از ادعای دیلی صباح تا بی خبری مسئولان گردشگری ایران

به گزارش فیس راز، رسانه ترکیه ای دیلی صباح ادعا می نماید که تفاهم نامه ای بین چهار کشور ترکیه، روسیه، چین و ایران در زمینه کردشگری امضا شده است.

از ادعای دیلی صباح تا بی خبری مسئولان گردشگری ایران

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

رسانه ترکیه ای دیلی صباح در گزارشی اشاره می نماید که ایران، ترکیه، چین و روسیه به منظور مقابله با تحرکات مالی ایالات متحده، جبه های با موضوع همکاری در حوزه گردشگری تشکیل داده اند، اما به نظر می رسد فعالان بخش خصوصی ایران از چنین بده بستانی بی اطلاع هستند و معتقدند اگر چنین شرایطی ایجاد گردد، قطعا به نفع ایران نخواهد بود.

مقامات وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام نموده اند که بیش از 2 میلیون گردشگر روسی در 6 ماه نخست امسال از ترکیه بازدید نموده اند، که نشان از رشد 50 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال 2017 دارد. ولادیمیر پوتین طی دیدار اخیر خود با رئیس جمهور ترکیه، به اردوغان وعده داده که کوشش می نماید در نیمه دوم سال 2018، شش میلیون گردشگر دیگر نیز از ترکیه بازدید نمایند.

بنا بر آمارهای انتشار یافته از طرف وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در نیمه نخست امسال میلادی 18 میلیون و 900 هزار گردشگر خارجی از این کشور دیدن نموده اند و پیش بینی می گردد تا سرانجام سال 2018، ترکیه یک از پیروز ترین سال های خود را در زمینه گردشگری داشته است. سقوط ارزش لیر نیز در این مسئله نقش بسزایی داشته و ترکیه را به مقصدی ارزان قیمت برای گردشگران تبدیل نموده است. هرچند تا چندی پیش روسیه و ترکیه روابط پر تنشی داشتند، اما اکنون با عادی شده اوضاع، روس ها در صدر فهرست گردشگران خارجی ترکیه قرار دارند.

پس از روسیه، آلمان و ایران و چین، از جمله کشورهایی هستند که بیشترین گردشگران را در ترکیه داشته اند. در چین امسال با عنوان سال ترکیه نام گذاری شده و تبلیغات بسیاری به منظور جذب گردشگر و سفر به ترکیه برای گردشگران پر تعداد چینی انجام می گردد. پیش بینی می گردد با افزایش صد درصدی گردشگران چینی نسبت به سال 2017، تعداد این گردشگران در سال 2018 به 400 هزار نفر و در سال 2019 به 2 میلیون نفر برسد.

همچنین پیش بینی می گردد که تا سرانجام سال 2018، از سه کشور چین، روسیه و ایران، جمعا 12 میلیون گردشگر به ترکیه سفر نمایند. این در حالی است که ترکیه نیز مانند ایران در شرایط مالی و دیپلماتیک سختی به سر می برد، و مسئولان این کشور پس از افت ارزش لیر، به سرعت آن را به فرصتی برای جذب گردشگر تبدیل نموده اند.

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران درباره تفاهم نامه گردشگری بین ایران و ترکیه گفته است:

تا جایی که به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی در جریان امور قار دارم و تقریبا همه روزه با بخش گردشگری دولت در ارتباط هستم، چنین تفاهم نامه ای در حوزه گردشگری میان دولت یا تشکل های گردشگری ایران و دولت ترکیه و روسیه منعقد نشده است.

او در ادامه اضافه کرد:

حتی اگر پای تفاهمی هم در میان باشد، واضح است که دولت در شرایط کنونی اقتصاد و وضعیت فعلی صنعت گردشگری کشور نباید تن به تفاهمی بدهد که به موجب آن، ایران تامین نماینده گردشگر برای ترکیه باشد. در حال حاضر شکاف عمیقی در تراز گردشگری ایران و ترکیه وجود دارد و تعداد اتباع ترکیه که سالانه به ایران سفر می نمایند بسیار کمتر از تعداد گردشگران ایران مسافر ترکیه است. بنابراین اگر بنا به تفاهمی باشد، باید به ان صورت باشد که ترکیه یا روسیه با ارسال گردشگران بیشتر به ایران، شکاف موجود در تراز گردشگری با ایران را تعدیل نمایند.

منبع: کجارو / دنیای اقتصاد
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 542

به "از ادعای دیلی صباح تا بی خبری مسئولان گردشگری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ادعای دیلی صباح تا بی خبری مسئولان گردشگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید