جلو گران فروشی بلیت هواپیما گرفته می گردد؟

به گزارش فیس راز، به دنبال اعتراض ها و هشدارهای مکرر و نامه وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، انتها وزیر راه و شهرسازی دستور مکتوب برخورد با متخلفان گران فروشی بلیت هواپیما را داد. هرچند که شش روز از صدور این دستور گذشته و شرکت های گردشگری می گویند قیمت ها هنوز کنترل نشده است.

جلو گران فروشی بلیت هواپیما گرفته می گردد؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا، افزایش نرخ بلیت هواپیما در دو ماه گذشته اعتراض های بسیاری از جمله مردم، نمایندگان مجلس، فعالان گردشگری و حتی وزیر راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی را برانگیخت و دستورهایی برای توقف این گرانی داده شد. با این وجود رویه افزایش قیمت هواپیما بدون کنترل تا امروز ادامه داشته است. تا آن جا که در جلسه روز شنبه (10 آبان ماه) انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت تایید شد که این نرخ ها در مسیرهای پرتردد از 100 تا 300 درصد افزایش داشته است. شرکت های خدمات گردشگری می گویند: بعضی ایرلاین ها آن ها را تهدید نموده اند که در صورت اعمال نکردن نرخ های جدید، سیستم فروش بلیت را به روی آن ها قطع خواهند کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز به این عمل شرکت های هواپیمایی که نرخ سفرهای داخلی را در شرایط اقتصادی موجود تحت تاثیر قرار می دهد، واکنش نشان داد و در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی اعتراض کرد و نوشت: همان گونه که استحضار دارید شرکت های هواپیمایی در بیشتر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جنابعالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از 100 درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده اند، ضمن آن که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی مابین می نمایند. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید در مورد توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به عمل آید.

پس از آن، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در دستوری به تاریخ هفتم مهرماه که امروز (دوشنبه 12 مهرماه) منتشر شده، عطف به نامه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از معاون حمل و نقل این وزارتخانه خواست شخصا پیگیر موضوع نرخ پروازهای داخلی باشد. در دستور وزیر راه و شهرسازی آمده است: باید شخصا پیگیری و رسیدگی نمایید آن چه ابلاغ شده است و جمع بندی جلسه مشترک بود باید عمل گردد و با موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد گردد.

اشاره وزیر راه به جلسه هم اندیشی با مدیران عامل شرکت های هواپیمایی است که تصمیم گرفته شد: 1 مصوبات ستاد مقابله با کرونا در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی را دقیقا رعایت نمایند و از اول آبان ماه، رعایت حدبیشتر 60 درصد ظرفیت جایگاه ها در هواپیما الزامی است. 2 برای معین نرخ نهایی افزایش قیمت ها با توجه به لزوم رعایت حدبیشتر 60 درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان 1399 و نوسان های قیمتی و اقتصادی، خواهان ارائه صورت های اقتصادی حسابرسی شده و مورد تایید سال 1397 و 98 و شش ماهه نخست 1399 به سازمان هواپیمایی کشوری شد تا بر اساس آنالیز های اقتصادی دقیق، تصمیمات لازم برای حمایت از ایرلاین ها گرفته و تسهیلات لازم برای برون رفت از شرایط حاکم اتخاد گردد.

پس از آن، رییس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: مقرر شده در قالب کمیته ای در ستاد ملی مقابله با کرونا، ارز نیمایی به ایرلاین های اختصاص داده گردد تا قیمت بلیت هواپیما افزایش نیابد.

و حتی بعدتر، رییس سازمان هواپیمایی کشوری، عامل گرانی این نرخ را چارترنماینده ها اظهار داشت و با یادآوری این که تکلیف قیمت بلیت هواپیما را عرضه و تقاضا معین می نماید نه سازمان هواپیمایی، گفت: با چارترنماینده های بلیت هواپیما که مرتکب تخلف شده و گران فروشی می نمایند، برخورد جدی می کنیم.

با این همه، افزایش نرخ ها کنترل و مدیریت نشد. تعدادی از نمایندگان مجلس نیز برای دومین بار به وزیر راه و شهرسازی هشدار دادند که این گرانی را کنترل کند.

رییس فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت مجلس شورای اسلامی نیز 11 آبان ماه در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی نوشت: همان گونه که مطلعید انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی در اقدامی غیرقانونی نرخ نامه نامتعارف و بی ضابطه ای را برای مسیرهای پروازی داخلی منتشر کرد که با واکنش شدیدی در افکار عمومی اصناف متاثر و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی روبرو شد که متعاقب وصول این شکایت ها و اعتراضات، جنابعالی افزایش قیمت اعلام شده از سوی انجمن شرکت های هواپیمایی را معتبر نداسته و دستور به لغو این مصوبه غیرقانونی دادید.

این درحالی است که شرکت های هواپیمایی از ابتدای آبان ماه در بیشتر مسیرهای داخلی برخلاف دستور جنابعالی مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را تحت عنوان مجعول کف قیمت، بیش از 100 درصد افزایش داده اند. ضمن آن که مبتنی بر گزارش های مستند واصله بعضی شرکت های هواپیمایی، دفاتر خدمات مسافرتی را برای الزام به فروش با نرخ غیرقانونی، به صورت مستمر تهدید به قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی مابین می نمایند.

براین اساس مبتنی است، جنابعالی نسبت به این تخلف محرز شرکت های هواپیمایی جوابگو بوده و این رویه ناصحیح و ناصواب عدم تمکین به دستورات مراجع رسمی متوقف گردد.

متذکر می گردد، رییس و اعضای فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت مجلس شورای اسلامی با جدیت این موضوع را در دستور کار ویژه خود قرار داده و برای احقاق حقوق عامه از همه ظرفیت های قانونی موجود در قوای سه گانه بهره خواهند گرفت.

حال باید دید دستور وزیر راه و شهرسازی که البته شش روز هم از صدور آن گذشته، چه تغییری در شرایط نرخ بلیت هواپیما و برخورد با متخلفان خواهد داشت.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1401

به "جلو گران فروشی بلیت هواپیما گرفته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلو گران فروشی بلیت هواپیما گرفته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید