از فریماه تا پانته آ؛ بازیگران زنی که موهای خود را تراشیدند

به گزارش فیس راز، روزنامه هفت صبح - احمد رنجبر: تا اینجای جشنواره در دو فیلم شاهد بازیگران زن با مو های تراشیده بوده ایم: سمیرا حسن پور در سه کام حبس و پانته آ بهرام در شنای پروانه. گزارش امروز به عملکرد آن ها و نیز همه بازیگرانی که با سر تراشیده مقابل دوربین رفته اند، اختصاص دارد.

از فریماه تا پانته آ؛ بازیگران زنی که موهای خود را تراشیدند

پانته آ بهرام / شنای پروانه

نقش کوتاهی در فیلم شنای پروانه دارد. پانته آ بهرام جایی را دست وپا نموده و با راه اندازی بساط شرط بندی زندگی اش را پیش می برد. در نگاه اول مرد به نظر می رسد و تازه وقتی صحبت می نماید پی به زن بودنش می بریم. موهایش را از ته زده و در جایی از فیلم می گوید این هیبت و شمایل به خاطر در امان بودن از مردهاست. بازی خانم بهرام در شنای پروانه مورد تحسین غالب اهالی رسانه قرار گرفته است.

سمیرا حسن پور / سه کام حبس

پرستار یک بیمارستان است و خیلی زود می فهمیم دستش کج است. کمی بعد در یک نزاع با پریناز ایزدیار کلاه گیس از سرش می افتد. اینجاست که بیننده پی می برد او بیمار است و به خاطر مشکل اقتصادی دست به دزدی از بیمارستان می زند. غیر از این سکانس در بقیه صحنه ها او را با موی تراشیده نمی بینیم. بازی حسن پور قابل دفاع است.

فریماه فرجامی / سرب

تمهید تراشیدن موی سر فریماه فرجامی برای باورپذیرتر کردن داستان بوده. شخصیت او در این فیلم، تیفوس دارد و برای اینکه مخاطب آن را باور کند، مسعود کیمیایی به همراه جلال الدین معیریان به این نتیجه می رسند که موی فرجامی را از ته بتراشند. بازیگر هم موافقت می نماید و در نهایت هم یک کاراکتر متفاوت در سینمای ایران به نام فرجامی ثبت می گردد. او برای این نقش از جشنواره هفتم دیپلم افتخار گرفت.

رویا نونهالی / زندان زندان

فرایند قصه به گونه ای پیش می رود که کاراکتر رویا نونهالی (میترا) مجبور به تراشیدن موی سر می گردد. او تن به قوانین نمی دهد به همین خاطر با کوتاه شدن موی سر و حبس در سلول انفرادی تنبیه می گردد. به این ترتیب تراشیدن سر بازیگر در زندان زنان توجیه دراماتیک می یابد. تیموریان برای این نقش از جشن خانه سینما تندیس گرفت.

لیلا حاتمی / هر شب تنهایی

فیلم رسول صدرعاملی داستان یک زوج است که تبه مشهد سفر می نمایند. دلیل سفر بیماری همسر (لیلا حاتمی) است. در ادامه پی می بریم او گرفتار سرطان است. در یکی از سکانس ها روسری از سر شخصیت کنار می رود و بازیگر را بدون مو در نقش می بینیم.

زهرا داودنژاد / بچه های بد

خط کلی داستان ماجرای دو دوست قدیمی است. شخصیت رویا دختری نامتعادل است و داودنژاد برای قرابت بیشتر درون و ظاهر شخصیت، تصمیم گرفت او را کچل کند. این تمهید البته چندان به یاری فیلم نمی آید.

نیلوفر خوش خلق / بوی بهشت

حمید (امین حیایی) در جریان یک گروگانگیری صاحب یک ساک پر از پول می گردد و به همراه جوانی کر و لال فرار می نماید. او در نهایت پی می برد که جوان همراهش، کر و لال نیست و یک دختر است. کچل کردن خانم خوش خلق در راستای قصه است. یعنی جز این نمی توان داستان را روایت کرد.

خاطره حاتمی / قرنطینه

داستان قرنطینه درباره دلدادگی یک پسر پولدار به دختری از طبقه فقیر جامعه است. در آزمایش های پیش از ازدواج معلوم می گردد که سمیه (نیوشا ضیغمی) سرطان خون دارد و حتی با وجود شیمی درمانی حداکثر شش ماه زنده خواهد ماند. هم اتاقی سمیه در فیلم خاطره حاتمی است که او هم سرطان دارد و خب وقتی پای سرطان در میان باشد، کچلی هم به همراه دارد. با این حساب تراشیدن موی سر حاتمی در قرنطینه توجیهی دراماتیک می یابد.

آزاده زارعی / آمین خواهیم گفت

آزاده زارعی نقش اصغر را برعهده دارد که در قطار به دستفروشی مشغول است. به یک باره و بعد از مرگ قادر به هویت جنسی اصغر تغییر پیدا می نماید و تبدیل می گردد به پسر. منطق روایی آنقدر ضعیف است که این تغییر به پاشنه آشیل فیلم بدل شده.

شایسته ایرانی / آینه های روبه رو

شخصیت اصلی داستان دختری به نام جمعه (با بازی شایسته ایرانی) است. او از لحاظ جنسیتی یک ترنس است که خانواده اش به خاطر همین او را ترک نموده اند. در بخشی از داستان، جمعه در موقعیت هایی قرار می گیرد که چاره ای ندارد جز اینکه شبیه پسر ها باشد. یکی از تمهید ها تراشیدن موی سر است. رویا تیموریان در شیفتگی، اندیشه فولادوند در چهار انگشتی، بهناز جعفری در ده به اضافه چهار و گلشیفته فراهانی در درخت گلابی نیز با موی تراشیده بازی نموده اند.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1199

به "از فریماه تا پانته آ؛ بازیگران زنی که موهای خود را تراشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فریماه تا پانته آ؛ بازیگران زنی که موهای خود را تراشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید