پرداخت وام سنوات به دانشجویان دانشگاه تهران

به گزارش فیس راز، رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در موضوع سنوات هدف بحث درآمد برای دانشگاه نیست، بلکه مدیریت تقاضا است، اظهار کرد: زمانی که دانشجو بیش از مدت زمان معین شده در دانشگاه بماند، دانشگاه باید از منابع دیگر هزینه دانشجو را پرداخت کند. تخصیص سنوات برای تشویق دانشجویان در تسریع اتمام تحصیل در دانشگاه است و وامی برای پرداخت سنوات در نظر گرفته شده است.

پرداخت وام سنوات به دانشجویان دانشگاه تهران

به گزارش فیس راز، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در نشستی با دبیران انجمن های علمی دانشجویی و دبیران کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی با بیان اینکه دانشگاه تهران برای فعالیت های دانشجویی ارزش بسیاری قائل است، گفت: فعالیت های دانشجویی نوآوری و کارآفرینی را در بخش های مختلف به همراه دارد، زیرا نوآوری و کارآفرینی بیشتر از کلاس درس ناشی از عملکرد در میدان است و یکی از آن میدان ها تشکل ها و فعالیت های دانشجویی است.

وی اضافه کرد: اگر دانشجو در دوران تحصیل تجربه فعالیت خلاقانه و نوآورانه داشته باشد، نیازی به شغل دولتی ندارد و به محض خروج از دانشگاه می تواند کسب و کار خود را ایجاد کند.

دکتر نیلی احمدآبادی، در پاسخ به سئوالات و موضوعات مطرح شده توسط نمایندگان کانون ها و انجمن های علمی دانشجویی اظهار کرد: خوشحالم فرصت گفت وگو میان ما فراهم شد، چرا که نظریات دانشجویان، شاخص ما برای عملکرد دانشگاه است و همه هدف دانشگاه نیز تأمین رضایت دانشجویان و مردم است.

رئیس دانشگاه تهران، ادامه داد: برای اینکه اطمینان حاصل گردد که اهداف تأمین شده است و یا خیر، باید این گفت وگوها شکل بگیرد. البته روش های متعدد ارزیابی عملکرد وجود دارد، اما شاید گفت وگوی رودررو بهتر بتواند تعیین کند که در کدام قسمت ها با ضعف و قوت روبرو هستیم.

وی با اشاره به اهداف برنامه پنج ساله دانشگاه تهران توضیح داد: دانشگاه در پیاده سازی این اهداف بسیار جدی است. یکی از شعارهای بزرگ دانشگاه مسئولیت اجتماعی است، دانشگاهیان باید نسبت به سرنوشت جامعه حساسیت نشان دهند و ما نمی توانیم مسئولیت در دانشگاه را جدا از فعالیت های درون جامعه بدانیم. دانشگاه همیشه باید نقش تصمیم ساز و تصمیم گیر ایفا نماید.

70درصد بودجه خود را دریافت نموده ایم

دکتر نیلی احمدآبادی، درباره گسترش فعالیت های دانشجویی در دانشگاه تهران گفت: توسعه اکوسیستم فعالیت های دانشجویی دغدغه ما نیز هست و تمامی نهادهایی که به تازگی در دانشگاه تأسیس می شوند، در جهت توسعه اکوسیستم فعالیت های دانشجویی است. لذا محدودیت های اقتصادی وجود دارد و تا این لحظه دانشگاه 70 درصد بودجه خود را دریافت نموده، البته بخش اعظم آن در دو ماه اخیر نیز تأمین شده است و رشد بودجه دانشگاه نسبت به افزایش هزینه ها ارتقا پیدا ننموده است.

رئیس دانشگاه تهران، اظهار کرد: دولت سال جاری دو یاری فرعی برای ما داشت که در غیر این صورت دانشگاه در بحث تغذیه و تأمین خدمات رفاهی با مشکل روبرو می شد. هزینه های پرسنلی دانشگاه تهران تقریباً از تمامی دانشگاه های سراسر کشور بیشتر است و این هم به دلیل استخدام ها در سال های گذشته است. وقتی در این حوزه هزینه ها افزایش می یابد، دانشگاه باید از بودجه بعضی حوزه های دیگر بکاهد.

وی با اشاره به اینکه ساختار بزرگ و بوروکراتیک دانشگاه طی 85 سال حجیم تر شده است، از این رو افزایش هزینه را به همراه داشته است، اضافه کرد: دانشگاه تهران برای روان تر کردن فعالیت ها و کاهش هزینه ها در حوزه های مختلف اقداماتی را شروع نموده است. افزایش نیرو به معنی توسعه فعالیت نیست، بلکه منجر به صرف بیشتر بودجه در زمینه ساختار و تشکیلات می گردد. در عصر دیجیتال باید فرآیندها را به حداقل برسانیم.

دکتر نیلی احمدآبادی، در انتها گفت: در موضوع سنوات هدف بحث درآمد برای دانشگاه نیست، بلکه مدیریت تقاضا است. زمانی که دانشجو بیش از مدت زمان تعیین شده در دانشگاه بماند، دانشگاه باید از منابع دیگر هزینه دانشجو را پرداخت کند. تخصیص سنوات برای تشویق دانشجویان در تسریع اتمام تحصیل در دانشگاه است و وامی برای پرداخت سنوات در نظر گرفته شده است.

هم چنین در ابتدای نشست دکتر سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، گزارش اجاقتصادی از فعالیت های تشکل های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان طی سال گذشته ارائه کرد و گفت: یکی از کارهای خوبی که مقدمات آن اجرا شده، بحث سامانه جامع تشکل های دانشجویی است و تمام کارها به صورت اتوماسیون انجام خواهد شد، از این رو کارها با دقت بیشتر و بدون دخالت سلیقه صورت می گیرد.

وی درباره فعالیت های دانشجویی در دانشگاه توضیح داد: به همت تشکل های دانشجویی کارهای خیلی خوبی اجرا شده است و طبق آخرین آمار نسبت به سال قبل فعالیت های تشکل ها 20 درصد رشد داشته است. بیش از 400 رویداد در حوزه انجمن های علمی دانشجویی و بیش 150 رویداد در حوزه کانون های فرهنگی در سطح دانشگاهی، ملی و بین المللی برگزار شده است.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، از 150 طرح انجمن های علمی دانشجویی، 30 طرح کانون ها و بیش از 120 نشریه در سال 1398 حمایت شده است و انتخابات نشریات دانشجویی برخلاف سال های گذشته در دور اول به حد نصاب رسیده است.

دکتر سرسنگی، خاطر نشان کرد: حوزه نشریات دانشگاه با قدرت، شور و هیجان دانشجویان فعالیت می نماید، اما بعضی از اخبار ما را آزرده نموده است. سال جاری با مسائل اقتصادی بیشتری روبرو بودیم و امیدواریم ردیف بودجه ها در زمینه فعالیت های دانشجویی برای سال آینده اصلاح گردد.

به گزارش روابط عممی دانشگاه تهران، در بخش دیگری از این نشست نمایندگان کانون های فرهنگی و انجمن های علمی دانشجویی مسائل و مباحث خود را نظیر مسائل ساختار، بودجه ای و اقتصادی، عدم توجه به بخش فرهنگ نسبت به بخش های دیگر در دانشگاه را مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 923

به "پرداخت وام سنوات به دانشجویان دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام سنوات به دانشجویان دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید