چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

به گزارش فیس راز، ممکن است شما هم تا به امروز بنا به دلایلی مانند انصراف از سفر یا تغییر تاریخ سفر، شرایط جوی و... مجبور به کنسل کردن بلیط هواپیمایی شده اید که از قبل رزرو شده و وجه آن را پرداخت نموده اید. در چنین شرایطی سوالاتی مانند چطور پرواز را کنسل کنیم؟ در صورت کنسل کردن پرواز مسافر دارای چه حقوقی است؟ و نظایر آن مطرح می شوند.

چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

بلیط هواپیما در کدام شرایط استرداد می گردد؟

طبق قوانین تعریف شده به وسیله سازمان هواپیمایی کشوری، تأخیر بیش از دو ساعت و باطل شدن پرواز شرایطی هستند که مسافر می تواند بدون جریمه نسبت به استرداد و کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام کند. علاوه بر شرایط ذکر شده، اگر مسافر بخواهد به هر دلیلی بلیط هواپیما را کنسل کند، باتوجه به قوانین ایرلاین مورد نظر، کلاس نرخی پرواز و مدت زمان به جای مانده تا پرواز، درصد جریمه محاسبه و بعد از کسر آن از مبلغ بلیط، مابقی به مسافر برگشت داده می گردد.

در مجموع، ابطال بلیط ممکن است به دو شکل اتفاق بیفتد:

لغو بلیط از جانب مسافر بنا به دلایل شخصی مانند انصراف از سفر، تغییر تاریخ سفر و...

لغو بلیط از جانب ایرلاین بنا به دلایلی مانند شرایط جوی نامناسب، نقص فنی هواپیما و...

کدام بلیط ها دارای امکان کنسلی هستند؟

مسافران می توانند با خرید بلیط های چارتری سود نموده و در هزینه های سفر خود صرفه جویی نمایند؛ با این تفاوت که بلیط چارتر انعطاف پذیری بلیط سیستمی را ندارد. در حالت معمول برای خرید بلیط پروازهای سیستمی، مسافر می تواند ماه ها قبل از سفر، باتوجه به احتیاج خود و بعلاوه مقصد و زمان سفر، بلیط مدنظر را خریداری کند و حتی به هر دلیلی پس از خرید، آن را با کسر مبلغی پس دهد.

در حالی که در پرواز چارتری چنین انعطاف پذیری هایی وجود ندارد. در پرواز چارتر امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز وجود ندارد و اگر مسافر به هر دلیلی پس از خرید، از سفر خود منصرف گردد، امکان استرداد وجه بلیط وجود ندارد و درواقع پول بلیط سوخت می گردد.

مسافران هواپیما در صورت کنسلی پرواز چه حقوقی دارند؟

طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت ابطال (کنسلی)، تأخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده شرکت هواپیمایی برگزار نماینده پرواز است. در این رابطه، براساس مفاد ماده پنج قانون هواپیمایی کشوری و ماده 19 کنوانسیون ورشو مصوب 1354/3/31 مجلس شورای اسلامی برای همه شرکت های هواپیمایی الزامی است تا در صورت ابطال پرواز حقوق مسافر را مطابق موارد ذیل رعایت نمایند. طبق قانون، همه مسافران به صورت یکسان از خدمات شرکت های هواپیمایی بهره مند هستند و در صورتی که باوجود داشتن بلیط تائیدشده، شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر به لحاظ محدودیت های شرکت حمل نماینده اعم از بازرگانی، فنی یا حقیقی امتناع نمایند، شرکت حمل نماینده موظف به استرداد وجه و بعلاوه عرضه یک بلیط رایگان مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است.

اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیط تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط است.

اگر ابطال پرواز از 6 روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط و ارائه یک بلیط مشابه با 30 درصد تخفیف از لحاظ جهت و کلاس پروازی به مسافر است.

اگر ابطال از 24 ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذیرد، در این صورت شرکت حمل نماینده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیط نیم بهای مشابه از لحاظ جهت و کلاس پروازی است. البته این تبصره هم وجود دارد که ارائه بلیط مشابه (از لحاظ جهت و کلاس پرواز) در اولین فرصت زمانی انجام می گیرد. بعلاوه، در صورت انتقال مسافر به وسیله سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه یا مابه التفاوت به وسیله مسافر یا خسارت به وسیله شرکت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

چگونه می توان از شرایط بیمه کنسلی پرواز استفاده کرد؟

بیمه کنسلی پرواز به مسافران یاری می نماید تا در صورت تعجیل، تأخیر یا کنسلی پرواز، کمترین اندازه خسارت و هزینه را متحمل شوند. این بیمه مربوط به پروازهایی است که به شکل مستقیم به وسیله هواپیمایی کنسل شده باشد و پروازهای وابسته را شامل نمی گردد.

جریمه لغو بلیط هواپیما در کلاس های پروازی چگونه است؟

درخواست کنسلی بلیط های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه کنسلی می گردد. میزان این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین فرق دارد. پس از درخواست استرداد به وسیله مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و به جای مانده مبلغ به حساب مسافر واریز می گردد. این مسئله در خصوص پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا 72 ساعت کاری) است.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1852

به "چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید