بیانیه مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری

به گزارش فیس راز، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری در پی بازداشت اعضاء توکن غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG بیانه ای منتشر کرد.

بیانیه مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در پی بازداشت اعضاء توکن غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG به اتهام اخلال در نظام مالی، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری بیانیه ای صادر نموده است که مشروح آن در ادامه می آید:

1- به استحضار ملت شریف ایران می رساند با تلاش کارشناسان مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری، اعضای توکن غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG به اتهام اخلال در نظام مالی کشور و با دستور دادسرای ویژه جرایم مالی، دستگیر شدند. مقابله با این شبکه که بنا بر گزارش های مردمی، رصدهای میدانی و درخواست های کنشگران و مراکز تخصصی و علمی مربوطه، از حدود 9 ماه پیش آغاز شده بود، اکنون و پس از کامل شدن تحقیقات و اثبات کلاهبرداری های آن برای کارشناسان این مرکز، وارد مرحله جدیدی شده و برخورد قضایی با آن در دستور کار دادسرای ویژه جرایم مالی قرار گرفته است.

2- توکن یا TOKEN، یکی از انواع ارزهای دیجیتال به تعداد میرود که بدون نیاز به داشتن یک بلاکچین مجزا، برای خود، بر بستر بلاکچین دیگر ارزهای دیجیتال به وجود می آید. از این رو تولید توکن ها با سادگی همراه است. نداشتن پشتوانه، تبلیغات شعاری، تمرکز عمده سرمایه در چند کیف پول و ایجاد نوسان جهت تخلیه سرمایه مردم، موج سازی های جعلی و غیرواقعی و همچنین قیمت سازی جعلی و .... تنها بخشی از شاخصه های کلاهبردارانه پروژه BRG است.

3- علی رغم هشدارهای مکرر نهادهای تخصصی و قانونی مرتبط مبنی بر غیرقانونی، نامعتبر و بدون پشتوانه بودن برخی پروژه ها مانند توکن BRG، همچنان عده ای به دلیل عدم سواد مالی و دانش سرمایه گذاری در فضای مجازی، در دام شیادی و اقدامات فریبکارانه کلاهبرداران حوزه رمزارزها گرفتار می شوند. از همین روی در قالب دو اقدام سلبی و ایجابی، باید از بازنشر تبلیغات اغواگرانه و بدون نظارت کلاهبرداران جلوگیری به عمل آورد و هر چه سریعتر، گام های عملی و موثر در راستای افزایش سواد و آگاهی علاقمندان و فعالان این بازار، در دستور کار رسانه ها به ویژه رسانه ملی قرار گیرد. گفتنی است وب سایت گرداب هم بر اساس اهداف تعریف شده خود، آموزش های مربوطه در زمینه اقتصاد دیجیتال، را آغاز نموده است.

4- با عنایت به نوظهر بودن پدیده رمز ارز و عدم دانش فنی سرمایه گذاران، به دیگر کلاهبرداران حاضر در این بازار هشدار داده می شود که در راستای صیانت از حقوق مردم و فراهم نمودن زمینه فعالیت سالم و امن، رصد و پایش فعالان این حوزه و برخورد قانونی با جولان مفسدین در اقتصاد دیجیتال متوقف نخواهد شد و این حرکت با قوت ادامه خواهد داشت. بدیهی است که موفقیت بیشتر در ساماندهی این حوزه و مقابله با مفاسد آن، نیازمند همراهی شهروندان و دیگر نهادهای مسئول می باشد.

5- در ماه های اخیر، به دلیل نابسامانی های مستمر و فراگیر در بازار سرمایه ایران، تعدادی از شهروندان به سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها روی آورده اند. لذا خلاءهای قانونی در این زمینه بیش از پیش نمایان شده و ضرورت تسریع در تعیین تکلیف و تنظیم و تصویب قوانین و سیاست های کلی در حوزه رمز ارز بر همگان روشن شده است. بدیهی است که فقدان قانون و نظارت برای چارچوب مند نمودن تحرکات فعالان این بازار، راه را برای شیادان و کلاهبردارانی که با سواستفاده از ناآگاهی مردم، آنها را فریب می دهند، باز نموده و جامعه نخبگانی حوزه فناوری اطلاعات را که در راستای منافع ملی، علاقمند به حضور فعالانه در این بازار هستند را ناامید می سازد. لذا موضوع حاضر و کلاهبرداری اجرا شده را می بایست از فعالیت سایر بازیگران دلسوز حوزه رمز ارز که مایل به فعالیت توام با دانش و آگاهی در چارچوب قانون هستند، تفکیک نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1838

به "بیانیه مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید