مقابله با آسیب های مغزی و نخاعی با استفاده از آنزیم طبیعی

به گزارش فیس راز، گروهی از محققان دریافتند آنزیمی موسوم به ای بی سی (chondroitinase ABC) قادر است جراحت ناشی از آسیب های مغزی و نخاعی را به گونه ای تغییر دهد که موجب رشد سلول های عصبی جدید شده و مسیری نو را برای درمان این نوع بیماری ها باز کند.

مقابله با آسیب های مغزی و نخاعی با استفاده از آنزیم طبیعی

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، این آنزیم در طبیعت توسط نوعی باکتری تولید می شود و حدود دو دهه قبل شناسایی شده است.

اما دو مشکل جدی در جهت استفاده از آن وجود دارد؛ اول این که آنزیم در محیط زیست باکتری به قدر کافی پایدار است، اما در محیط بدن انسان تجمع کرده و قابلیت حرکت خود را از دست می دهد. مشکل دوم این است که آنزیم در مجاورت سایر ترکیبات شیمیایی که به منظور آماده سازی آن برای تحویل به بدن مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار شکننده بوده و به سرعت تجزیه می شود.

محققان دانشگاه تورنتو کانادا با همکاری محققان دانشگاه میشیگان برای حل این مسائل، به سراغ الگوریتم های کامپیوتری رفتند و توانستند راهکاری را شناسایی کنند که امکان تغییر آنزیم را به گونه ای مناسب برای استفاده در بدن انسان فراهم کرد.

در نمونه جدید این آنزیم مجموعا 37 اسید آمینه جایگزین شده و در نتیجه ساختار آنزیم بسیار پایدارتر از نمونه طبیعی آن است.

نمونه طبیعی آنزیم حداکثر ظرف 24 ساعت کارآیی خود را از دست می دهد، اما نمونه تغییریافته آن تا 7 روز فعال است. همچنین این آنزیم قادر است با سرعت بیشتری محل آسیب دیدگی را تحت تاثیر قرار دهد.

در حال حاضر محققان این آنزیم را در مدل های مختلف آسیب های مغزی و نخاعی مورد آزمایش قرار می دهند تا قابلیت ها و کارکردهای بالقوه آن را به درستی شناسایی کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1282

به "مقابله با آسیب های مغزی و نخاعی با استفاده از آنزیم طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با آسیب های مغزی و نخاعی با استفاده از آنزیم طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید