صدای مظلومیتی که رئیس جمهور 8 سال نشنید!

به گزارش فیس راز، روح الله جعفری کارگردان و پژوهشگر تئاتر با اشاره به منفعل بودن وزارت ارشاد در زمینه حمایت از هنرمندان در دوران کرونا یکی از راه های رسیدگی به شرایط معاش هنرمندان را پرداخت بیمه بیکاری دانست.

صدای مظلومیتی که رئیس جمهور 8 سال نشنید!

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، روح الله جعفری نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر با اشاره به بلاتکلیفی هنرمندان تئاتر همزمان با تمدید چندباره تعطیلی سالن های نمایش به بهانه فراگیری ویروس کرونا گفت: با صراحت باید خاطرنشان کرد دستورالعمل غیرکارشناسی و غیرکاربردی و پر از تکلّف و آمرانه بازگشایی سالن های تئاتر که از اول تیر سال جاری لازم الاجرا شد، بعد از گذشت 123 روز، به شکست ختم شده است. این شکست حتمی و پیش بینی آن اَظهر مِن الشمس بود، چراکه این دستورالعمل ضمانت اجرایی نداشت. این شکست محصول تفکر مدیریتی است که هیچ شناختی از فرهنگ و هنر و هنرمند و کالای فرهنگی در این سرزمین ندارد.

وی ادامه داد: بار ها گفته و باز می گویم تا دیر نشده باید مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده، دست از مدیریت قومی و قبیله ای و جزیره ای و ارجح دانستن سلیقه بر تخصص و پیروی نکردن از قانون در عرصه فرهنگ و هنر بردارند تا بتوان گام های اولیه را برای جبران شکست های پی در پی که نتایج آن غم انگیز بوده، برداشت و راه را برای ایجاد دموکراسی در جامعه هموار کرد. تا زمانی که اصرار و پافشاری بر این است که در بر همین پاشنه بچرخد، وضع رقت بار به وجود آمده در عرصه فرهنگ و هنر و آنچه که بر هنرمند تحمیل شده، نه تنها تغییری نمی نماید، بلکه روز به روز بدتر و وخیم تر هم می گردد.

رئیس جمهور 8 سال صدای مظلومیت فرهنگ و هنر را نشنید!

این پژوهشگر تئاتر متذکر شد: در این مدت، رییس جمهور که گاه و بی گاه در سخنرانی های انتخاباتی خود از فرهنگ دم می زد، حتی یک کلمه درباره خسران جبران ناپذیر معنوی و مادی که کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر وارد نموده، سخن به زبان نیاورده است. او که شعار تبلیغاتی اش دولت فرهنگی و نه فرهنگ دولتی برای برگزیده شدن در انتخابات دوره یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری بود، نه تنها در این نزدیک به هشت سال، صدای مظلومیت خانواده فرهنگ و هنر را نشنید، بلکه کوچک ترین مطالبات برحق این خانواده را هم دنبال نکرد.

کارگردان ریچارد سوم اجرا نمی گردد بیان کرد: بسیار دردآور و غم انگیز است، وزیر ارشاد که خود در ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور دارد و عضو آن است و همچنین مسئول کمیته اطلاع رسانی این ستاد هم است، به دلیل آنکه اشراف و تخصصی بر مقوله فرهنگ و هنر ندارد و هم درد با مردم و خانواده فرهنگ و هنر نیست و دغدغه حل مسائل آن ها را هم ندارد، فقط به عنوان یک فرد ناظر، خبر از اطلاعیه هایی می دهد که این ستاد صادر می نماید و در نهایت، در حوزه تحت امر خود می گوید که آن ها را باید اجرا و دنبال کرد. او به جای آنکه خود و تیم زیرمجموعه اش تأثیری بر بحران به وجود آمده داشته باشد، دائماً با اتخاذ تصمیم های غلط، بحران آفرینی می نماید.

جعفری توضیح داد: عمق فاجعه بسیار زیاد است. باعث تأسف است که وزیر ارشاد به جای آنکه دغدغه فرهنگ و هنر و هنرمند و ایجاد تسهیل برای ارائه کالا های فرهنگی به مردم را داشته باشد، از افتخارات خود در این دوره به تعداد لینک های کار شده در خبرگزاری ها، آن هم در هفته دولت که در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور به عمل رسانده بود اشاره می نماید. آیا از این منفعل تر و از این بدتر هم می گردد؟ اگر به این پرسش با نگاه و استدلالی عقلانی بخواهیم پاسخ دهیم، جواب منفی است.

وی با اشاره به صدور اطلاعیه های تعطیلی تئاتر به صورت هفته به هفته اضافه کرد: دولت نقشه راه عملیاتی برای برون رفت از وضع موجود را ندارد و در برابر هر بحران ایجاد شده، منفعل است. این انفعال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه آن هم به وضوح به چشم می آید و وجود دارد. مشت نمونه خروار است. در اطلاعیه هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد برای تعطیلی مراکز فرهنگی و سالن های نمایش صادر می نماید، کوچک ترین نشانه ای از مدیریت راهبردی دیده نمی گردد. این اطلاعیه ها و تمدید آن ها به صورت هفتگی است و کمتر از چند ساعت مانده به اینکه مهلت تعطیلی اعلام شده قبلی تمام گردد، دوباره صادر می گردد! در هیچ کجای جهان این بی تدبیری و بی خردی، آن هم در عرصه فرهنگ و هنر دیده نمی گردد.

این مدرس تئاتر ابراز کرد: نحوه صدور این اطلاعیه ها دال بر بی اهمیت دانستن مقوله فرهنگ و هنر و خانواده دلسوز این عرصه است که برای روشن نگه داشتن چراغ هنر، صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته و کار به جایی رسیده که کارد به استخوانش نفوذ نموده است. مدیریت و برنامه ریزی امور فرهنگی در وهله اول یک علم است و احتیاج به آموزش دارد و بعد تخصص به حساب می آید که متأسفانه به این مهم در کشور ما بهایی داده نمی گردد.

تعطیلات برادوی چگونه اعلام شد؟

وی تأکید کرد: در آمریکا مرکز اصلی تئاتر، برادوی است. در برادوی 41 سالن تئاتری وجود دارد. مدیر اصلی این مجموعه عظیم در اسفند سال گذشته خاطرنشان کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا در آمریکا، سه ماه همه سالن ها تعطیل می گردد. او پس از مدت زمان کوتاهی که گسترش کرونا در آمریکا زیاد شد، خاطرنشان کرد شش ماه و بعد خاطرنشان کرد تا انتها سال میلادی 2020 این تعطیلی ها تمدید می گردد و وقتی وضع وخیم تر از قبل شد، دوباره خاطرنشان کرد که، چون باید هدف اصلی ما بها دادن به جان انسان ها و مراقبت از آن باشد، این تعطیلی ها تا 30 مِی 2021 (9 خرداد 1400) ادامه پیدا می نماید و تمدید می گردد.

جعفری ادامه داد: حال، با عقل سلیم می توان مقایسه و سنجش کرد که علم و تخصص مدیریت و برنامه ریزی امور فرهنگی چه نقش و جایگاهی در پیشبرد برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت، آن هم از جنس فرهنگی در بحران به وجود آمده که جان شریف انسان را نشانه رفته، می تواند داشته باشد. آمار مرگ و میر بر اثر شیوع و گسترش و ابتلا به کرونا در کشور بسیار بالا است. مردم در همه استان ها و شهر های ایران با این ویروس دست و پنجه نرم می نمایند. امکانات پزشکی بسیار محدود است. کادر محترم و شریف پزشکی در این بیش از هفت ماه، برای درمان بیماری تحمیل شده به انسان ها از جان مایه گذاشته و متأسفانه روز به روز تحلیل می فرایند. در این مدت، بسیاری از خانواده ها که علاوه بر اثر اوضاع مالی ناپایدار و متزلزل موجود، سفره شان کوچک و کوچک تر شده، شاهد از دست دادن عزیزانشان هستند و گویا این فرایند صعودی مرگ و میر تمامی هم ندارد. در این اوضاع و احوال، حال خانواده فرهنگ و هنر هم خوب نیست و این خانواده هم که برآمده از جامعه و از جنس مردم است، پشت و پناهی ندارد. اگر دولت به فکر مردم باشد، باید از همه توان خود استفاده کند تا جلوی گسترش بیش از پیش کرونا را در کشور بگیرد. این مهم شدنی است، به شرط آنکه جان شریف انسان، نه فقط در حرف و در قالب دادن شعار، بلکه در عمل مهم تلقی گردد.

کارگردان اسب های پشت پنجره گفت: یکی از کار هایی که باید به جد دنبال گردد، تعطیلی نقطه به نقطه مشاغل و نه فقط مراکز فرهنگی و سالن های نمایش و کنترل عبور و مرور و جابه جا شدن انسان در هر کوی و برزن و هر استان و هر شهری است که باعث شکسته شدن زنجیره به هم پیوسته پاندمی کرونا می گردد. انجام این کار احتیاج به آن دارد که دولت برای مردم هزینه کند و این هزینه در بلندمدت عین فایده است. برای آن که بتوان از شرایط اسف بار فعلی رها شد، دولت باید به شرایط معاش مردم و همچنین به تأمین و ایجاد بهداشت روح و روان و در یک کلام، تضمین مایحتاج ضروری آن ها بپردازد.

وی در انتها صحبت هایش متذکر شد: یکی از راه های رسیدگی به شرایط معاش هنرمندان و دیگر مردم جامعه در این ایام، اختصاص بیمه بیکاری به هر شهفرایند و دادن وام های بلاعوض و همچنین اختصاص وام هایی با بازپرداخت بسیار کم به مردم است. در این ایام وقتی به لحاظ مادی هر شهفرایند تأمین باشد، دیگر برای حفظ بقای خود و خانواده اش و تهیه قوت لایموت به بیرون از خانه نمی آید و نتیجه آن می گردد که در یک بازده زمانی تعیین، زنجیره به هم پیوسته شکل دهنده پاندمی کرونا از هم گسسته می گردد. آن چه که گفتم، یکی از راه های تأثیرگذار در فائق شدن بر این ویروس است. امیدوارم تا خیلی زود دیر نشده، مسئولان و مدیران تصمیم گیرنده از شعار های دهان پُرکن و عوام فریبانه دست بردارند و بر مدار عقلانیت حرکت نمایند تا بتوانند بر شرایط بحرانی به وجود آمده فائق آیند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1374

به "صدای مظلومیتی که رئیس جمهور 8 سال نشنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای مظلومیتی که رئیس جمهور 8 سال نشنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید