سامانه قرعه کشی خودرو تأیید امنیتی ـ فنی نداشت، لغو قرعه کشی تا اطلاع ثانوی

به گزارش فیس راز، خبرنگاران : طی نامه نگاری بین دو معاون وزیر صمت تعیین شد که سامانه یکپارچه تخصیص خودرو که 9 خرداد اولین قرعه کشی بر اساس آن انجام شد، اصلاً تأیید فنی و امنیتی نداشت و دفتر فناوری داده وزارت صمت هم مسئولیت تأیید و نظارت بر حسن اجرای این سامانه را نپذیرفته بود.

سامانه قرعه کشی خودرو تأیید امنیتی ـ فنی نداشت، لغو قرعه کشی تا اطلاع ثانوی

به گزارش تسنیم، درپی ابهامات زیادی که سیستم قرعه کشی خودرو به وسیله خودروسازان طی دو سه سال گذشته ایجاد نموده بود و شمار زیادی از مردم معتقد بودند که این قرعه کشی ها شفافیت لازم را ندارد، وزارت صمت اخیراً دست به کار شده یک سامانه فروش یکپارچه خودرو را راه اندازی کرد تا تخلفات و دلال بازی به صفر برسد و مصرف نماینده واقعی بتواند خودروی خود را خریداری کند.

بر همین اسس سه شنبه 27 اردیبهشت ماه 1401 نخستین دوره فروش خودرو در سامانه فروش یکپارچه خودرو در یک بازه زمانی یک هفته ای شروع گشت و با اجرای قرعه کشی در 9 خرداد، نتایج آن در تاریخ 11 خرداد اعلام شد، اما در این مرحله مشکل جدی برای بعضی خریداران به وجود آمد به نحوی که این افراد پس از اعلام نتایج اولیه در سامانه جزو برنده اول طرح بودند اما در زمان واریز وجه به آنها اعلام شد: شما جزو منتخبین رزرو قرعه کشی هستید و امکان واریز وجه را ندارید.

افرادی که با این مشکل روبه رو شده بودند اعلام می کردند که پس از اعلام نتایج در روز 11 خرداد اسامی آنان به عنوان منتخبان اول (اصلی) اولین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شد اما وقتی می خواستند برای واریز وجه خودرو یا مبلغ علی الحساب اقدام نمایند، پیروز به واریز نمی شدند؛ و با پیغام شما جزو منتخبین رزرو قرعه کشی این دوره سامانه یکپارچه تخصیص خودرو هستید روبرو شده اند.

صدیف بیک زاده رئیس سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان درباره ابهامات پیش آمده در اعلام نتایج تخصیص خودرو به وسیله سامانه یکپارچه گفت: برای جلوگیری از قرعه کشی های دوباره در یک فرآیند تخصیص، حدود 12هزار نفر به عنوان منتخبان ذخیره معین شدند؛ اما این موضوع به صورت شفاف در سامانه یادشده، معین نشد و ابهاماتی ایجاد کرد.

درحالی این مقام مسئول وزارت صمت مقصر این موضوع را خودروسازان معرفی نموده است که سؤال اینجاست؛ مگر سازوکار اعلام اسامی اصلی و رزرو در خودروسازان تعریف نشده بود؟ در طرح های قبلی چگونه اسامی به صورت تفکیک شده اعلام می شد اما این بار این اختلال به وجود آمده است؟ مگر نه اینکه هر بار باید اشکالات رفع و فروش خودرو به صورتی قانونمندتر انجام شود چرا این بار که همه بر نظارت یکپارچه خودرو در سامانه فروش تأکید می کردند چنین خطایی به وجود آمد؟

حال با گذشت بیش از یک ماه از اولین قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه وزارت صمت، سید مهدی احتیاجی معاون وزیر صمت در نامه ای به منوچهر منطقی معاون صنایع حمل ونقل وزیر صمت اعلام نموده است که این سامانه صلاحیت فنی و امنیتی و آمادگی لازم برای اجرای قرعه کشی خودرو را نداشته است و هنوز هم ندارد، بر همین اساس تأکید نموده است که فعلاً به وسیله این سامانه قرعه کشی انجام نشود.

در این نامه آمده است:همان گونه که در جلسات کارشناسی، پیش از دوره اول قرعه کشی خودروها به واسطه سامانه نو یکپارچه تخصیص خودرو به استناد صورت جلسات مربوطه به وضوح اعلام گشت، دفتر فناوری داده، اطلاعات و امنیت فضای مجازی با توجه به شرایط فعلی انتخاب پیمانکار، عدم عقد قرارداد با وزارتخانه، عدم مالکیت سامانه و بعلاوه عدم ورود در تحلیل فرایند تخصیص، امکان پذیرش مسئولیت در مورد تأیید و نظارت بر حسن اجرای این سامانه را ندارد و صرفاً در این شرایط، امکان ارائه مشورت فنی در جلساتی که در این رابطه برگزار می شود وجود دارد.

گفتنی است در صورت واگذاری رسمی مسئولیت های مربوط به مباحث فنی سامانه مذکور، مواردی از جمله انتخاب پیمانکار، اجرا، و پیاده سازی و تست همه جانبه سامانه، احتیاجمند طی مراحل فنی و کارشناسی موضوع بوده و تحلیل فرآیندها و زیرساخت های مربوطه نیز می بایست معین تکلیف شود.

از طرفی با توجه به حساسیت و اهمیت این سامانه، زیرساخت های ارتباطی، سخت افزاری، و نرم افزاری و امنیتی مناسبی می بایست تدارک شود که تأمین آنها اعتبار متناسب خود را احتیاج دارد که می بایستی در چارچوب ردیف های مرتبط طرح های تملک دارایی های سرمایه ای امسال پیش بینی شود و تخصیص یابد.

لذا پیشنهاد می شود برای قرعه کشی آینده به وسیله سامانه مزبور، فعلاً موارد و نقطه نظرات مرکز افتای ریاست جمهوری به طور ویژه از آن مرجع درخواست و پس از دریافت و آماده سازی سامانه مطابق آن موارد نسخه نهایی به منظور تست و ارزیابی فنی در اختیار یکی از آزمایشگاههای حائز صلاحیت تحت نظارت مرکز افتا قرار داده شود و قرعه کشی به بعد از آن موقع موکول شود. دفتر فناوری داده اطلاعات و فضای مجازی آماده همکاری برای موارد ذکرشده می باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2194

به "سامانه قرعه کشی خودرو تأیید امنیتی ـ فنی نداشت، لغو قرعه کشی تا اطلاع ثانوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه قرعه کشی خودرو تأیید امنیتی ـ فنی نداشت، لغو قرعه کشی تا اطلاع ثانوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید