نوروز با سفری 4 روزه مختص اصفهان و اصفهانی ها

به گزارش فیس راز، چه بهانه ای قشنگ تر از فصل بهار و نوروز برای شاد بودن و شاد زیستن و سفر نوروزی؟ این روزها در گوشه و کنار ایران صحبت از عید و عید دیدنی و سفر نوروزی است. صحبت از شور بچه ها برای تعطیل شدن و رهایی از درس و مدرسه است. طبیعت تازه می گردد و درختان رخت سبز بر تن می نمایند. شکوفه ها بر شاخساران می رقصند و شادمانه به روی ایرانیان در نوروز لبخند می زنند. بهار و نوروز این بار مخصوص سفر نوروزی به اصفهان و لذت بردن از جاهای دیدنی اصفهان است. آنان استان اصفهان و سفر نوروزی برای اصفهانی ها را به شیوه ای متفاوت تجربه می نمایند و سفر به اطراف اصفهان ساده و کم هزینه ای خواهند داشت. در این مقاله علاوه بر لذت بردن از جاهای دیدنی اصفهان، به شهرهای اطراف هم سری خواهیم زد.

نوروز با سفری 4 روزه مختص اصفهان و اصفهانی ها

آشنایی مختصر با استان زیبای اصفهان

شهر اصفهان، شهری باستانی در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز مرکز شهرستان اصفهان است. اصفهان، دومین شهر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از شهر تهران و شهر مشهد است. این شهر در میان سال های 1050 تا 1722 میلادی به ویژه در قرن شانزدهم میلادی در حکومت صفویان رونق گرفت. حتی امروزه نیز شهر اندازه زیادی از شکوه گذشته خود را حفظ نموده است. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که تعدادی از آن ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده اند. اصفهان در سال 2006، به عنوان دومین مرکز فرهنگی دنیا اسلام بعد از مکه و همین طور به عنوان مرکز صنعتی ایران بعد از جدا شدن استان البرز از تهران انتخاب شده است. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل های سرپوشیده، تونل های زیبا، کاخ ها، مسجدها و مناره های منحصر به فرد معروف است. این امر باعث شده که در فرهنگ ایرانی، اصفهان نصف دنیا لقب بگیرد. آب و هوای اصفهان برای سفر نوروزی به اصفهان، معتدل و خشک است و اندازه بارش باران و برف به نسبت مبه وسیلهی دارد. مردم اصفهان به زبان پارسی و لهجه اصفهانی سخن می گویند. مهاجران به اصفهان دارای گویش های متفاوت هستند و ارامنه اصفهان نیز به زبان ارمنی سخن می گویند. مکالمات روزمره و رسمی شهر همگی به زبان پارسی است. اسلام شیعه به عنوان بخش اصلی دین مردمان این شهر بوده و علاوه بر آن، ارامنه، یهودیان، بهاییان و زرتشتیان و سایر اقلیت های مذهبی نیز در شهر زندگی می کنند. معروف ترین سوغات اصفهان گز است. گز اصفهان مرغوب ترین نوع گز بوده و قدمتی بیش از 450 سال را داراست. صنایع بزرگ چون ذوب آهن، شرکت پلی اکریل اصفهان و بعلاوه کارخانجات متعدد سرامیک و کاشی سازی و معادن سنگ و سنگ بری از علل صنعتی شدن و اقتصاد قوی استان محسوب می گردد. از صنایع دیگر در بین جاهای دیدنی اصفهان که می توان لیست وار به بعضی از آن ها برای سفر نوروزی برای اصفهانی ها اشاره کرد: ظروف چینی، سرامیک، فراوری لوازم خانگی، کارخانه فراوری سیمان، ورق موجدار، صنایع خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع هواپیماسازی، ساخت لوازم و تأسیسات گازی، صنایع مواد غذایی، فراورده های لبنی، ریسندگی، نساجی هستند.

شروع سفر به اطراف اصفهان

برای سفر نوروزی برای اصفهانی ها، علاوه بر جاهای دیدنی اصفهان که دیدنی و مجذوب کننده هستند، دیدنی های استان چهارمحال و بختیاری و استان کهگیلویه و بویر احمد نیز پیشنهاد می گردد. سفری 4 روزه پیشنهاد می کنیم که در سفر به اطراف اصفهان، دو روز به چهارمحال و بختیاری و دو روز به کهگیلویه و بویر احمد اختصاص پیدا می کند. به همین منظور از اصفهان برای نوروز راه می افتیم و اولین مقصد ما چهارمحال و بختیاری و شهرستان شهرکرد است. به وسیله خیابان شیخ بهایی، خیابان جهاد، بلوار کشاورز، آزادراه ذوب آهن، جاده باغبادران-کلیشادرخ و بلوار امام رضا به شهرکرد می رسیم که مدت این مسیر دو ساعت و چهار دقیقه است. در ابتدای رسیدن به شهرکرد در پی هتل مناسب برای اقامت می گردیم تا در این دو روز در برنامه سفر نوروزی به اصفهان مسئله ای برای اقامت نداشته باشیم. از هتل های شهرکرد به هتل پارسیان شهرکرد، هتل دنیاگردی شهرکرد، هتل دیبای شهرکرد و هتل دامون شهرکرد اشاره می کنیم. پس از استراحتی کوتاه به سرگرمی و گشت می پردازیم. از جاذبه های دیدنی این استان به کوهرنگ، دیمه، سرآقاسید، غار تنگه خراجی، شیر سنگی (بردشیر)، حمام پرهیزکار و قلعه چالشتر اشاره می کنیم که هر کدام دنیایی از رمز و راز هستند که شما می توانید در این دو روز سفر به اطراف اصفهان آن ها را ببینید و لذت ببرید. برای صرف وعده ناهار و شام در شهرکرد می توان به رستوران های زیر سری زد و از غذاهای خوش طعم آن ها بهره برد: رستوران قصر شهرکرد، سفره خانه سنتی چوبین شهرکرد و رستوران و کافی شاپ k2 شهرکرد. از بین این غذاهای خوش طعم و لذیذ به آبگوشت نخود (ایران کشور آبگوشت خورهای حرفه ای است. آبگوشت هایی با انواع حبوبات و سبزی های مختلف. اما آبگوشت شهر کرد با بقیه آبگوشت ها تفاوت دارد وآن اینکه با گوشت و نخود والبته قره قوروت طبخ می گردد. اگر دوست دارید آبگوشت متفاوت و البته ترش بخورید این غذا را از دست ندهید.) برای سفر نوروزی به اصفهان اشاره می کنیم.

روستاها و شهرستان های چهارمحال و بختیاری برای نوروز

شهرستان کوهرنگ، یکی از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری برای سفر نوروزی به اصفهان است. مرکز این شهرستان برای سفر به اطراف اصفهان، بخش چلگرد است. شهرستان کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی فراوان و چشمه های جوشان یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می گردد که ماه اردیبهشت یکی از برترین زمان ها جهت سفر به این منطقه است. مردم کوهرنگ از نژاد اصیل ایرانی و از ایل بختیاری هستند. مردم این شهر با گویش بختیاری تکلم دارند. انواع قالی و قالیچه دست باف ختیاری، چوغا بافی، وریس بافی، خورجین بافی، و بافت سیاه چادر از صنایع دستی این شهرستان به حساب می آیند. روستای دیمه، از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری است. این روستا از اطراف به کوه ها و دشت ها محدود می گردد. اقلیم آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و برفگیر هست. دیمه از ییلاق های عشایر بختیاری بوده که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده است. چشمه دیمه معروف ترین اثر طبیعی این روستا است و از تفرجگاه های طبیعی استان به شمار می رود. در پیرامون این روستا چند اثر تـاریخی با نام های باستانی و اساطیری به جا مانده که از جـمله کـوه دیـنه کـیکاووس است. مردم روستای دیمه با گویش بختیاری سخن می گویند، دین اسلام دارند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اراضی این روستا به دو صورت دیمی و آبی کشت و مورد بهره برداری قرار می گیرد. محصولات عمده زراعی شامل گندم، جو، یونجه و سیب زمینی هست. روستای دیمه باغداری محدودی دارد. پرورش گاو، گوسفند و بز در روستای دیمه رواج دارد و فراوری گوشت قرمز و انواع لبنیات مانند شیر، ماست، کره، پنیر، کشک و غیره از مهم ترین فرآورده های دامی روستاست. روستای دیمه در محدوده کوهستانی شهرستان کوهرنگ استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. در این روستا، بیشتر خانه ها در یک طبقه با دیوارهای ضخیم، سقف های مسطح و اغلب با ایوان های دل باز بنا شده اند. مصالح به کار رفته در ساخت خـانه ها شامل سنگ، چوب، ملاط گل و خشت هست. در ساخت خـانه های تازه از مصالح آهن، آجـر، سیمان، گچ، قیر و غیره استفاده می گردد. سرآقاسید، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. روستای زیبای سرآقاسید، یکی از جاذبه های سرگرمیی منطقه کوهرنگ بختیاری بوده که به دلیل طبیعت زیبای آن گردشگران بسیاری را جذب می کند. عشایری که بعدها در این روستا ساکن شدند به هنگام قصد زیارت امامزاده سر آقا سید می گفتند: می روم سر آقا سید به این معنی که می روم زیارت آقا سید، مرور زمان و تکرار این اصطلاح موجب انتخاب این نام برای روستا شده است. بعضی نیز معتقدند چون خانه ها در بالای امامزاده به صورت پلکانی شکل گرفته و همه به آن دید دارند، این نام برای روستا انتخاب شده است. این روستا در دهستان میان کوه موگوئی برای سفر نوروزی برای اصفهانی ها قرار گرفته است.

انتها با کهگیلویه و بویراحمد

پس از سرگرمی دو روزه راهی کهگیلویه و بویراحمد می شویم و با شهرکرد خداحافظی می کنیم. به وسیله بلوار امام، بلوار مدرس، جاده بروجن-آلونی، بزرگراه خلیج فارس، جاده سیته، جاده یاسوج، بلوار شهید قرنی، بلوار امام و خیابان پاسداران به شهرستان یاسوج می رسیم و مدت این مسیر سه ساعت و هفده دقیقه است. زمانی که به یاسوج رسیدیم، مثل سفرهای قبل دنبال هتل مناسب می گردیم که از هتل های مناسب یاسوج به هتل ارم یاسوج، مهمانپذیر ولیعصر یاسوج، هتل پارسیان آزادی یاسوج و هتل دنیاگردی یاسوج اشاره می کنیم. بعد از استراحتی کوتاه به سراغ دیدنی هایی می رویم که در برنامه داریم نظیر گچساران، چرام، سی سخت، پیست اسکی کاکان، میل مهریان، سد شاه قاسم و موزه مردم شناسی. برای صرف وعده ناهار و شام هم می توان به رستوران های زیر سری زد و از طعم غذاهای بی نظیر آن ها لذت برد: رستوران ونوس یاسوج، رستوران باجناق های یاسوج و رستوران گل یاسوج. از غذاهایی که برای سفر به اطراف اصفهان امتحان آن ها پیشنهاد می گردد، به شله ماسی یا شله دووی (برای تهیه این غذا، پس از جوشاندن دوغ برنج را در آن می جوشانند و پونه و پیاز داغ را به آن اضافه می کنند. بعد از آن که از حالت آبکی عایدی، در سینی می ریزند. وسط سینی را خالی می کنند. هرکسی بخواهد از این غذا بخورد، کره را از وسط سینی روی غذا می ریزند و می خورد.)، شله شیری (از دیگر غذاهای سنتی بر حسب اینکه از قدیم الایام دامداری پیشه مردم این روستا بوده لذا لبنیات جایگاه ویژ های در خوراک افراد روستا داشته و شله شیری یا شیر برنج یکی از این غذاهای لبنی است. شله شیری ابتدا برنج را در آب ریخته و بعد از نرم شدن شیر را به آن اضافه می کنند و در عین حال که ساده درست می گردد بسیار خوشمزه است.)، شله ماشکی (مواد اولیه این خوراک نیز ماش و برنج است، ماش را آن قدر می جوشانند تا پوست باز گردد و برنج را به آن اضافه می کنند، سپس به آن پیاز داغ اضافه می کنند. این خوراک بیش تر در زمستان تهیه می گردد.) و کله جوشک (این غذا، نوعی غذای ساده است که از دوغ درست می گردد. ابتدا پیاز و پونه را در روغن تفت می دهند و پس از این که پیاز قرمز رنگ شد، دوغ را به آن اضافه می کنند. معمولا به تعداد هر نفر یک لیتر دوغ استفاده می گردد. سپس کمی ادویه به آن اضافه می کنند و می جوشانند. زمانی که غلیظ و سبز رنگ شد، با نان محلی آن را می خورند. این غذا بیشتر در منطقه ها گرمسیری در فصل بهار به وسیله عشایر مصرف می گردد.) اشاره می کنیم. در این مقاله در کنار جاهای دیدنی اصفهان، با شهرهای همسایه آن نیز آشنا می شوید.

شهرستان های دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد برای نوروز

کهگیلویه و بویراحمد، یکی از استان های کشور ایران است. مرکز آن شهر یاسوج برای نوروز است. مردم استان غالبا به گویش جنوبی لری صحبت می کنند. این گویش برای دیگر لر زبانان به ویژه لرهای بختیاری قابل درک است و تا سواحل شمالی خلیج فارس رواج دارد. در کنار زبان لری، زبانهای ترکی قشقایی و فارسی نیز به ویژه در شهرستان گچساران گویشوران زیادی دارند. این استان از نظر مالی به عنوان ناحیه کشاورزی و دامپروری به شمار می آید. صنایع استخراج نفت گچساران و کارخانه قند یاسوج و مجتمع دنا صنعت یاسوج از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی با این حال فعالیت های صنعتی و معدنی در این استان نسبت به سایر منطقه ها کشور رشد نیافت. به طور کلی صنایع موجود در این استان به دو گروه تقسیم می شوند، که عبارتند از صنایع دستی و ماشینی. بزرگترین صنعت موجود استان، صنعت نفت است. در زمینه معادن نیز این استان دارای معادن بوکسیت، مس، فسفات، گوگرد است. یاسوج از لرنشین های جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هست. این شهر بعلاوه مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شد. شهر یاسوج در منطقه اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این شهر اندازه بارش برف و باران زیاد بوده و به دلیل بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برای مدت مدیدی از سال از منابع آب کافی برخوردار است. گچساران از شهرستان های ایران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد است که مردم این شهرستان به زبان فارسی و اغلب گویش لری جنوبی و بخشی نیز به زبان ترکی قشقایی صحبت می کنند. مرکز این شهرستان شهر دوگنبدان است. این شهرستان از شمال به شهرستان چرام از شمال غرب به شهرستان کهگیلویه از جنوب به شهرستان گناوه از شرق به شهرستان ممسنی و از غرب به شهرستان بهبهان محدود هست. شهر چرام، دارای آب و هوای استپ محلی است. اقتصاد چرام بر پایه فراوری و بیشتر وابسته به کشاورزی نظیر کشت برنج، گندم، سیفی جات، حبوبات و مرکبات هست. بعلاوه در منطقه ها سردسیر چرام کاشت گردو و سایر مرکبات مرسوم است. فراوری و فروش گیاهان دارویی نیز رواج در چرام رواج دارد. به طور کلی روستاییان با دامداری و کشاورزی و بعلاوه پرورش شیلات معیشت می کنند. شهر چرام، دارای شهرک صنعتی بوده که فعالیت هایی شامل فراوری مواد بهداشتی، اب معدنی دارد. شهر چرام برای سفر نوروزی برای اصفهانی ها دارای معدن فسفات بوده که هنوز به بهره برداری نرسیده است. شهرستان سی سخت، شهری در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران جای دارد. این شهر در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته کوه زاگرس جای گرفته و منطقه ای گردشگری به شمار می آید. از جمله منطقه ها گردشگری این شهر در سفر به اطراف اصفهان می توان به بندان از آن نام برد. اقلیم سی سخت تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری بوده و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده و همین امر موجب پرآبی منطقه سی سخت است و جویبارها و چشمه سارهای دائمی از منطقه ها برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می سازد و این منطقه را در کنار جاهای دیدنی اصفهان، برای شما مجذوب کننده خواهد نمود.

کلام انتهای به عنوان سرانجام لذت بردن از جاهای دیدنی اصفهان

بعد از سفر دو روزه به کهگیلویه و بویراحمد، سفر نوروزی به اصفهان به انتها می رسد و به وسیله بلوار شهید قرنی، جاده یاسوج، جاده سمیرم-یاسوج، جاده کمربندی سمیرم، بزرگراه شهرضا-سمیرم، بزرگراه کمربندی شهرضا، بزرگراه اصفهان-شهرضا و خیابان طالقانی به جاهای دیدنی اصفهان بر می گردیم که مدت این سفر چهار ساعت و سی دقیقه است. امیدواریم سفر نوروزی به اصفهان باعث گردد تا اصفهانی های عزیز در بین جاهای دیدنی اصفهان و شهرهای اطراف را خاطره انگیز تجربه کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2284

به "نوروز با سفری 4 روزه مختص اصفهان و اصفهانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز با سفری 4 روزه مختص اصفهان و اصفهانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید