ترنس؛ تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه!

به گزارش فیس راز، ترنس بودن، اما نه دوجنسه بودن است نه هم جنس گرا بودن، ترنس اختلالی جنسیتی است که می توان آن را تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه دانست، مردی است با جسمی مردانه، اما با روحی زنانه و یا زنی است با جسم ظریف زنانه با روحی محکم و مردانه.

ترنس؛ تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه!

بدون شک برای شما هم پیش آمده که در هنگام گذر از خیابان یا گشت و گذار در پارک های شهر، در میانه جمعیت مردی را دیده باشید که صورت مردانه اش را زیر آرایش غلیظ و مو های پریشان روی صورتش پنهان کرده و یا بالعکس زنی را در قالب زن، اما با رفتار و منش مردانه دیده باشید که همین دوگانگی موجود در آن ها چشمان شما را به خود خیره کرده است.

چه روز هایی که پس از دیدن اتفاقی اینگونه افراد حس های منفی و سوالات بسیاری به ذهنمان هجوم آورده و چه بسا روز هایی که در دل خود و به اشتباه آن ها را به جلف بودن و انحراف اخلاقی متهم کرده باشیم و در ذهن خود آن ها را افرادی تصور کرده باشیم که تشنه جلب توجه از سوی دیگران هستند.

در گذشته هایی نه چندان دور از سر ناآگاهی و نداشتن معلومات کافی راجع به اینگونه افراد، آن ها را دوجنسه خطاب می کردند و این کلمه بار ها روح خسته آن ها را آزرده کرده است؛ اما امروزه با بالارفتن سطح آگاهی جامعه، همه آن ها را به نام ترنس می شناسند.

ترنس بودن، اما نه دوجنسه بودن است نه هم جنس گرا بودن، ترنس اختلالی جنسیتی است که می توان آن را تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه دانست، مردی است با جسمی مردانه، اما با روحی زنانه و یا زنی است با جسم ظریف زنانه با روحی محکم و مردانه.

در شناسنامه نامش رضا است، اما در دنیای صورتی درون خود نرگس نام دارد، متولد اردیبهشت 1376 و دیپلمه است و می گوید که به دلیل شرایطی که در آن قرار گرفته و همچنین به دلیل تمسخر از سوی همکلاسی هایش نتوانسته به ادامه تحصیل فکر کند و تحصیل را از همان ابتدای راه رها کرده است.

از همان دوران کودکی از قرار دریافت و بازی کردن در جمع پسر های همسن و سالش فراری بود و متوجه شده بود که او با دیگر پسر ها فرق دارد، تفاوتی که نمی دانست چیست و از کجا آب می خورد؟

او می گوید هفت سال بیشتر نداشتم که فهمیدم تمایلاتم به سمت دنیای دخترانه خواهرهایم بیشتر است و همیشه حسرت نوع پوشش و اسباب بازی هایشان را داشتم و از لباس و اسباب بازی هایی که برایم می خریدند متنفر بودم و تقریبا همه آن ها دست نخورده باقی می ماند.

رضا می گوید با بزرگتر شدنش روز به روز صدای روحش بلندتر و جسمش تنفربرانگیزتر از قبل می شد و مردی که هرروز صبح در آینه نظاره گرش بود تصویر دختری طناز با روحی لطیف و زیبا بود که به شکل درآمدنش در هیبتی مردانه دل نازکش را به درد می آورد، یک روز دل را به دریا می زند و لباس خواهرش را می پوشد و آرایشی به چهره می زند تا روح و جسمش را با هم درآویزد و در همان لحظه بود که می فهمد دختر بودن چقدر برازنده روح ظریفش است.

پدر و مادرش از همان اوان کودکیش متوجه تمایلات و رفتار دخترانه رضا بودند، اما فکر می کردند که وجود 3 خواهر در یک خانه و بازی کردن با آن ها و گشت و گذار در دنیای دخترانه آن ها بر خلق وخوی پسرانه رضا غلبه کرده و همین امر نیز سبب گرایش او به اسباب بازی ها و لباس خواهرهایش شده و بازی در جمع پسر بچه ها برایش کسل نماینده است، اما قضیه به همین جا ختم نمی گردد و با بزرگ تر شدنش رفتارهایش بیشتر از قبل نمود می یابد.

او می گوید: می دانستم صدای روحم صدایی دخترانه است، اما اینکه یک ترنس باشم را هرگز، تا بیش از اینکه متوجه شوم که خودم هم یک ترنس هستم می دانستم ترنس چیست و کم و بیش در گوشه کنار شهر به صورت اتفاقی آن ها را دیده بودم، اما اینکه خودم یک ترنس باشم یک خیال محال به نظر می رسید.

هرروز که می گذشت جدال بین روح و جسمش او را درمانده و عاجز کرده بود و در خانه منزوی شده بود، اما به که می توانست بگوید که او را درک کند، فکرش به هیچ کجا قد نمی داد و فکر می کرد به یک اختلال روانی گرفتار شده است برای همین است که روح و جسمش نیز باهم در جدال هستند باید به یک روانشناس مراجعه می کرد، از شیوا خواهر وسطیش می خواهد که در این راه او را همراهی کند تا بهبود یابد.

می گوید: تنها یک ترنس می تواند این را درک کند که وجود تضاد بین روح و جسم یک فرد دقیق مثل ماندن در برزخ زندگی است نه می توانی از روحت دست بکشی و نه می توانی از جسمی که در آن اسیر هستی رها بشی.

در جلسات روانشناسیش تازه متوجه می گردد که واقعا یک ترنس است و به اختلال هویت جنسیتی دچار است و در این جاست که رضا می داند او یک ترنس مرد یا ام تی اف است، سردرگم در راهی که ناخواسته و نوشته دست تقدیر در آن قرار گرفته است با خواهرش نمی دانند این موضوع را چگونه با یک خانواده سنتی که آبرو برایشان از هرچیزی مهم تر است مطرح نمایند و حال تکلیفش با این سرنوشت چیست؟

رضا خسته از جسمی که در آن قرار گرفته است پوشش و ظاهر خود را تغییر می دهد و چهره مردانه اش را در زیر آرایش غلیظ و مو های مجعد و پریشانش پنهان می کند و به دنبال نامی که با دنیای دخترانه اش همخوانی داشته باشد نام های دخترانه را یکی پس از دیگری محک می زند و در آخر نام نرگس را برای دختر خفته در درونش انتخاب می کند.

حال نرگس آرامش یافته در سایه تغییرش، مورد خشم و غضب پدر و مادر و نگاه های متعجب دو خواهر دیگرش قرار می گیرد و این آغاز سرنوشت تلخ یک ترنس است.

شیوا خواهر نرگس که حال می داند تنها برادرش در این راستا ناهموار سرنوشت بی یار و یاور مانده است موضوع را با خانواده اش در میان می گذارد و از آن ها می خواهد که حال وخیم او را درک نمایند، اما پدر آن ها را به باد فحش و ناسزا و کتک می گیرد و قهر و غضبش را نصیب آن ها می کند، اما حمایت خواهر دلسوز نرگس سبب پذیرش نرگس از سوی دوستانش می گردد و او را راهی دنیایی دخترانه می کند.

نرگس امروز که همان رضای دیروز است می گوید پدر و مادرش او را یک جلف و منحرف اخلاقی و حتی آفت اجتماع خطاب می نمایند و هنوز نتوانسته اند پذیرای چهره جدید او باشند دریغ از اینکه آن ها نمی خواهند بدانند که ترنسکشوال بودنم عمدی نیست و با سرنوشتم پیوندی ناگسستنی دارد، چه کسی می داند که چه روز هایی نگاه غضب آلود پدر از گناهی ناکرده روحم را آزرده و چه روز هایی که از شدت آزار و اذیت تمسخر و خنده و متلک های دیگران به خودکشی اندیشیده ام.

به اعتقاد نرگس ترنس بودن همچون ماندن بر سر دوراهی منتهی به جهنم است که چه در جسمت بمانی و یا آن را از خود دور کنی تحقیر و سرزنش و حقارت سهم یک ترنس از زندگی است.

یک مشاور روانشناختی می گوید: در اصطلاح روانشناسی ترنس به معنای نارضایتی جنسیتی است، و ترنس کسی است که آناتومی بدنش با هویت جنسی اش در تضاد کامل است.

شیوا ابراهیمی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: ترنس سکشوال ها از اختلالی به نام اختلال هویت جنسیتی برخوردار هستند که از همان دوره جنینی و در داخل رحم مادر شکل می گیرد و بچه ها متولد شده از تضاد روحی و جسمی شدیدی رنج می برند؛ به این معنی که افرادی که آناتومی بدن آن ها یک جنس است، اما به لحاظ روحی و رفتار های روانشناختی و تمایلات رفتاری با جنس مخالف خود تطابق بیشتری دارد و بین بیولوژیک و روانشناختی ذهن و بدن آن ها تفاوت عمده ای وجود دارد.

وی عنوان نمود: برخلاف تصور جامعه اختلال جنسیتی بیماری روانی نیست، اما می تواند سبب پریشانی و اشفتگی عاطفی گردد، زیرا پذیرش این موضوع که فردی که از کودکی در قالب دختر یا پسر متولد شده است و حال می خواهد تغییر جنسیت دهد از سوی خانواده ها کار دشواری است.

ابراهیمی ادامه داد: گا ها طرد شدن و عدم پذیرش آن ها از سوی اجتماع و خانواده، حسی ناخوشایند همراه با استرس و اضطراب و گرایش به افسردگی را در این افراد افزایش می دهد، زیرا اینگونه افراد از یک طرف از عدم تطابق هویتی و جنسیتی خود رنج می برند و از طرف دیگر بازتاب رفتار جامعه نسبت به آن ها سبب پریشانی عاطفی و منزوی شدن این افراد می گردد.

وی شرح داد: معمولا عوامل بیولوژیکی همانند تاثیرات ژنتیکی، سطوح هورمونی پیش زادی و تجارب دوران نوجوانی و حتی بزرگسالی در رشد هویت ترنس ها موثر است.

شیوا ابراهیمی بر تفاوت اختلال هویت جنسیتی با گرایش جنسی تاکید کرد و گفت: متاسفانه اختلال هویت جنسیتی با گرایش جنسی در جامعه اشتباه گرفته می گردد، اما در اصل اختلال هویت جنسیتی دلالت بر این دارد که ما که هستیم؟ تمایلات ما به سمت کدام جنس است؟ اما گرایش جنسی مربوط به افرادی است که قصد داریم با آن ها در ارتباط باشیم در حالی که این دو، دو موضوع کاملا مجزا از هم هستند.

ابراهیمی گفت: بهتر است بدانیم لزبین، هم جنسگرا یا دوجنسگرا با ترنس بودن کاملا متفاوت است و هویت جنسیتی احساسی است که فرد در درون خود آن را حس می کند نه اینکه به سمت دیگری گرایش داشته باشد هرچند که یک ترنس می تواند یک لزبین یا همجنس گرا نیز باشد، اما ماهیت آن در اصل با این اصطلاحات متفاوت است.

وی در ادامه یادآور شد: توجه به این مسئله بسیار حائز اهمیت است که اختلال هویت جنسیتی با گرایش جنسی بسیار متفاوت است و نباید اشتباه گرفته گردد، زیرا افرادی هستند که به آن ها همجنس گرا یا هموسکشوال گفته می گردد که این افراد همجنس گرا هستند و تمایل عجیبی به هم جنس خود دارند، افراد دیگری نیز هستند که به آن ها بایسکشوال یا دوجنس گرا گفته می گردد و تمایل مضاعفی هم به جنس خود و هم به جنس مخالف دارند و این افراد با افرادی که دچار اختلال هویت جنسیتی یا ترنس هستند کاملا متفاوت است.

ابراهیمی عنوان نمود: افرادی که دارای اختلال جنسیتی هستند به ویژه ترنس سکشوال ها در گذشته عدم آگاهی و رفتار نادرست اطرافیان و جامعه سبب آزار و اذیت این افراد می شد، این در حالی است که اختلال هویت جنسیتی اختیاری و عمدی نیست و اینگونه افراد واقعا مستحق زندگی هستند و برخورد نامناسب با آن ها نه تنها از بروز مشکل جلوگیری نمی کند بلکه سبب فراری شدن این دسته از افراد در محیط خانواده خواهد شد.

وی یادآور شد: اختلالات جنسیتی در دوران بلوغ بیش از هرزمان دیگری نمود می یابد و در این دوران خانواده ها متوجه خواهند شد که فرزندشان به لحاظ جنسیتی دچار اختلال است؛ که در اینجا لازم است به جای آنکه فرد مبتلا به اختلال جنسیتی را تنبیه و یا سرزنش نمایند به محض آگاهی از موضوع فرد را به روانشناس یا مشاور ارجاع دهند.

ابراهیمی تاکید کرد: والدین به محض آگاهی از موضوع حتی اگر نسبت به آن دید منفی دارند لازم است خونسردی خود را حفظ نمایند و حامی فرزندان خود در چنین شرایطی باشند و به اطرافیان و جامعه هشدار دهند که برای هویت فرزندانشان احترام قائل شوند و به هیچ وجه نگران افکار سنتی و اشتباهات برداشتی از سوی اطرافیان نباشند؛ زیرا آنچه که مهم است سلامتی فرزندانشان است و حمایت روانی از افراد ترنس سبب ایجاد مانعی برای تعصبات و ایجاد آزار و اذیت این افراد خواهد شد و این حمایت عاطفی و روانی سبب بهبود عزت نفس و حمایت اجتماعی و سلامت روحی در افراد ترنس خواهد شد.

وی اضافه کرد: لازم به ذکر است که افراد ترنس همیشه به یک شیوه مشابه رفتار نخواهند کرد و می توان این افراد را در نحوه بروز شرایط خود به چندین دسته تقسیم بندی کرد: برخی از افراد تغییر رفتار و روش زندگی خود و تغییر در پوشش خود سبب آرامش روحشان می گردد و برخی دیگر با هورمون درمانی و انجام جراحی تغییر جنسیت سعی در تطبیق روح و جسم خود دارند.

به گفته این مشاور روانشناختی، به دلیل اینکه در گذشته و در جوامع قدیمی درک درست و مناسبی از شرایط اینگونه افراد وجود نداشت، بسیاری از آن ها مورد آزار و اذیت و گاه مورد شکنجه های جسمی قرار می دریافتد، و هم اینکه به لحاظ خانوادگی و اجتماع مورد پذیرش قرار نمی دریافتد و براین باور بودند که این افراد به عمد این رفتار ها را از خود بروز می دهند، اما به مرور زمان با ارتقاء آگاهی جامعه متوجه شد که این دسته از افراد از اختلال جنسیتی برخوردارند و رفتار های آن ها ناشی از هویتی است که در درون خود دارند و بروز این اختلال عمدی و اختیاری نیست.

شیوا ابراهیمی در ادامه سخنان خود بیان نمود: امروزه باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و امکان تغییر جنسیت به وسیله عمل جراحی حتی در کشور ایران، قدرت ابراز وجود در این افراد افزایش یافته و بسیاری از آن ها توانستند درباره مشکلاتی که سال ها با آن دست و پنجه نرم کرده اند صحبت نمایند و به دنبال راهی برای درمان آن باشند.

وی با اشاره به اینکه اختلالات ترنس از همان دوران جنینی و در داخل رحم مادر شکل می گیرد و زمینه های ژنتیکی دارد، اظهار کرد: علایم این اختلال در همان اوایل دوران کودکی دیده می گردد، اما همانگونه که گفته شد والدین به محض آگاهی باید به مشاور و یا روانشناس مراجعه نمایند تا در سریع ترین زمان ممکن از شناسایی و وجود این اختلال در فرزند خود مطمئن شوند.

ابراهیمی از علائم شناسایی این اختلال را اینگونه برشمرد و گفت: یکی از علائمی که می تواند در تشخیص این اختلال در کودک موثر باشد عدم تمایل کودک برای بازی با هم سن و سالان خود و عدم سازگاری فرد با تغییرات جسمی دوران بلوغ و گرایش به بازی کردن با اسباب بازی های جنس مخالف است که البته باید به این مسئله نیز دقت کرد که باتوجه به بحث آنیما و آنیموس (نیمه زنانگی و نیمه مردانگی) یونگ نظریه پرداز روانشناسی ممکن است فردی به لحاظ رفتاری و جسمی از سلامت کامل برخوردار باشد، اما موقعیت های تربیتی فرد بر خلق وخوی فرد تاثیر بگذارد و این مسئله با ترنس بودن کاملا متفاوت است و در بحث ترنس ماهیت بیرونی با هویت درونی فرد در تضاد است.

این مشاور روانشناختی به تقسیم بندی و انواع ترنس ها اشاره و اضافه کرد: ترنس سکشوال ها به لحاظ هویتی به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

ابراهیمی یکی از انواع ترنس را ترنس مرد دانست و عنوان نمود: ترنس مرد، فردی با آناتومی مردانه، اما با روحیات زنانه است که به این دسته از ترنس ها، ترنس مرد یا ام تی اف گفته می گردد.

وی نوع دیگر ترنس را ترنس زن عنوان و ادامه داد: ترنس زن، فردی با ظاهر و آناتومی زنانه، اما با روحیات کاملا مردانه است که به این دسته از ترنس ها اف تی ام گفته می گردد.

ابراهیمی ادامه داد: افراد ترنس طبقه بندی دیگری نیز تحت عنوان ترنس سکشوالیسم اولیه و ثانویه دارند که ترانس سکشوالیسم اولیه در کودکی مشاهده و بعد از آن تغییری نخواهد کرد، اما دسته دیگر یعنی ترنس سکشوالیسم ثانویه که شرایط در دوران کودکی و دوران بعدی همچنان قابل مشاهده است.

وی عنوان نمود: برخی از ترنس ها در یک دوره از زندگی خود که به آن مرحله عبور یا گذار می رسند برای تغییر جنسیت اقدام می نمایند به این معنی که در این مرحله فرد به این اطمینان و آگاهی می رسد که نیازمند تغییر جنسیت است و تغییر جنسیت یعنی فرایندی که تغییر روش و برخورد افراد با آن ها به نحوی باشد که به هویت و جنسیتی که در درون خود احساس می نمایند دست یابند؛ این فرایند شامل درمان پزشکی، هورمون درمانی و تغییرات ظاهری و پوششی و جنسیتی است که گا ها این تغییرات مستلزم روندی طولانی است و طبیعی است که در کوتاه مدت امکان پذیرش فرد از سوی اطرافیان امکان پذیر نباشد.

شیوا ابراهیمی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: زمانیکه فرد آمادگی خود را برای تغییر جنسیت اعلام می کند، مراحلی طی خواهد شد تا بتواند به مرحله تغییر جنسیت برسد؛ یکی از این مراحل تشخیص اختلال از سوی متخصصین علوم رفتاری و مشاوران روانشناختی و روانپزشکان است و بعد از این مرحله لازم است که فرد همچنان بر تصمیم خود مصمم بماند و به صورت جنسی که در درونش وجود دارد رفتار هایی مطابق با آن از خود بروز دهد.

وی تاکید کرد: فرد ترنس باید نسبت به شرایط خود واقع بین باشد و به ویژه ترنس مرد باید بداند و بپذیرد که بعد از عمل تغییر جنسیت امکان بارداری آن ها وجود ندارد.

ابراهیمی شرح داد: سنی که در آن عمل تغییر جنسیت صورت می گیرد نیز بسیار حائز اهمیت است معمولا سن 18 تا 21 سالگی زمان مناسبی برای تغییر جنسیت خواهد بود، زیرا در این سن فرایند بلوغ فرد به سرانجام رسیده و عمل جراحی موفقیت آمیزتر خواهد بود؛ لذا لازم به ذکر است که نوع عمل تغییر جنسیت در مرد و زن کاملا متفاوت است.

وی اذعان کرد: زندگی یک ترنس در دوران کودکی تا جوانی با توجه به تفاوت آن ها با افراد عادی بسیار متفاوت است و به دلیل تناقض جسمی و روانی که در فرد وجود دارد نمی تواند مانند یک فرد عادی زندگی کند و از تجارب خاصی برخوردار است.

به گفته این مشاور روانشناختی، هرچند که در حال حاضر امکان تغییر جنسیت برای افراد ترنس وجود دارد، اما تغییر جنسیت شرایط خاص خود را می طلبد و آن اینکه لازم است فرد ترنس خواستار تغییر جنسیت خود باشد و مراحل و فرایندی را طی کند کە قادر بە دستیابی به جنسیت درونی خود باشد کە گا ها این فرآیند بسیار زمان بر است و در اینجا حمایت خانواده تاثیر بسزایی در پذیرش فرد ترنس از سوی اطرافیان خواهد داشت، پس لازم است که والدین به محض آگاهی از شرایط فرزند خود پنهان کاری را کنار گذاشته و در همان اوایل کودکی تلاش و آگاهی خود را نسبت به این موضوع افزایش دهند تا آمادگی لازم را برای نحوه برخورد با فرزند و آماده سازی محیط برای تغییر جنسیت فرزند خود را به دست آورند.

شیوا ابراهیمی گفت: بسیاری از ترنس ها به دلیل رفتار اشتباه و نادرست افراد جامعه منزوی و یا حتی خودکشی می نمایند، زیرا از آنجایی که زمان بروز علائم تراجنسی در دوران جنینی شکل می گیرد و این علائم و اختلال به صورت یکباره رخ نخواهد داد و هویت درونی این افراد با ماهیت بیرونی آن ها بسیار متفاوت است و گا ها ممکن است این افراد در همان دوران کودکی متوجه تفاوت خود با سایر هم سن و سال های خود باشند و از زندگی عادی برخوردار نباشند و آگاهی فرد به تفاوت خود با سایر افراد سبب گوشه نشینی بسیاری از این افراد خواهد شد.

وی ادامه داد: گا ها ممکن است ترنس سکشوال ها به دلیل عدم درک دیگران به منظور تطبیق جسم و روح خود به روانپزشک مراجعه نمایند و برای مدتی تحت دارو درمانی قرار بگیرند، اما این دارو ها تاثیرات کوتاه مدتی دارد و بعد از گذشت مدتی فرد به منش اصلی خود برخواهد گشت.

به گفته این مشاور روانشناختی، عدم درک عاطفی افراد ترنس و محروم شدن از حمایت عاطفی خانواده به لحاظ روانشناختی به یاس و افسردگی و حتی خودکشی فرد ترنس منجر خواهد شد؛ گاهی حمایت عاطفی به این معنی است که فردی که به لحاظ جسمی مرد، اما با روحیات زنانه است انتظار دارد با ظاهری زنانه در جمع حاضر گردد، اما به دلیل عدم درک افراد جامعه از سوی جمع طرد و منزوی گردد.

ابراهیمی به لزوم حمایت جامعه از ترنس ها تاکید کرد و گفت: ترنس سکشوال ها اصالتا روح هایی سالم در جسم های اشتباهی است و نیازمند حمایت و پذیرش از سوی جامعه هستند.

وی اظهار کرد: ترنس سکشوال ها افرادی هستند که روح و جسم آن ها در حوزه متضاد هم قرار گرفته و باید این را بدانیم که این اختلال بیماری نیست و ترنس یعنی روحی سالم گرفتار در جسمی اشتباه، افراد ترنس بعد از انجام عمل تغییر جنسیت گرایش شدیدی به رشد، موفقیت، انگیزه و رشد و شکوفایی نسبت به هم سن و سالان خود دارند و لازم است که جامعه از اینگونه افراد حمایت کند.

ابراهیمی عنوان نمود: پروسە تشخیص درمان ترنس در خوشبینانە ترین حالت ممکن دو سال زمان خواهد برد و در طی این دو سال فرد ترنس نیازمند جایگاە اجتماعی است و مسئلەای کە در اینجا حائز اهمیت است بحث هزینە های درمانی پروسە تغییر جنسیت است و بە دلیل اینکە این عمل های جنسیتی تحت عنوان عمل های زیبایی شناختە می شوند تحت پوشش بیمە قرار نمی گیرند و متاسفانه از سوی دولت نیز بودجە محدودی بە آن ها تعلق می گیرد که برای طی این فرایند به هیچ وجه کافی نیست و این موارد جزو موانع ایجاد شده بر سر راه ترنس ها است.

وی تاکید کرد: جدای از بحث پرداخت هزینه ها گا ها این افراد پس از عمل از سوی خانواده و اطرافیان طرد می شوند و این افراد نیازمند سپری کردن دوران نقاهت هستند و لازم است که نهاد های حمایتی و مشاور های سلامت خانواده زمینه لازم را برای برخورد درست خانواده ها با این افراد را فراهم نمایند.

به گفته این مشاور روانشناختی، بیشتر احتمالات ترنس بودن بە نقص ژنتیکی و استرس های دوران بارداری مادران بازمیگردد لذا غربال گری های ژنتیکی دوران بارداری و تحت نظر مداوم پزشک می تواند در جلوگیری از این عارضه در دوران جنینی بسیار موثر باشد.

شیوا ابراهیمی شرح داد: دلیل محکمی دال بر اینکه دلیل اصلی شکل گیری اختلال هویت جنسیتی چیست وجود ندارد لذا یکی از دلایل آن به نوعی به نقص ژنتیکی و استرس مادر در دوران بارداری و جنینی برمی گردد و گا ها تمایلات روانی مادر می تواند تاثیر نامطلوبی بر ایجاد این اختلال و بهم ریختگی هورمون ها داشته باشد.

وی گفت: لازم است در جلوگیری از ایجاد این عارضه مادران باردار به طور مداوم تحت نظر پزشک قرار گرفته و نکات بهداشتی لازم را رعایت نمایند و از استرس و اضطراب و بحث و جدل های استرس زا و نگران نماینده و قرار دریافت در معرض اشعه ها دوری و از غربالگری دوران بارداری استفاده نمایند.

ابراهیمی در سرانجام یادآور شد: لازم است افراد جامعه آگاهی خود را نسبت به این افراد افزایش دهند و زمان آن فرا رسیده که به این درک برسیم که اختلال جنسیتی با سایر اختلالات متفاوت و باید به این باور برسیم که این افراد حق زندگی و حق تغییر جنسیت دارند و باید برای آن ها احترام قائل شویم و از دیدگاه و رفتار های بی رحمانه خود نسبت به آن ها بپرهیزیم و با حمایت عاطفی سعی کنیم آن ها در کنار آمدن با شرایطی که در آن قرار دارند یاری نماییم.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1347

به "ترنس؛ تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترنس؛ تجسد روحی سالم در جسمی اشتباه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید