کرج تشنه تر می گردد، قلب محیط زیست البرز به شماره افتاده است

به گزارش فیس راز، خبرگزاری مهر - گروه استان ها: پروژه جنجالی انتقال آب رودخانه کرج توسط تونل به پایتخت مدت هاست نقل محافل دوستداران محیط زیست و رسانه های استان البرز و کشور است. این طرح جنجالی سال 85 به تصویب رسید. کُلنگ این پروژه میلیاردی سال های گذشته زمین زده شد ولی به دلیل اهمیت و بعضی مخالفت ها، اتمام این طرح در هاله ای از ابهام باقی ماند ولی به تازگی محمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگاران گفت که مراحل اجرایی این پروژه تقریبا به انتها رسیده است.

کرج تشنه تر می گردد، قلب محیط زیست البرز به شماره افتاده است

در تشریح این پروژه باید گفت؛ سال ها پیش مسئولان در وزارت نیرو این طرح را ارائه کردند بلکه پایتخت را از چالش کم آبی نجات دهند. در این میان به تشنگی اراضی کرج و معضلاتی که دامنگیر محیط زیست استان البرز می گردد کوچکترین توجهی نکردند. حال این سوال مطرح می گردد که چرا کسی در مقابل اجرای این طرح که قلب محیط زیست استان را نشانه رفته است نایستاد و به چه قیمتی بعضی از مسئولان استان در مقابل این فاجعه سکوت کردند. چرا که اجرای طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران آن هم از سد امیرکبیر نتیجه ای جز خشک شدن رودخانه و جهت 30 کیلومتری آن تا کرج ندارد.

آب رودخانه کرج در شرایط کنونی نیز به تهران منتقل می گردد اما از انتهای جهت این رودخانه یعنی محدوده بیلقان - کرج، در این شرایط 30 کیلومتر از این رودخانه به حیات خود ادامه می دهد اما طرح انتقال تونلی آب کرج به تهران از سد امیر کبیر پروژه ای است که آب رودخانه کرج را از خروجی سد، توسط تونل به تهران انتقال می دهد و بیش از 30 کیلومتر از این رودخانه منحصر به فرد را خشک می نماید.

کاهش منابع آبی زیرزمینی باعث افزایش نیترات در آب می گردد

دلیل ارائه این طرح میلیاردی توسط مسئولان وقت، آلودگی آب رودخانه کرج توسط واحدهای گردشگری و مسکونی در این جهت 30 کیلومتری بود این در حالی است که با هزینه ای کمتر می توانستند سیستم دفع فاضلاب را در این محور تعبیه نمایند.

در ادامه ضروری است بعضی فجایع غیر قابل جبرانی که اجرای این طرح به محیط زیست محور چالوس وارد می نماید را مورد ببرسی قرار دهیم؛ رودخانه کرج تنها منبع سطحی تغزیه نماینده سفره های زیر زمینی آب دشت کرج است که با اجرای این طرح سفره های آب زیر زمینی بیش از 100 متر کاهش می یابد.

ماهی قزل آلای خال قرمز یکی از منحصر به فرد ترین ماهی های جهان به شمار می رود که مهمترین خاستگاه و زیستگاه آن همین جهت 30 کیلومتری رودخانه کرج است که با انتقال آب رودخانه کرج به وسیله تونل، بیش از 200 هزار قطعه از این نوع ماهی که بیشتر آنها مولد هستند از بین می فرایند و زیستگاه آنها به بیابانی برهوت بدل می گردد.

در وانفسای بحران کم آبی، آلوده تر شدن هوای کرج تا مرز بحرانی یکی دیگر از ده ها فاجعه حاصل از انتقال آب رودخانه کرج به تهران از سد امیر کبیر است چرا که یکی از مهمترین مناطق و منابع فراوری اکسیژن و تصویه هوای کرج باغات جاده چالوس، حصار، کلاک، سرحد آباد و وسیه است که متاسفانه با خشک شدن این رودخانه همگی خشک می شوند.

انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران همان طور که گفته شد باعث کاهش منابع آبی و سفره های زیر زمینی در کرج می گردد و همین کاهش میزان منابع آبی زیرزمینی باعث افزایش نیترات در آب می گردد.

میزان نیترات آب در مناطق مختلف شهرستان کرج متفاوت است

طبق اعلام کارشناسان میزان قابل توجه ای از آب شرب کرج به وسیله منابع آبی زیرزمینی تامین می گردد و افزایش نیترات موجود در آب آشامیدنی موجب بسیاری از مسائل می گردد.

این در حالی است که دادستان کرج خردادماه جاری در نشستی خبری با اصحاب رسانه ضمن ابراز نگرانی از اینکه ممکن است فاضلاب وارد آب شرب گردد، گفته بود: طبق کاوش های سازمان بازرسی، نیترات آب موجود در کرج از حد استاندارد پایین تر است و میزان برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی خطر ورود فاضلاب به آب را افزایش می دهد.

حاجی رضا شاکرمی در پاسخ به این پرسش که میزان نیترات موجود در آب کرج چقدر است، گفته بود: میزان نیترات آب را باید دستگاه های متولی اعلام نمایند. نیترات آب در مناطق مختلف شهرستان کرج متفاوت است از ارائه میانگین معذوریم و پاسخگویی به این موضوع وظیفه دستگاه قضا نیست دستگاه های تخصصی باید اظهار نظر نمایند دستگاه قضا با هرگونه مسئله ای که به سلامت مردم مربوط می گردد برخورد می نمایند.

در ادامه؛ محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج در تبادل نظر با فیس راز انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران را منوط به رعایت حق آب های پایین سد کرج دانست و گفت: شهرستان کرج از سد امیرکبیر حق آبه دارد تقسیم این حق آب ها پس از انتقال باید مدیریت گردد در غیر این صورت محیط زیست استان به ویژه شهرستان کرج دچار مشکل می گردد.

وقتی سکوت بعضی مسئولان می شکند

و در ادامه و پس از مدت ها سکوت صدای محمود دادگو رییس شورای شهر کرج به گوش رسید و هفتم آبان ماه جاری در تبادل نظر با رسانه های استان به پروژه انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران پرداخت و خواهان توقف این پروژه و توجه مسئولان ارشد استان به معضلات زیست محیطی شد که پس از انتقال آب به پایتخت دامن محور کرج - چالوس را خواهد گرفت.

وی گفته بود: متاسفانه با وجود بارها تذکر و تقاضا از مسئولان برای واکنش به احداث تونل انتقال آب اما متولیان امر سکوت نموده اند و شاهد رقم خوردن پروژه ای هستیم که به بهای سیراب کردن تعدادی از انسان ها، اما مرگ محیط زیست و تخریب اکوسیستم را رقم می زند.

متاسفانه؛ عدم توجه به پیوست های فرهنگی و زیست محیطی در این پروژه از سوی وزارت نیرو نکته ای است که اذهان کرجی ها و همه دوستداران محیط زیست را به خود مشغول نموده است. بر کسی پوشیده نیست در صورت انتقال آب سد کرج به وسیله تونل حداقل 30 کیلومتر از بستر رودخانه قدیمی کرج خشک خواهد شد. و حیات هزاران اصله درخت به خطر خواهد افتاد. خشکیدگی سفره های آب زیرزمینی و قنات ها در طول جهت 30 کیلومتر ارمغانی است که در سکوت مسئولان استان به وقوع خواهد پیوست.

از ابتدای امسال تا کنون زمزمه سفر قریب الوقوع رییس جمهور به استان البرز شنیده می گردد به همین منظور بسیاری از رسانه های استان سفر هیئت دولت را دلیل انتشار اخبار و گزارش هایی در این خصوص می داند بلکه آسیب های ناشی از اجرای پروژه انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران به گوش رییس جمهور برسد چرا که بسیاری از کرجی های دلسوز و نگران انتظار دارند این طرح با صدور دستور ویژه از سوی رییس جمهور یا وزیر نیرو متوقف گردد تا تبعات اجرای این طرح باید مورد آنالیز دقیق قرار گیرد و ضروری است پایتخت نشینان تصمیم مناسب تری برای تامین آب مورد احتیاج تهرانی ها بگیرند.

سهم کرجی ها از کل ظرفیت اسمی سد امیرکبیر 15 درصد است و با وجود بحران کم آبی بی تردید حتی اگر یک روز انتقال آب رودخانه کرج از تونل رخ دهد اکوسیستم رودخانه کرج با معضلاتی روبرو می گردد که غیر قابل جبران است و اجرای این طرح کرج هر روز تشنه تر از دیروز می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 941

به "کرج تشنه تر می گردد، قلب محیط زیست البرز به شماره افتاده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرج تشنه تر می گردد، قلب محیط زیست البرز به شماره افتاده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید