ترکیه، رسما فرانسه را به خطوط قرمز تهدید کرد، مکرون گستاخی نکند و طرز صحبت با یک کشور محترم و عظیم را یاد بگیرد

به گزارش فیس راز، ایسنا نوشت: سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه تاکید نمود، آنکارا خطوط قرمزی را در شرق دریای مدیترانه برای رئیس جمهوری فرانسه مشخص می نماید.

ترکیه، رسما فرانسه را به خطوط قرمز تهدید کرد، مکرون گستاخی نکند و طرز صحبت با یک کشور محترم و عظیم را یاد بگیرد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی که پس از نشست هیات مدیره تصمیم گیری مرکزی این حزب در آنکارا برگزار گردید، اظهار کرد: اگر (امانوئل مکرون) رئیس جمهوری فرانسه در فلات قاره و سرزمین آبی ما خطوط قرمزی معین می نماید، ما نیز خطوط قرمز مشابهی برای او در شرق مدیترانه معین می کنیم.

چلیک در ادامه گفت: این چه گستاخی است، شخصی که رئیس جمهوری یک کشور با قدمت همانند فرانسه است، باید بداند با کشور عظیم و محترمی همچون جمهوری ترکیه چگونه صحبت کند. ترکیه نمی تواند هر شخصی را که نمی داند چگونه با آن صبحت کند، جدی بگیرد.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه اضافه کرد: شتاب مکرون در اعلام حمایت بی قید و شرط فرانسه از یونان در واقع کوششی برای سرپوش گذاشتن بر کاهش محبوبیت او در سیاست داخلی با چنین طرح های خارجی محسوب می گردد.

چلیک در ادامه گفت: ترکیه در حال اجرای طرح های کاوش و حفاری شرق دریای مدیترانه در محدوده فلات قاره و آب های منطقه ای خود است و این مساله به یونان ارتباطی ندارد. یونان یک کشور سارق دریایی در شرق دریای مدیترانه شده و به دنبال مسایلی عظیمتر از اندازه خود است.

چلیک در ادامه خطاب به مسؤولان یونانی گفت: اگر به دنبال گفت وگوهای قابل اطمینان هستید، جایی بهتر از ترکیه نیست.

او تاکید نمود: فرانسوی ها با آوردن جنگنده های رافال و یا برگزاری مانور با قبرس یونانی نشین، نمی توانند هدفی را محقق نمایند و نتیجه آن شکست سخت دولت یونان خواهد بود.

چلیک ادامه داد: یونان با اتکا به حمایتی که از اتحادیه اروپا دریافت می نماید، دست به کارهایی بر خلاف قوانین و استانداردهای سیاسی می زند و اگر اتحادیه اروپا بخواهد تمامی اقدامات اعضای خود را بدون تامل در اینکه آیا آن اقدام با قوانین همخوانی دارد یا نه، تنها تایید کند، در آن صورت تمام اعتبار خود را از دست خواهد داد.

این مسؤول حزب عدالت و توسعه ترکیه گفت: آلمان در راستای ایجاد بستری برای مذاکره درباره شرق دریای مدیترانه کوشش کرد اما یونان یک روز پیش از مذاکره، برای امضای توافقنامه ای باطل (ناحق) با مصر جهت معین مناطق دریایی شتاب ورزید. یونان کوشش می نماید مناطق دریایی خود را به بهانه جزایرش که در نزدیکی ترکیه واقع هستند، توسعه دهد.

او در ادامه تاکید نمود: یونان کشور جزیره ای نیست و حق ندارد برای جزایر خود واقع در نزدیکی ترکیه و در راس آنها جزیره میس در دو کیلومتری خاک ترکیه ادعای فلات قاره داشته باشد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1259

به "ترکیه، رسما فرانسه را به خطوط قرمز تهدید کرد، مکرون گستاخی نکند و طرز صحبت با یک کشور محترم و عظیم را یاد بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه، رسما فرانسه را به خطوط قرمز تهدید کرد، مکرون گستاخی نکند و طرز صحبت با یک کشور محترم و عظیم را یاد بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید