آغازبه کار کنفرانس بین المللی سیاو، ایکوموس در تبریز

به گزارش فیس راز، کنفرانس بین المللی سیاو/ ایکوموس تبریز 2018 با حضور رئیس ایکوموس جهانی و معاون میراث فرهنگی کشور، شروع به کار کرد.

آغازبه کار کنفرانس بین المللی سیاو، ایکوموس در تبریز

به گزارش فیس راز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، صبح روز 9 مهرماه سال 97، کنفرانس بین المللی سیاو/ ایکوموس برای نخستین بار در کشور، در شهر تبریز با حضور رئیس ایکوموس دنیای، معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و بنیانگذار کمپ بین المللی مستندنگاری معماری ورنادوک شروع بکار کرد.

در این نشست محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به ارائه مطالبی در خصوص سایت های دنیای کشور و پروژه های شاخص میراث فرهنگی پرداخت.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی نیز در این نشست ضمن اشاره به اهمیت ایکوموس در راستای تشویق جوامع محلی و مردم سراسر دنیا برای توجه به صندلی میراث فرهنگی در هویت و اجتماعی شدن افراد، ادامه داد: استان آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز با دارا بودن گنجینه عظیمی از میراث فرهنگی، یکی از بهترین امکان ها را دارد تا از علم و تجربیات ایکوموس در زمینه های حفظ و صیانت از میراث فرهنگی بهره بجوید، که در این راستا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با در نظر داشتن این موضوع و اهمیت انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در کوشش است تا با برگزاری رویدادهایی از این دست فرهنگ صیانت از میراث فرهنگی را برای خود، صاحبنظران و عموم مردم نهادینه سازد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه به برگزاری کمپ مستندنگاری معماری ورنادوک در بازار تاریخی تبریز اشاره نمود و گفت: پیوست ارزشمند دیگر این کنفرانس برگزاری کمپ مستندنگاری بین المللی معماری ورنادوک با حضور معماران برجسته از دنیا در بازار تاریخی و دنیای تبریز بود. بازار دنیای تبریز به دلیل وجود زندگی پرتکاپو و نیز تریکبی از زیباترین شاهکارهای معماری، طبق نظر کمیته علمی این کنفرانس، برای این پروژه مستندنگاری انتخاب و بر اساس آن سرای حاج حسین میانی میزبان مستندنگاران چیره دستی شد که با ساده ترین ابزار، جزییات بی نظیری را از بازار تبریز ارائه نمودند که حاصل آن بصورت نمایشگاهی در محل برگزاری کنفرانس به نمایش درآمده است.

آبدار در خاتمه، با تاکید به اینکه برگزاری چنین رویدادهایی در تبریز تعامل فکری میان متخصصین خارجی و داخلی را به همراه دارد، اظهار کرد: برگزاری رویدادهایی از این دست می تواند دامنه همفکری و تبادلات علمی و فرهنگی را گسترده تر و قدمی رو به جلو در جهت شناخت و معرفی فرهنگ و میراث غنی ایرانی در دنیا باشد و پشتوانه محکمی از صیانت از میراث فرهنگی را به وجود آورد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 78

به "آغازبه کار کنفرانس بین المللی سیاو، ایکوموس در تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغازبه کار کنفرانس بین المللی سیاو، ایکوموس در تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید