تعلل معاونت جوانان سلطانی فر را به مجلس کشاند

به گزارش فیس راز، خبرنگاران، گروه جامعه-ناصر جعفرزاده: اواخر سال 95 که پس از پیگیری های معاونت وقت جوانان وزارت ورزش و جوانان انتخابات مجامع استانی سازمانهای مردم نهاد برگزار گردید، کمتر کسی گمان می کرد همین مساله موجب چالشی بزرگ در وزارتخانه ای گردد که همواره متهم به این بود که جوانان را به حاشیه رانده است. اما در نهایت طولانی شدن مراحل اجرایی و تصویب اساسنامه مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد جوانان موجب تذکر 70 نماینده مجلس به رئیس جمهور شد. همچنین نمایندگان مجلس با محوریت فراکسیون جوانان، طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان در همین رابطه را مطرح نموده اند و مسعود سلطانی فر باید به زودی در جلسه کمیسیون تخصصی حاضر و به ابهامات نمایندگان پاسخ دهد. موضوعی که در صورت عدم اقناع نمایندگان می تواند به طرح سوال از وزیر در صحن علنی هم منجر گردد.

تعلل معاونت جوانان سلطانی فر را به مجلس کشاند

ماه های سرانجامی سال 95 همزمان با داغ شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجمع ملی جوانان به صورت سراسری در تمام استان های کشور از سوی وزارت ورزش و جوانان با حضور ناظران و با شیوه نامه معین و با مشارکت 2 نماینده از هر سازمان مردم نهاد جوانان برگزار گردید. از هر استان تعدادی از نمایندگان سمنها (بین 7 تا 11 نفر) به عنوان اعضای مجامع استانی سازمان های مردم نهاد برگزیده شدند و برای اعضا اعتبارنامه رسمی صادر شد.

جوانان انتظار داشتند پس از انتخابات استانی بلافاصله روند شکل گیری مجمع ملی و تصویب اساسنامه آن انجام گردد اما برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این موضوع را به پس از انتخابات موکول کرد. پس از انتخابات هم با تغییر و تحولات دولت، تغییر معاون جوانان و روی کار آمدن محمدمهدی تندگویان، بار دیگر تشکیل مجمع ملی جوانان با تاخیر روبرو شد. بهمن ماه سال 96 پس از گذشت یکسال از تشکیل مجامع استانی، در نهایت 240 عضو مجامع از 31 استان کشور در شیراز گردهم آمدند و پس از چند روز بحث و آنالیز، اساسنامه مجمع ملی را نوشتند تا در حضور معاون اول رئیس جمهور، 6 عضو کابینه و نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، از این اساسنامه رونمایی گردد. در همان زمان معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان قول داد که به زودی مجمع ملی جوانان با دستور رئیس جمهور شکل می گیرد و اساسنامه آن در نظام اداری کشور جاری می گردد.

رونمایی از اساسنامه مجمع ملی جوانان اگرچه گام مهمی برای تشکیل نخستین مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد به شمار می رفت اما در عمل به یک سند تبدیل شد که با گذشت بیش از 6 ماه هنوز از سوی دولت تصویب و جنبه عملیاتی کسب ننموده است.

محمدجواد خانپور نماینده منتخب سمنهای جوانان استان مازندران در همین رابطه به فیس راز، گفت: با اینکه معاون جوانان وزارت ورزش قول تشکیل شورای عالی جوانان و مهر تایید رئیس جمهور بر اساسنامه مجمع ملی جوانان را می داد و صحبت از این بود که تا سرانجام بهار 97 اساسنامه به تصویب برسد، اما این اتفاق نیفتاد و پیگیری سمن ها موجب شد که تندگویان، در پاسخ به مطالبه سمن ها، شهریور 97 را به عنوان زمان تصویب نهایی اساسنامه اعلام کند که با توجه به شرایط فعلی و ابهامات موجود، به نظر نمی رسد که وعده شهریورماه هم محقق گردد.

وی با اشاره به پیگیری های مجلس در این خصوص گفت: این پیگیری ها تا حدی سبب گردیده است که مسئولان وزارت ورزش و جوانان توجه بیشتری به موضوع داشته باشند. البته مسئولان در وزارت ورزش می گویند موضوع برای تصویب به وزارت کشور ارجاع گردیده اما تا جایی که ما اطلاع داریم هیچ مذاکره ای با وزارت کشور در مورد این مجمع نگردیده است. همان زمان که انتخابات مجامع برگزار گردید هم وزارت کشور اطلاعی نداشته و دخیل نبود و حتی طرف مشورت قرار نگرفت. حتی یک کارشناس از وزارت کشور به عنوان نماینده دستگاه در هنگام تصویب دعوت نگردیده بود؛ حالا چطور موضوع را به وزارت کشور ارجاع می دهند؟ این تعلل وزیر ورزش است که باید اساسنامه را به هیات دولت یا شورای عالی جوانان ببرد تا رسما شکل بگیرد.

نماینده منتخب سمن های جوانان استان مازندران اضافه نمود: در جلسات با نمایندگان سازمانهای مردم نهاد هر وقت بحث مجمع می گردد سلطانی فر جواب درستی نمی دهد و موضوع را به تندگویان حواله می دهد و به نظر می رسد وزیر ورزش و جوانان در این زمینه دغدغه ای ندارد. این زیبنده دولت نیست که انتخاباتی با این وسعت را به صورت رسمی برگزار کند اما در تصویب نهایی آن 18 ماه تعلل کند. معتقدم وزارت ورزش در این خصوص بی تدبیری انجام داده است.

وزارت کشور پاسخگوی وعده های معاونت جوانان نیست

خانپور با بیان اینکه جوانان و اعضای سمن ها به دلیل همین تعلل ها خیلی ناامید گردیده اند، تاکید نمود: جوانان وقتی می بینند در حوزه ای که پیچیدگی خاصی ندارد چنینی بی تدبیری بزرگی رخ می دهد از خود می پرسند در دیگر حوزه ها که در دید جوانان و رسانه ها نیست چه اتفاقاتی می افتد؟ امیدواریم وزیر روی وعده ای که داده بایستد و تا شهریورماه مجمع ملی را شکل بدهد.

وی با اشاره به اینکه جوانان در استان های مختلف این مطالبه را از نمایندگان مجلس خود دارند گفت: در پی همین چانه زنی ها، 70 نماینده مجلس به رئیس جمهور و وزیر ورزش به خاطر همین بی توجهی تذکر دادند. هفته گذشته هم موضوع سوال از وزیر ورزش و جوانان پیش آمد. با این حال مسئولان وزارت ورزش معتقدند موضوع از وزارت کشور پیگیری گردد اما بیراهه است و به نتیجه ای نمی رسد. بعید می دانم چنین موضوعی در مجلس پیگیری گردد زیرا وزارت کشور تعهد و مسئولیتی در این مورد ندارد. چرا وزیر کشور باید برای وعده نداده پاسخگو باشد؟

نماینده منتخب سمن های جوانان استان مازندران با بیان اینکه در شرایط فعلی سمن ها دچار سردرگمی گردیده اند، اضافه نمود: نتیجه شکل گیری مجمع ملی جوانان تقویت مشارکت اجتماعی است. در غالب این مجمع جوانان می توانند با مسئولان استانی و دولتی بنشینند و نظرات خود را بیان نمایند. تشکیل این مجمع می تواند بستری باشد برای ارتباط قوی تر جوانان و فعالان سازمان های مردم نهاد با مسئولان اجرایی کشور. اگر مجمع شکل بگیرد و جوانان با پشتوانه اداری و قانونی وارد شوند می توانند ایده های خود را مطرح نمایند. این مجمع یک پل ارتباطی کارآمد برای تقویت رابطه حاکمیت با سمنها به شمار می رود که احتیاج امروز کشور است.

وزارت ورزش و جوانان در حالی وزارت کشور را مسئول تصویب نهایی اساسنامه مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد می داند که مسئولان در وزارت کشور می گویند تاکنون هیچ درخواستی از این وزارتخانه برای تصویب اساسنامه نگردیده و اساسا تا به این لحظه مکاتبه ای هم انجام نگردیده است.

در همین رابطه کمال اکبری، معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با اعلام آمادگی وزارت کشور برای تصویب اساسنامه مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد در چارچوب قوانین و مقررات کشور، تاکید نمود: هر موقع اعلام نمایند ما این آمادگی را داریم. اگر معاونت ساماندهی امور جوانان معتقد است که مکاتباتی در این زمینه انجام گردیده، اگر نامه ای مبنی بر ارسال دارند رسانه ای نمایند زیرا من تاکنون نامه ای در این زمینه ندیده ام.

تذکر کتبی نمایندگان مجلس به رئیس جمهور و وزیر ورزش و جوانان

سیده حمیده زرآبادی عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی هم با تایید تذکر نمایندگان به رئیس جمهور در پی تعلل وزارت ورزش در تشکیل مجمع ملی سازمانهای مردم نهاد به فیس راز، گفت: با توجه به اینکه تشکیل این مجمع یکی از مطالبات جوانان در استانهای مختلف و یک مطالبه ملی است، یک تذکر کتبی با امضای 70 نماینده به رئیس جمهور و وزیر ورزش و جوانان داده شد.

وی اضافه نمود: برای نمایندگان سوال است که چرا با وجود مشارکت هزاران جوان از سراسر کشور و انتخاب مجامع استانی جوانان، مجمع ملی تشکیل نگردیده است. نمایندگان مجلس با محوریت اعضای فراکسیون جوانان همچنین طرح سوال از وزیر ورزش و جوانان در این خصوص را مطرح نموده اند که سلطانی فر باید به زودی با حضور در کمیسیون تخصصی به این سوال پاسخ دهد.

وعده های غیر عملی وزارت ورزش، موجب بی اعتمادی جوانان می گردد

نماینده مردم قزوین در مجلس با اشاره به پیگیری های نمایندگان از وزیر ورزش و جوانان تاکید نمود: وزارت ورزش مساله را طوری بیان می نماید که گویی وزارت کشور باید این اساسنامه را تایید می کرد و تعلل انجام داده است. البته توضیحات وزارت ورزش قانع نماینده نیست. وقتی جلسه ای با حضور اعضای کابینه برگزار می گردد و احکامی برای جوانان صادر می گردد، چطور ممکن است وزارت ورزش بدون هماهنگی این کار را انجام داده باشد. اگر مشکل ناهماهنگی باشد ایراد وزارتخانه را بیشتر نشان می دهد زیرا کاری را انجام داده اند که پیش بینی های قبلی را انجام نداده اند. فراکسیون جوانان پیگیر موضوع است تا هرچه زودتر مجمع ملی جوانان شکل بگیرد و وزیر ورز و جوانان باید در جلسه کمیسیون حاضر گردد و به سوال پاسخ دهد.

زرآبادی اعلام نمود: یک کوتاهی و سستی از سوی وزارت ورزش و جوانان رخ داده است. اگر هرچه سریع تر کوتاهی را رفع نمایند نمایندگان مجلس قانع می شوند و مطالبات جوانان به نحو شایسته پاسخ می گیرد.

وی با اشاره به قول معاون ساماندهی امور جوانان هنگام رونمایی از اساسنامه مجمع ملی در خصوص امضای رئیس جمهور پای این اساسنامه گفت: وزارت خانه ای که پیگیر مطالبات جوانان است باید نسبت به قوانین و فرآیندها دید بهتری داشته باشد. اینکه ما قولی بدهیم که عملی نیست و پس از چند ماه با فشار نمایندگان مجلس بگوییم مشکل از سوی وزارت کشور است جنبه خوبی ندارد. در آن جلسه نماینده ای از وزارت کشور حضور نداشته است. این برای شأن و جایگاه وزارتخانه مناسب نیست که بعد از تذکر و سوال نمایندگان چنین پاسخی بدهد. برخی مواقع مطالبی را مطرح می نمایند که جایگاه یک مجمع یا ساختاری را در سطح بالا بدانند و بگویند رئیس جمهور اساسنامه را امضا می نماید این می تواند موجب ضربه خوردن و ایجاد بی اعتمادی در جوانان گردد. در شرایط فعلی کشور ما حق نداریم با اعتماد جوانان چنین برخوردهایی داشته باشیم.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 25

به "تعلل معاونت جوانان سلطانی فر را به مجلس کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلل معاونت جوانان سلطانی فر را به مجلس کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید