ماجراجویی علیه چین، روسیه و ایران؛ آسیای مرکزی جدیدترین گزینه

به گزارش فیس راز، معرفی استراتژی جدید آمریکا متعاقب سفر پمپئو به آسیای مرکزی، نشان می دهد هدف واشنگتن ماجراجویی های جدید علیه چین، روسیه و ایران در این منطقه است.

ماجراجویی علیه چین، روسیه و ایران؛ آسیای مرکزی جدیدترین گزینه

با بلیط ارزان عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

سرگئی کوژمیاکین کارشناس سیاسی روس در یادداشتی که در اختیار دفتر منطقه ای خبرنگاران قرار داد، به آنالیز اهداف استراتژی جدید واشنگتن در این منطقه پرداخت.

در این یادداشت آمده است: سیاست توسعه طلبانه آمریکا در اوراسیا وارد مرحله جدیدی شده است. چنانچه پیش از این کوشش های واشنگتن روی خاورمیانه و منطقه آسیا و اقیانوسیه متمرکز شده بود، پس اکنون تا حدود زیادی مرکز ثقل سیاست خارجی آمریکا در حال انتقال به آسیای مرکزی می باشد.

این امر را چند مورد تائید می نماید.

مورد اول سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به قزاقستان و ازبکستان است که به نوعی نقطه اوج سفرهای متعدد یک سال اخیر هیأت های آمریکایی از آسیای مرکزی با هدف تقویت نفوذ این کشور بر روندهای مالی، سیاسی و فرهنگی-ایدئولوژیکی منطقه دانسته می گردد.

برنامه حضور 2 روزه پمپئو در منطقه (2-3 فوریه) به صورت کافی اهداف آمریکا را بازگو کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن ملاقات با رهبران عالی قزاقستان و ازبکستان بر سود این کشورها از همکاری با واشنگتن تایید کرد و همزمان به آنها اولتیماتوم داد که اگر خواهان حمایت های کاخ سفید هستند پس باید تعاملاتشان با شرکای سنتی خود، یعنی روسیه و چین را محدود نمایند.

رویکرد ضد چینی این سفر پمپئو کاملا برجستگی داشت و بارزترین مورد هم ملاقات وی با قزاق های بومی چین بود که گویا از این کشور فرار نموده و به وزیر امور خارجه آمریکا در مورد وحشت از اردوگاه های بازپروری اجباری حکایت کردند.

پمپئو با این اقدام خود نه تنها به پکن نیش زد بلکه سعی در ایجاد اختلاف میان چین و قزاقستان نیز داشت.

پمپئو در ملاقات خود با وزرای امور خارجه کشورهای منطقه در قالب 5+1 سعی بر تحمیل این ایده در قالب گسترده تری کرد.

در بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، ایده اصلی و کلیدی این است: آمریکا بر حق حاکمیت، تمامیت ارضی و توسعه کشورهای منطقه تاکید می نماید، اما با این شرط که به دنبال تقویت همه جانبه روابط خود با واشنگتن و قطع تعاملات با روسیه و چین باشند.

به این منظور آمریکا سعی می نماید تا آسیای مرکزی را وابسته به سرمایه گذاری و وام های غربی نموده و آن را به منطقه آسیای غربی و جنوبی متصل نماید تا پیروز به تضعیف روابط مالی موجود در آسیای مرکزی گردد.

دلیل دیگر افزایش چشمگیر توجه آمریکا به این منطقه، معرفی استراتژی جدید برای آسیای مرکزی می باشد که تا سال 2025 در نظر گرفته شده است.

این استراتژی در تاریخ 5 فوریه بلافاصله پس از سفر پمپئو به منطقه منتشر شد که شامل مهم ترین نکات استراتژی قبلی واشنگتن می باشد.

در این استراتژی بر اهمیت منطقه به عنوان چهارراه تمدن های اروپایی و آسیایی برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی واشنگتن تأکید شده است.

به همین دلیل آمریکا میخواهد به جذب سرمایه گذاری های خارجی در منطقه و راه یافتن آن به بازار جهانی و ایجاد نهادهای دموکراتیک قوی به آسیای مرکزی یاری کند.

این به آن معناست که آمریکا هدف نفوذ سرمایه های غربی به مهمترین بخش های اقتصاد منطقه و به تدریج شکل دادن رژیم های سیاسی دست نشانده را در نظر گرفته است.

در جهت افزایش وابستگی کشورهای آسیای مرکزی به واشنگتن، پروژه هایی نظیر ایجاد شبکه انرژی مشترک، همکاری با ساختارهای امنیتی و انتظامی منطقه و گسترش پروژه های فرهنگی و آموزشی پیشنهاد می گردد.

به منظور برهم زدن حوزه های همکاری های سنتی منطقه با شرکای خارجی و به خصوص روسیه و چین، واشنگتن پروژه های به اصطلاح جایگزینی را معرفی می نماید (نظیر کاسا 1000، دهلیز لاجورد).

در استراتژی جدید آمریکا برای آسیای مرکزی آمده است: ما کوشش خواهیم کرد تا کشورهای منطقه بیش از پیش به وسیله قفقاز با اروپا و همچنین با افغانستان و آسیای جنوبی و همچنین با بازارهای جهانی مرتبط باشند.

در این سند به صراحت آمده است که منطقه باید در خدمت منافع واشنگتن باشد و نفوذ رقبای آمریکا به حداقل رسانده گردد.

همچنین آسیای مرکزی یک منطقه ژئواستراتژیک و مهم برای منافع امنیت ملی آمریکا می باشد.

روابط نزدیک و همکاری با هر 5 کشور به ارتقاء ارزش های آمریکا مساعدت نموده و در مقابل نفوذ همسایگان منطقه قرار خواهد گرفت.

به این ترتیب آمریکا می خواهد آسیای مرکزی را به منطقه ای تحت کنترل خود تبدیل نموده و از این طریق فرصت ماجراجویی ها علیه چین، روسیه و ایران به دست بیاورد.

جلوگیری از این امر کاری مهم و ارزشمند برای همه نیروهای میهن پرست و سالم منطقه خواهد بود.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 853

به "ماجراجویی علیه چین، روسیه و ایران؛ آسیای مرکزی جدیدترین گزینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراجویی علیه چین، روسیه و ایران؛ آسیای مرکزی جدیدترین گزینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید