لوازم پزشکی با جان مردم سر وکار دارد، وزارت بهداشت نظارت کند

به گزارش فیس راز، به گزارش خبرنگاران، دکتر محمد رازی، درباره مسائل تعرفه ای در حوزه ارتوپدی، اظهارداشت: رئیس جدید سازمان نظام پزشکی این نوید را به جامعه پزشکی و ارتوپدی داده اند که مسائل تعرفه ها برطرف و خواسته ها و مطالبات جامعه پزشکی محقق خواهد شد.

لوازم پزشکی با جان مردم سر وکار دارد، وزارت بهداشت نظارت کند

وی اضافه نمود: همه جامعه پزشکی و متخصصین مختلف با در نظردریافت وضعیت جامعه و وضعیت درآمدی مردم و دولت، خواهان نظر منصفانه و عادلانه بیمه ها و دولت نسبت به تعرفه ها هستند و فقط تعرفه ای واقعی که جامع الشرایط بوده و عدالت کامل بین رشته ای و درون رشته ای را تأمین کند می تواند آرامش و اطمینان خاطر را به جامعه پزشکی و مراکز درمانی باز گرداند و زمینه را برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به هموطنان فراهم آورد.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: متاسفانه این کلمات بسیار راحت به زبان می آیند ولی در عمل بسیار سخت انجام می گردد و من با توجه به اطلاعی که از شخصیت دکتر فاضل دارم و پیگیرهایی که ایشان انجام می دهند مطمئن خواهم بود مسائل کاسته خواهد شد.

رازی بیان داشت: رئیس جدید سازمان نظام پزشکی بطور جامع مورد حمایت پزشکان بوده و شکی نیست که ایشان موضوع را پیگیری خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که پیش از این گفته شده همکاران ارتوپد شما به دلیل وضعیت تعرفه های نامناسب از وسایل و تجهیزات مناسبی در جراحی های ارتوپدی استفاده نمی نمایند، گفت: استفاده از لوازم پزشکی مناسب و یا نامناسب ربطی به تعرفه ندارد. تهیه و توزیع لوازم پزشکی داخلی و خارجی تحت نظارت وزارت بهداشت است و به خصوص در بیمارستان های دولتی پزشکان هیچ نقشی در انتخاب لوازم پزشکی از نظر نوع و کیفیت ندارند و در این بیمارستان ها پزشکان از لوازمی استفاده می نمایند که بیمارستان تهیه می کند.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران، ادامه داد: تجهیزات پزشکی هزینه های بسیار سنگینی را به کشور تحمیل می نمایند، و از طرفی باید از استاندارد های کافی برخوردار باشند، هر کشوری از جمله کشور ما اگر بخواهد روی پایه خود بایستد باید در جهت فراوریات داخلی گام بردارد و همکاران بنده نیز در همین زمینه کوشش می نمایند تا حمایت لازم از فراوریات داخلی انجام گردد. ولی باید در نظر داشته باشیم که فراوریات داخلی فقط در سایه رقابت با لوازم مشابه داخلی و خارجی دیگر و نظارت دقیق وزارت بهداشت و موسسات استاندارد داخلی و خارجی می تواند پیروز باشد.

وی اضافه نمود: لوازم پزشکی با جان مردم سر و کار دارند و باید به روز باشند و توان رقابت با انواع مشابه خارجی را داشته باشند، در خصوص لوازم پزشکی پایبند بودن به استانداردها و نظارت مستمر بسیار مهم و ضروری است، و این صنعت نباید همچون بعضی شرکت های خودروسازی باشد، تجهیزات پزشکی همچون یک پیکان نیست که تا 40 سال فراوری گردد و هیچ تغییری نکند. همچنین در رابطه با حمایت از فراوری داخلی نظارت دقیقی ضروری است تا محصولات فاقد استاندارد از خارج از مرزها با برچسب ساخت ایران وارد کشور نگردد.

رازی توضیح داد: در کشور مهندسین بسیار خوبی داریم که تجهیزات پزشکی را می توانند با استانداردهای لازم فراوری نمایند، البته این بدان معنی نیست که دیگر نیازی به محصولات خارجی نیست.

رئیس انجمن ارتوپدی ایران در پاسخ به این سئوال که آیا شما در حال حاضر این نوید را به بیماران می دهید که در جراحی های ارتوپدی آنها تجهیزات مناسب استفاده می گردد، گفت: دراین رابطه اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت صاحب نظر است، و بطور کلی در حال حاضر از محصولات با استاندارد بالا و حتی برندهای گران قیمت خارجی استفاده می گردد که شاید با در نظر دریافت وضعیت در آمدی کشور باید برنامه ریزی های نظارتی دقیق تری در رابطه با میزان مصرف آنها اعمال گردد.

بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران 29 آبان لغایت 3 آذر 96 در هتل المپیک برگزار می گردد.

در کنگره سال جاری 11 سخنران خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ترکیه، آلمان ، کلمبیا، انگلستان، کانادا، اتریش حضور دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 590

به "لوازم پزشکی با جان مردم سر وکار دارد، وزارت بهداشت نظارت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوازم پزشکی با جان مردم سر وکار دارد، وزارت بهداشت نظارت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید