11 ایده کاربردی برای صرفه جویی در انرژی در محل کار

به گزارش فیس راز، آیا شما به عنوان کارمند یا کارفرما به صرفه جویی در انرژی در محل کار اهمیت می دهید؟ استفاده از نور طبیعی، تجهیزات الکترونیکی با مصرف انرژی کمتر، مثل لامپ های فلورسنت، لپ تاپ و … در کنار کنترل بهینه سرمایش و گرمایش محل کار تنها چند راه حل برای کاهش و صرفه جویی در انرژی در محل کار است. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران به آنالیز روش های بیشتر برای کاهش مصرف انرژی در محل کار خواهیم پرداخت. البته می توانید از این روش ها برای کاهش مصرف انرژی در خانه هم بهره ببرید.

11 ایده کاربردی برای صرفه جویی در انرژی در محل کار

ایده های کاربردی برای صرفه جویی در انرژی در محل کار

1- نور طبیعی را جایگزین لامپ کنید

لامپ ها مصرف انرژی را بالا می برند. به جای آن ها، می توانید از نور طبیعی روز بهره ببرید که هم به صرفه است و هم انرژی بخشی بالایی دارد. در صورتی از نور لامپ و مهتابی بهره ببرید که دسترسی مکان های موردنظر به نور طبیعی محدود باشد.

2- لامپ های اضافی را خاموش کنید

وقتی از یکی از اتاق ها یا فضاهای محل کارتان استفاده نمی کنید، لامپ یا روشنایی بخش مورد نظر را خاموش کنید. چراغ هایی که در اتاق جلسه هستند، وقتی جلسه ای برگزار نمی گردد، احتیاجی به روشن بودن ندارند. انباری، راهرو، پله ها، اتاق پذیرایی یا آبدارخانه، از فضاهایی هستند که معمولا در ساعاتی از روز کسی به آن ها مراجعه نمی نماید. بنابراین پس از ترک این فضاها، لامپ ها را باید خاموش کنید.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

3- برای صرفه جویی در انرژی در محل کار لامپ های کم مصرف بهره ببرید

هر چند تا همین چند سال پیش لامپ های رشته ای پرمصرف کاربرد زیادی در منزل و محل کار داشتند، اما با ورود و همه گیر شدن استفاد از لامپ های کم مصرف، قدم موثری در صرفه جویی در انرژی در محل کار صورت گرفت. لامپ های کم مصرف فلورسنت (CFL) یا ال ای دی ها با ظرفیت نوری متفاوت با کمترین میزان مصرف انرژی، نور زیادی به محیط می دهند.

مزیت دیگر این لامپ ها، عمر طولانی تر آن ها نسبت به لامپ های رشته ای است. در این صورت احتیاجی نیست که مدام در حال تعویض لامپ های سوخته محل کار خود باشید.

4- به جای کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ خریداری کنید

باز هم چند سالی است که لپ تاپ ها به جای کامپیوترهای رومیزی در محیط های کاری حضور پررنگ تری دارند. استفاده از لپ تاپ به جای کامپیوتر رومیزی مزیت های زیادی دارد و علاوه بر قابلیت جابه جایی آسان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در محل کار هم می شوند. لپ تاپ ها معمولا در مقایسه با رایانه های رومیزی انرژی کمتری مصرف می نمایند. به همین دلیل در زمان خرید تجهیزات محل کار خود به این نکته توجه داشته باشید. علاوه بر این، میزان مانیتور هم به میزان انرژی مصرفی یاری می نماید.

البته بعضی افراد مثل طراحان گرافیک، نمی توانند روی صفحه نمایش های کوچک کار نمایند، اما بسیاری از کارمندان دیگر در شرکت برای انجام کار، به نمایشگرهای بزرگ احتیاج ندارند. از قلم نیاندازید که هنگام انتخاب مانیتور، انتخاب صحیحی داشته باشید. درست است که لپ تاپ ها با مانیتورهای کوچک تر قیمت پایین تری هم دارند ولی شما میزان معقولی را برای صفحه نمایش در نظر بگیرید.

5- از گزینه هایبرنیشن کامپیوترتان بهره ببرید

اگر بین انجام کار با کامپیوتر به جلسه کاری دعوت شدید، انتخاب گزینه hibernation این امکان را می دهد که اطلاعات لپ تاپ تا زمان برگشت و انتخاب دوباره همین دکمه، ذخیره گردد. حتی می توانید تنظیمات کامپیوتر را طوری انجام دهید که بعد از چند دقیقه کار نکشیدن از آ ن، به حالت هایبرنیشن یا اسلیپ برود. در این مدت، در مصرف انرژی مصرفی کامپیوترتان، صرفه جویی زیادی انجام خواهد شد.

6-صرفه جویی در انرژی همه دستگاه ها را فعال کنید

برای این که همه در جهت صرفه جویی در مصرف انرژی در محل کار گام بردارند، در خصوص ویژگی صرفه جویی در دیگر دستگاه ها به کارمندان و همکاران خود اطلاع بدهید. لوازم الکتریکی های دیگر مثل پرینترها، مایکروویو، سیستم های تهویه و … در نمونه های مدرن و به روز خود، گزینه هایی برای کاهش مصرف انرژی دارند. می توانید با فشار دادن یک دکمه یا تنظیم آنها، به صرفه جویی در انرژی در محل کار خودتان اقدام کنید و هزینه ها را کاهش دهید.

7- لوازم و تجهیزات الکتریکی تازه و کم مصرف خریداری کنید

اگر می خواهید صرفه جویی در انرژی در محل کار خود را به بالاترین حد برسانید، استفاده از تجهیزات الکتریکی قدیمی را کنار بگذارید. این وسایل هم برق زیادی مصرف می نمایند و هم در بعضی موارد قابلیت های کمی دارند، بنابراین احتمالا مجبور می شوید که در کنار آن ها از تجهیزات دیگری هم بهره ببرید تا کارایی آنها را پوشش دهد. برای تعویض این تجهیزات می توانید شرکت هایی که وسایل الکتریکی قدیمی را با انواع تازه جایگزین می نمایند را پیدا کنید و کار را به آنها بسپارید.

8- برچسب انرژی را جدی بگیرید

برچسب های انرژی روی وسایل برقی و الکترونیکی نشان می دهند که مصرف انرژی دستگاه چه میزان است. هر چه دستگاه انرژی کمتری مصرف کند، قیمت بالاتری هم دارد. ولی این به معنی بدون صرفه بودن وسیله خریداری شده نیست. این وسایل به مرور به صرفه جویی در انرژی در محل کار یاری موثری می نمایند. چون هم عمرشان بالاتر و نزدیک به استاندارد است و هم در صورت نگهداری صحیح، احتیاجی به خرید وسایل تازه نخواهید داشت.

9- از متخصصان انرژی یاری بگیرید

برای اینکه ارزیابی کنید که در صورت صرفه جویی در انرژی در محل کار تا چه حد هزینه هایتان کاهش پیدا خواهد نمود و بعلاوه برای این که بدانید آیا مصرف انرژی در محل کارتان زیاد است یا مناسب، بهتر است از کارشناسان فعال در این حوزه مشورت بگیرید. بعد از مشورت خواهی، از آن ها بپرسید که آیا صرفه جویی در میزان انرژی به کاهش هزینه ها یاریی نموده است یا نه؟ این شرکت های مشاوره در حوزه انرژی، همواره راهکارهای موثر و مفیدی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در محل کار یا منزل ارائه می دهند.

10- سرما و گرمای محل کار را تنظیم و بهینه کنید

نباید بین دمای بیرون محل کار و دمای داخل، تفاوت چشمگیری وجود داشته باشد ولی در عین حال این دما باید به صورت بهینه تنظیم گردد. از طرفی استفاده از بعضی تجهیزات مثل ترموستات های قابل تنظیم می تواند روش خوبی برای کاهش مصرف انرژی در محل کار باشد. در این صورت به طور اتوماتیک، وقتی کسی در اطراف نیست، دمای محل کار شما برنامه ریزی می گردد.

انجام کارهای به ظاهر پیش پا افتاده مثل بستن در و پنجره ها هم به پیشگیری از هدررفت انرژی یاری زیادی می نماید. باز و بسته کردن درها و پنجره ها باعث تغییر دمای محیط و بالا رفتن میزان انرژی خواهد شد. قرار گرفتن و جانمایی صحیح دریچه های کولر آبی و گازی، اسپیلت، شوفاز و … یکی از اصول مهم در گرمایش و سرمایش محیط است. دقت کنید که برای گرم کردن محیط کار یا خانه در زمستان، جلو شوفاژ یا وسایل گرمایشی با مبل ها یا جایگاه ها بسته و خفه نشده باشند.

از قلم نیاندازید که احتیاجی به متعادل کردن دما و خنک یا گرم کردن مناطقی مثل راهروها و انباری شرکت نیست. بنابراین روی مناطقی که کارمندان یا مراجعه نماینده ها بیشترین زمان خود را در آن می گذرانند، متمرکز شوید.

11- پنل های خورشیدی نصب کنید

علاوه بر این که پنل های خورشیدی منبع عالی برای دریافت انرژی های تتازهپذیر هستند، می توانید با استفاده از آنها، از انرژی پاک و ماندگار هم بهره ببرید. ضمناً نگهداری سخت و پیچیده ای هم ندارند. بعضی از پنل های خورشیدی ممکن است در ابتدا برای شما هزینه زیادی داشته باشند، اما با میزان انرژی و هزینه ای که صرفه جویی می کنید، زودتر از آنچه فکر می کنید، نتیجه می گیرید.

صرف جویی در مصرف انرژی با آگاهی دادن با کارکنان

در مجموع روش های صرفه جویی در انرژی در محل کار از خاموش کردن وسایل برقی در زمانی که از آنها استفاده نمی کنید تا استفاده از تجهیزات به روز و با مصرف انرژی پایین متغیر هستند. مهم ترین مساله در کاهش انرژی آگاهی دادن به کارمندان و یاری خواستن از آن ها برای کم کردن میزان مصرف انرژی است. سعی کنید تغییرات کوچکی را در عادت های روزانه کارمندان ایجاد کنید.

از قلم نیاندازید که عادت های بزرگ و پایدار از همین عادات کوچک آغاز می شوند. ضمناً صرفه جویی در مصرف آب و صرفه جویی در انرژی در محل کار نه تنها عدد روی قبوض را کمتر خواهد نمود، بلکه منجر به کاهش آلودگی کربنی و یاری به محیط زیست هم خواهد شد. پس بیایید با هم برای داشتن یک محیط زیست سبز و پایدار کوشش کنیم.

منبع: alsco

نوشته های مرتبط

راهنمای خرید برترین بالش طبی و ساده

تفاوت برنج کشت اول و کشت دوم ایرانی؛ کدام برنج بهتر است؟

برترین روشهای شستن و تمیز کردن انواع لکه مبل سفید و فرش روشن

تاریخچه هفت سین نوروز | ماهی قرمز یک سنت چینی است؟

منبع: افق کوروش
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2027

به "11 ایده کاربردی برای صرفه جویی در انرژی در محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 ایده کاربردی برای صرفه جویی در انرژی در محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید