمال کنید، از امکانات زیاد آن شگفت زده می شوید.

در زمینه عکاسی، فتوشاپ عمدتا برای کارهای بزرگ یا جزئیات کوچکی که لایت روم قادر به برطرف آن ها نیست، استفاده می گردد. به عنوان مثال فتوشاپ در زمینه مواردی مانند حذف اشیاء از بخش های مختلف تصویر، وارونه کردن اخم های کودک و سایر ویرایش های سخت، گزینه بهتری است.

یکی از ابزارهای مجذوب کننده فتوشاپ Content-Aware نام دارد که امکانات زیادی را فراهم می نماید. به عنوان مثال اگر از یک شخص عکس پرتره گرفته اید و حالا می خواهید کادر عکس را بزرگ تر کنید، این ابزار با تشخیص محیط به شما اجازه می دهد به راحتی چنین کاری را انجام دهید. بعلاوه در کنار ادیت های پیشرفته که از عکس های مبتنی بر آن تحت عنوان فوتومونتاز یاد می گردد، بدون هیچ دردسری قادر به اضافه کردن چیزهایی نظیر به درخت، ابر و دیگر موارد به عکس های خود هستید.

اما در نهایت همین زیاد بودن ابزارهای پیشرفته باعث می گردد که یادگیری قابلیت های مختلف آن کار ساده ای نباشد. برای بعضی این یک نکته مثبت محسوب می گردد و بعضی دیگر که علاقه ای به صرف وقت برای یادگیری ابزارهای پیچیده ندارند، این یک ویژگی منفی به شمار میرود.

از کدام برنامه باید بهره ببرید؟

عکاسان مبتدی اغلب تصور می نمایند که به فتوشاپ احتیاج دارند، که چنین چیزی به طور کلی نادرست است. لایت روم تمام ویژگی هایی را که برای شگفت انگیز جلوه دادن عکس های خوب به آن احتیاج دارید، در خود جای داده است؛ در سازماندهی عکس بهتر است، می تواند تقریباً تمام جنبه های یک تصویر را تنظیم کند، و سیستم از پیش مشخص شده آن به شما امکان می دهد به سرعت سبک ها یا حالات خاصی را اعمال کنید.

به علاوه، یادگیری لایت روم در کل راحت تر است. چند آموزش YouTube شما را در راستا تبدیل شدن به یک ویرایشگر عکس حرفه ای قرار می دهد. احتیاجی به گفتن نیست که بیشتر عکاسان باید با لایت روم آغاز نمایند (و ممکن است هرگز احتیاجی به فتوشاپ نداشته باشند).

اما اگر احتیاج به ایجاد تغییرات چشمگیر، عجیب یا فوق العاده در تصاویر خود دارید، اینجاست که فتوشاپ وارد عمل می گردد. فتوشاپ می تواند همان ویرایش های لایت روم را انجام دهد، اما در اصل برای ادیت های خلاقانه ساخته شده است. این به معنای افزودن متن زیبا به تصاویر، حذف غریبه های حواس پرت از عکس های خانوادگی یا ایجاد نقاشی های دیجیتالی است.

مهم ترین مشکل فتوشاپ همین زیاد بودن تعداد ابزارها است. بعلاوه زمانی که احتیاج به سازماندهی و ویرایش چندین عکس دارید، گزینه ضعیفی محسوب می گردد. حتی اگر از ابزاری مانند ادوبی Bridge برای این سازماندهی بهره ببرید، باز هم نسبت به لایت روم حرف کمتری برای گفتن دارد. به همین دلیل بیشتر عکاسان فرایند ویرایش را در لایت روم آغاز می نمایند و در نهایت برای ادیت های بسیار دقیق و پیشرفته تر عکس موردنظر را به فتوشاپ می برند.

برای ویرایش های پیشرفته از هر دو بهره ببرید

اگر عکاس مبتدی یا نیمه حرفه ای هستید، باید با نحوه استفاده از هر دو برنامه لایت روم و فتوشاپ آشنا شوید. با این کار سرعت و کیفیت کار شما بهبود پیدا می نماید. همانطور که گفتیم، عکاسان حرفه ای معمولا کار خود را در لایت روم آغاز می نمایند. آن ها ابتدا عکس ها را در یک پوشه قرار می دهند و عکس هایی که مناسب هستند را تگ گذاری می نمایند. در ادامه جنبه های اساسی عکس ها مانند نور، کنتراست و رنگ را تغییر می دهند.

اما بعضی عکس ها به ویرایش های دقیق تر و گسترده تری احتیاج دارند. بنابراین بعد از آماده سازی عکس ها در لایت روم، تعدادی از آن ها را راهی فتوشاپ می نمایند. توصیه می کنیم ابتدا کار با لایت روم را یاد بگیرید و سپس وارد فتوشاپ شوید. با استفاده از این دو برنامه می توانید مجذوب کنندهیت عکس های گرفته شده را چندین برابر افزایش دهید.

منبع: reviewgeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2191

به "فتوشاپ در برابر ادوبی لایت روم؛ از کدام باید بهره ببرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتوشاپ در برابر ادوبی لایت روم؛ از کدام باید بهره ببرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید