کشف سنگ نگاره ای جدید در طاق بستان ، انسانی با دستانی رو به آسمان

سنگ نگاره ای جدید در ضلع شرقی طاق های طاق بستان کرمانشاه و بالادست چشمه این محوطه تاریخی توسط باستان شناسان شناسایی شد. این سنگ نگاره تازه کشف شده تصویری شبیه به یک انسان با دستان روبه آسمان را نشان می دهد.

کشف سنگ نگاره ای جدید در طاق بستان ، انسانی با دستانی رو به آسمان

خبرنگاران - در بالادست چشمه محوطه طاق بستان طاقچه ای به اندازه حدود 2 متر در 2 متر وجود دارد که به اندازه حدود نیم متر در دل کوه فرو رفته است؛ باستان شناسان مستقر در مجموعه در قسمت پایینی این طاقچه نقش برجسته ای جدید را پیدا نموده اند. قدمت و نوع این سنگ نگاره معین نشده است و برای معین آن باید اقدامهای لازم انجام گردد.

محلی که سنگ نگاره در آن قرار گرفته است

کیوان مومیوند یکی از باستان شناسان مجموعه تاریخی طاقبستان درباره این سنگ نگاره گفت: با دقت در بالای چشمه طاق بستان به نقش ساده ای از یک انسان رسیدیم که دست راست خود را بالا برده و شیئی در دست دارد. به نظر می رسد چند حرف لاتین نیز در کنار سنگ نگاره نوشته شده است. احتمال مصنوعی بودن قسمت بیضی شکل و طاقچه مانند بالای چشمه طاقبستان که سنگ نگاره در آن دیده می گردد، وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از نظریه های مطرح درباره این سنگ نگاره، ارتباط آن با آیین میتراییسم و پیش از دوران رواج دین زرتشتی در ایران است. وجود نمادهای میتراییسم در دیگر بخش های طاق بستان از جمله در کنار سنگ نگاره اردشیر دوم احتمال ارتباط سنگ نگاره با آیین میتراییسم را تقویت می نماید.

این باستان شناس ادامه داد: در معابد میتراییسم آب و پله 2 عنصر اصلی محسوب می گردد. ما نیز در کنار این سنگ نگاره 78 پله کنده شده در دل کوه و چشمه طاقبستان را داریم.

مومیوند با اشاره به تعصب رایج روی دین زرتشتی در دوران ساسانی گفت: پادشاهان دوران ساسانی با آیین میتراییسم در ایران در افتادند و آن را نابود کردند.

به گزارش خبرنگاران، علاوه بر سنگ نگاره تازه پیدا شده در بالای طاق بستان یک سنگ نگاره دیگر نیز در این محوطه تاریخی وجود دارد. این سنگ نگاره که پیش تر نیز توسط باستان شناسان شناسایی شده است از نظر ظاهری تشابه بسیاری با سنگ نگاره تازه کشف شده دارد و آن نیز سایه یک انسان را نشان می دهد که دست راست خود را بالا برده است. این سنگ نگاره نیز در کنار 78 پله کنده شده در دل کوه و قسمت شمال شرقی طاق کوچک در مجموعه طاق بستان نقش بسته است.

علیرضا برشاهی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه نیز در این زمینه به ایرنا گفت: احتمال تاریخی بودن این سنگ نگاره وجود دارد اما برای معین شدن قدمت و مفهوم آن احتیاج به آنالیز های دقیق تر داریم. باستان شناسان مختلف و تیم های تخصصی باید روی این اثر تحقیق نمایند تا سابقه و ریشه آن معین گردد و بتوان در رابطه با آن نظر قطعی داد.

طاق بستان مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های دوره ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.

شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او، طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پرآب بود که امروزه نیز به همین شکل است.

منبع: چمدان
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 621

به "کشف سنگ نگاره ای جدید در طاق بستان ، انسانی با دستانی رو به آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ نگاره ای جدید در طاق بستان ، انسانی با دستانی رو به آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید