تنها 10 درصد از بیماری ها منشاء غیر ژنتیکی دارند

به گزارش فیس راز، مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی، گفت: مطالعات نشان می دهد که 90 درصد بیماری ها مرتبط با ژنتیک هستند.

تنها 10 درصد از بیماری ها منشاء غیر ژنتیکی دارند

به گزارش فیس راز به نقل از خبرگزاری مهر، مینو رفیعی، با اشاره به برگزاری هشتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها، طی روزهای 13 و 14 آذر 98 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا، گفت: در این سمینار جدیدترین دستاوردهای علمی و تازه های ژنتیک در این سمینار ارائه خواهد شد.

وی اضافه کرد: سازمان بهزیستی برنامه بزرگی از 20 سال گذشته تاکنون تحت عنوان مشاوره ژنتیک آغاز کرده و این مسئله از تکرار مجدد معلولیت در خانواده ها پیشگیری می کند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه با توجه به افزایش سرعت فنآوری سرعت علم ژنتیک نیز بیشتر شده چرا که این علم به طور مستقیم وابسته به فناوری و تجهیزات است، گفت: برگزاری کنگره ژنتیک در به روز رسانی اطلاعات پزشکانی که در امر مشاوره ژنتیک فعالیت دارند، بسیار حائز اهمیت است و باعث به روز رسانی علم آنها در حوزه دانش ژنتیک می شود.

درمان ناشنوایی قبل از تولد با مهندسی ژنتیک

رفیعی ادامه داد: در این سمینار مباحث مختلفی در زمینه ژنتیک و پیشگیری از معلولیت برای شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برخی از تحقیقات و مطالعات انجام شده در دنیا تعیین شده که بیش از 90 درصد بیماری ها با ژنتیک مرتبط بوده و برخی از بیماری ها 100 درصد تأثیرگذار از ژنتیک هستند، گفت: حتی در بیماری هایی مانند سل که نوعی بیماری عفونی محسوب می شود در دو نفر با شرایط محیطی یکسان می تواند بروز متفاوتی داشته باشد و یکی از این افراد به دلیل استعداد ژنتیکی مستعد ابتلا به سل باشد.

رفیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری های جدید ژنتیکی با توجه به ارتقای علمی ژنتیک در دنیا قابل شناسایی شده است، گفت: به روز رسانی دانش همکاران در این حوزه نسبت به سایر علوم بسیار حائز اهمیت است که با برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های مربوطه از طریق کنگره ژنتیک تلاش کرده ایم به روز رسانی دانش و همکاران در حوزه علم ژنتیک را انجام دهیم.

وی در خاتمه یادآور شد: هشتمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها دارای 10 امتیاز بازآموزی برای دکترای حرفه ای پزشکان عمومی، دکترای ژنتیک انسانی، دکترای ژنتیک مولکولی، متخصص بیماریهای بچه ها، متخصص بچه ها و همچنین 3 امتیاز بازآموزی برای متخصصین زنان و زایمان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 680

به "تنها 10 درصد از بیماری ها منشاء غیر ژنتیکی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها 10 درصد از بیماری ها منشاء غیر ژنتیکی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید