شما واقعا چند سال تان است؟

به گزارش فیس راز، به گزارش زندگی امروز مام افراد دو نوع سن دارند،حتی خود شما!یکی سن شناسنامه ای ودیگری سن عقلی! به عبارت دیگر عملکرد مغزی و ذهنی شما می تواند به شکل باورنکردنی بالاتر یا پایین تر از سن شناسنامه ای تان باشد. البته سن عاطفی هم در دسته سن های شما قرار می گیرد. پس بهتر است در ابتدا با انواع و اقسام سن های درونی تان آشنا شوید و بعد به یاری یک تست خودتان را بسنجید.

شما واقعا چند سال تان است؟

تعریف سن عقلی

سن عقلی سنی است که رشد عقلانی فرد را نشان می دهد. سن شناسنامه ای بر ای همه به یک سرعت می گذرد و فرد درگذر آن دخالتی ندارد اما سن عقلی با توجه به فاکتورهایی چون ژن، محیط، تغذیه، خانواده و تعلیم و تربیت اجتماعی می تواند بیشتر یا کمتر از سن شناسنامه ای باشد.

سن عقلی قابل مقدار گیری است که IQ نامیده می گردد. همان طور که می دانید خوشبختانه ما ایرانیان از این لحاظ مسئله ای نداریم و جزو ملل IQ بالاییم. حتما شنیده اید که می گویند: طرف بیشتر از سنش می فهمه. در برخی از جوامع پیشرفته، سیستم سن عقلی عمومی را در یک سطح استاندارد نگه می دارند و برای مقاصد خاص افرادIQ بالا را از کشورهای عمدتا دنیا سوم وارد می نمایند. حال آنکه در کشور ما هدف از قدیم بالا بردن رشد سن عقلانی عمومی بوده و هست.

یک مورد دیگر هم وجود دارد که به آن سن عاطفی می گویند اما این در خصوص همه صدق نمی نماید یعنی ممکن است که سن عاطفی فرد هماهنگ با سن عقلی یا شناسنامه ای او باشد و دسته بندی تازهی را تشکیل ندهد.

تعریف سن عاطفی

سن احساسی، نشان دهنده حالات احساسی درونی و برداشت فرد از سن خودش است. دقت کنید سن احساسی، سن روحیات ماست و متاسفانه مشکل عظیم مردم ما و جامعه ایرانی در اینجاست که بر این باور غلط هستیم که سن احساسی باید هم سرعت با سن شناسنامه ای بالا رود.

مثالی می زنم؛ حتما دیده اید با آغاز بارندگی آدم ها احساسات جالبی را تجربه می نمایند. همه افراد این سیگنال های درونی را دریافت می نمایند ولی واکنش ها نسبت به آن کاملا فرق دارد که این موضوع حتی در یک گروه های همسن هم دیده می گردد. عده ای بی درنگ از خانه بیرون می فرایند و زیر باران با خوشحالی قدم می زنند (تعداد خیلی کم). عده زیادی چند قدم به پنجره نزدیک تر می شوند ولی زیر باران رفتن را برای سن خودشان زشت می دانند. تعدادی هم اصلا علاقه خاصی نشان نمی دهند چون فکر می نمایند، سن شان از این حرف ها گذشته است.

کشورها در کوشش هستند تا سن احساسی افراد را در حد معقول پایین بیاورند چون برای شاد زیستن به آن نیاز داریم. حال آنکه باور عمومی ما بر این است که هر کاری سنی دارد.

محققان به این نتیجه عظیم رسیده اند که برای داشتن عمر طولانی و سلامت در جامعه باید سن احساسی را حدود 25-18 سالگی حفظ کرد. آدمی هنگامی می میرد که سن احساسی به او بگوید که تو دیگر پیر و از کار افتاده ای. سن عقلی و شناسنامه ای فرمانبردار است و سن احساسی فرمانده مطلق.

تعریف سن شناسنامه ای

همان طور که از اسمش پیداست با یک تاریخ تولد آغاز می گردد و در واقع گذر عمر را بر جسم انسان نشان می دهد. سن شناسنامه ای فقط ملاک قانونی سن افراد است و فاصله زمانی از تولد را بیان می نماید.

با ایـن تـست هـوش، IQ خـود را مشخـص کنیـد

برای دانستن سن عقلی تان در مرحله اول ضریب هوشی خود را بسنجید. برای به دست آوردن ضریب هوش خود به طور نسبی می توانید از این تست بهره ببرید. تستی که در اینجا مشاهده می کنید شاید ساده ترین و درعین حال مشخص نماینده ترین تست برای سنجش IQ باشد. برای انجام این تست پس از خواندن هر سؤال در عرض فقط 5 ثانیه باید به آن پاسخ دهید این جواب را روی کاغذ یادداشت کنید.

1. برخی از ماه ها 30 روز دارند و برخی 31 روز. چند ماه 29 روز دارد؟

2. اگر دکتر به شما 3 قرص بدهد و بگوید هر نیم ساعت یک قرص بخور چقدر طول می کشد تا تمام قرص ها خورده گردد؟

3. من ساعت 8 شب به تختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که 9 صبح زنگ بزند وقتی با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم، چند ساعت خوابیده بودم؟

4. عدد 30 را به نیم تقسیم کنید و عدد 10 را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می آید؟

5. مزرعه داری 17 گوسفند زنده داشت. تمام گوسفندهایش به جز 9 تا مردند چند گوسفند زنده برایش به جای مانده است؟

6. اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری نفتی، یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدام یک را روشن می کنید؟

7. فردی خانه ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی عظیم به این خانه نزدیک می گردد، این خرس چه رنگی است؟

8. اگر 2 سیب از 3 سیب بردارید چند سیب دارید؟

9. حضرت موسی از هر حیوان چند تا با خود به کشتی برد؟

10. اگر اتوبوسی را با 43 مسافر از مشهد به سمت تهران برانید و در نیشابور 5 مسافر را پیاده کنید و 7 مسافر تازه را سوار کنید و در دامغان 8 مسافر پیاده و 4 نفر را سوار کنید و پایان بعد از 14 ساعت به تهران برسید حالا نام راننده اتوبوس چیست؟

و اما پاسخ تست ها:

1. تمام ماه ها حداقل 29 روز را دارند.

2. یک ساعت (شما یک قرص را در ساعت یک و دیگری را در ساعت یک و نیم و بعدی را در ساعت دو می خورید).

3. فقط یک ساعت. ساعت کوکی نمی تواند شب و روز را تشخیص دهد پس به اولین ساعت 9 که برسد زنگ می زند که ساعت همان 9 شب است.

4. حاصل 70 است (تقسیم بر نیم معادل ضربدر 2 است).

5. او 9 گوسفند خواهد داشت.

6. اول باید کبریت را روشن کرد.

7. سفید چون خانه ای که هر چهار دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد.

8. همان 2 سیب.

9. هیچ (حضرت نوح بود نه حضرت موسی)

10. خوب خودتونید دیگه (نام خودتان)

ارزیابی تست و سطح هوش بر اساس تعداد جواب های نادرست:

7 جواب نادرست و بیشتر: IQ درحد دانش آموز دبستان بین 85 تا 95

6 جواب نادرست: IQ درحد دانش آموز دبیرستان بین 95 تا 110

5 جواب نادرست: IQ درحد دانشجو بین 110 تا 120

2 تا 4 جواب نادرست: IQ درحد استاد دانشگاه بین120 تا 130

یک جواب نادرست: IQ فوق العاده 130 به بالا

در مرحله دوم برای به دست آوردن سن عقلی خود کافی است سن تقویمی خود را ضربدر ضریب هوشی تان نموده و سپس آن را بر 100 تقسیم کنید.

سن عقلی: سن تقویمی × ضریب هوش تقسیم بر 100

منبع:برترینها

منبع: زندگی روز
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1862

به "شما واقعا چند سال تان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شما واقعا چند سال تان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید