نسل آینده یمنی ها در حال ناپدید شدن است

به گزارش فیس راز، محمود آنقدر ضعیف شده بود که حتی نمی توانست خودش به تنهایی بدن نحیفش را با پتو بپوشاند. او با صدایی که به زحمت شنیده می شد، گفت: دلم می خواهد حالم بهتر شود و به مدرسه برگردم. آفتاب بی رمق پاییزی که به بخش سوءتغذیه در بیمارستان صنعا می تابید، چشمان او را آزار می داد؛ او صورتش را به روی بالش برگرداند و سعی کرد استراحت کند. کمی بعد مادر سادیا من را به گوشه ای از اتاقی که دخترش در آن بستری بود برد و گفت: او هرگز به مدرسه نرفته است. در روستای ما مدرسه وجود ندارد. اما قسم می خورم، اگر زنده بماند، خودم یک مدرسه خواهم ساخت.

نسل آینده یمنی ها در حال ناپدید شدن است

به گزارش فرادید به نقل از گاردین، فرصت محقق ساختن رویای سادیا هرگز دست نداد. او چند روز بعد جان سپرد. این داستان وحشتناک هر روز در یمن تکرار می شود. قحطی یک اصطلاح تخصصی است که نیاز به آمار باکیفیت دارد که این کشور فاقد آن است. اما گفته می شود که 16 میلیون نفر - یا نیمی از جمعیت کشور - هم اکنون گرسنه هستند.

همزمان با تلاش های سازمان ملل برای جمع آوری کمک های مالی برای برنامه بشردوستانه سال 2021، حتی از کشور هایی مانند انگلستان و کشور های پادشاهی حاشیه خلیج فارس که نقش مهمی در جنگ یمن دارند، گرسنگی در حال بدتر شدن است.

آژانس های کمک هشدار داده اند که 400000 کودک زیر 5 سال در یمن در معرض خطر مرگ در اثر سوءتغذیه قرار دارند. در استان شبوه تعداد موارد جدی سوءتغذیه در سال 2020 در حدود 10 درصد افزایش داشت. در بیمارستانی در عبس که به جوامع روستایی کوه پایه نشین خدمات رسانی می کند تعداد موارد جدی سوءتغذیه نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 41 درصد رشد داشت.

حتی بچه هایی که از سوءتغذیه و شیوع بیماری های کشنده وبا و تب دنگی نجات پیدا می کنند، با آینده ای پرخطر روبرو هستند. یکی از پزشکان در استان شبوه به طور خلاصه گفت که نگران است یک نسل کامل از یمنی ها در اثر جنگ ناپدید شود.

میانگین سن ازدواج برای دختران در برخی از مناطق روستایی قبل از آغاز جنگ 14 سال بود و با آغاز جنگ این سن کمتر شده است. احزاب مختلف در تمام جبهه های نبردی پیچیده پسرانی در سنین 11 سال را برای جنگیدن به خدمت می گیرند.

مرگ همچنین در شکل حملات هوایی ائتلاف عربستان و امارات از بالا بر سر این مردمان آوار می شود. در حدود 70 درصد از یمنی هایی که در مناطق تحتِ کنترل حوثی ها زندگی می کنند می دانند کشور هایی مانند انگلستان باعث و بانیِ بمباران ها در مراسم عروسی، بیمارستان ها و مدارس هستند.

اطلاعات فنی و سریال روی قطعات بمب ما را به کارخانه های تسلیحاتی غربی می رساند و بسکمک از خانواده ها به این شواهد استناد می کنند تا روزی عدالت در مورد عزیزان از دست رفته شان اجرا شود.

درحالیکه جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا، گفته بود که خاتمه دادن به جنگ یمن از الویت های دولت اوست، بعید به نظر می رسد که فشار جدید دیپلماتیک به این زودی ها از شدت نبرد سهمگینی که از ابتدای سال جدید میلادی در استان مارب آغاز شده است بکاهد.

حوثی ها در مناطق نفت خیز در آستانه پیروزی هستند که می تواند نیرو های وفادار به دولت یمن را از آخرین سنگرشان در شمال این کشور بیرون براند و بازگرداندنِ احزاب به میز مذاکره را پیچیده کند.

حماس المسلمی، دانشجوی 21 ساله ای که اصالتاً اهل ذمار هست و اکنون در شهر مارب زندگی می کند، می گوید: ما یکبار مجبور به ترک خانه هایمان شده ایم. حالا هر شب به ما حملات موشکی می شود. من خسته شده ام. آن ها از جنگیدن خسته نشده اند؟ چه چیزی باقی مانده است؟

منبع: فرارو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1616

به "نسل آینده یمنی ها در حال ناپدید شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل آینده یمنی ها در حال ناپدید شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید