روحانی: حاکمان بعدی آمریکا اشتباهات طراحان تحریمها را جبران نمایند

به گزارش فیس راز، حسن روحانی رئیس جمهوری صبح پنجشنبه در سرانجام آیین بهره برداری از راه آهن خواف- هرات مهیا که با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بصورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، با تاکید بر اینکه امروز روزی تاریخی و به یاد ماندی در تاریخ دو کشور ایران و افغانستان است، گفت: 20 آذر 1399، 10 دسامبر 2020 و 24 ربیع الثانی 1442 را بیاد خواهیم داشت؛ این تاریخ اتصال راه آهن اتصال دو سرزمین دوست به وسیله راه آهن است.

روحانی: حاکمان بعدی آمریکا اشتباهات طراحان تحریمها را جبران نمایند

به گزارش ایسنا، وی اضافه نمود: روابط دو کشور ایران و افغانستان تنها به وسیله هم زبانی نیست، بلکه به وسیله همدلی نیز است چراکه همدلی از هم زبانی خوشتر است. امروز هر دو دارای یک سرنوشت هستیم و ثبات، امنیت و توسعه منطقه در سایه ثبات، امنیت و توسعه هر دو کشور است. ریشه روابط دو کشور در فرهنگ و تاریخ و در زبان مشترک است؛ همسایگی ما یک انتخاب نیست بلکه تقدیر و سرنوشتی تاریخی است، اما بهره مندی ما از سایه یکدیگر به اراده ما بستگی دارد. اراده دو ملت این است که دو کشور از نعماتی که در اختیار دارند به نفع همدیگر استفاده نمایند.

رئیس جمهوری با اشاره به وجود بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک میان ایران و افغانستان، توضیح داد: ما همواره در کنار تاریخ و ملت افغانستان بودیم و روزی که افغانستان توسط شوروی سابق اشغال شد، امام خمینی (ره) سفیر شوروی را احضار کرد و به او گفت که کار شما غلط است ملت افغانستان روی شما را از سرزمین خود بیرون می رانند. در طول جهاد مردم افغانستان ملت ایران در کنار ملت افغانستان بود و پیروزی و شادی مردم افغانستان، پیروزی و شادی ما بود.

روحانی خاطر نشان کرد: افتخار داریم که در طول بیش از 40 سال میزبان میلیون ها مردم افغانستان بوده ایم؛ میزبانی ای که توام با آموزش رایگان برای فرزندان ملت افغانستان همراه بوده است. امروز بیش از 400 هزار دانش آموز افغانستانی در کلاس های درس ما درس می خوانند و از بهداشت و درمان رایگان ما استفاده می نمایند. جمهوری اسلامی ایران در ماجرای کرونا نیز به همان نسبت که به مردم خود خدمت داد، بدون هیچ تفاوتی به مردم افغانستان هم خدمت داده است.

وی اضافه نمود: معتقدیم فرهنگ و تاریخ ما در هم تنیده است و به همان نسبت نیز باید بازار و اقتصاد دو کشور در همتنیدگی داشته باشد؛ نخستین گام این امر توسعه زیرساخت ها است؛ ما پیش از این راه آهن چابهار را افتتاح کردیم که آن روز روزی تاریخ برای سه ملت ایران، افغانستان و پاکستان بود و امروز با حضور ویدئو کنفرانس جنابعالی راه آهن خواف- هرات را افتتاح کردیم که دومین راه آهن در شرق ایران است.

رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت های راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: راه آهن میرجاوه نخستین راه آهن شرق ما بود که ایران با به پاکستان متصل کرد. راه آهن خواف-هرات دومین راه آهن شرقی ماست که ما را به افغانستان متصل می نماید. از شمال نیز در سرخس و اینچه برون و در جلفا و در رازی در غرب و در آینده ای نه چندان دور اتصال ما از کرمانشاه به خانقین و خرمشهر به بصره راه های ارتباطی دیگری است که ما را به شرق و غرب متصل می نماید و مردم افغانستان نیز می توانند از این اتصال استفاده نمایند.

روحانی با ابراز امیدواری نسبت به اتصال خط آهن روزنک به هرات در افغانستان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و شرکت های ایرانی آمادگی دارند که راه آهن روزنک را در زمانی کوتاه به هرات متصل نمایند و امیدواریم و راه آهن هرات به مزار شریف متصل گردد؛ با این اتصال مردم عزیز افغانستان می توانند میلیون ها تن کالا را جابجا و صد ها هزار مسافر می توانند این ریل استفاده نمایند. با اجرا و افتتاح بخش چهارم راه آهن خواف- هرات مردم افغانستان می توانند به آرزوی دیرینه خود برسند به راحتی را با راه آهن به مشهدالرضا متصل شوند.

وی تاکید نمود: رونق ایران و افغانستان را در این راه آهن می بینیم و با این راه آهن کالا های تجار افغانستان می تواند به اروپا منتقل گردد و مردم افغانستان می تواند به بنادر جنوب ایران نظیر بندر امام و بندرعباس و در آینده ای نزدیک به چابهار متصل شوند. ما با کوشش جدی در حال اجرای راه آهن چابهاربه زاهدان هستیم و در سال 2021 این راه آهن متصل خواهد شد و افغانستان خواهد توانست به چابهار هم متصل گردد. با اتصال راه آهن افغانستان به ازبکستان در آینده، افغانستان می تواند از همه امکانات ترانزیتی و فوائد ترانزیتی در منطقه بهره مند گردد. راه آهن خواف- هرات همچنین در آینده می تواند راستا اتصال به ریل چین، تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و ایران باید و شرایط را برای توسعه منطقه بیشتر فراهم کند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ما این راه آهن را به عنوان یکی از تعهدات توسعه ای مان انجام دادیم اظهار کرد: ما به این تعهدنامه در زمانی عمل کردیم که در شرایط تحریم ظالمانه آمریکا بودیم و آن ها به عنوان تروریست مالی می خواستند تمام راستا های حرکت مالی را بر روی مردم ما ببندند؛ البته آن ها شکست خوردند و طراح این طرح غلط نیز سرنگون شد و همه آن هایی که در این راستا راه غلط را انتخاب نموده بودند، فهمیدند که اشتباه تاریخی مرتکب شدند؛ امیدواریم در آینده این اشتباه توسط حاکمان بعدی در کاخ سفید جبران گردد.

روحانی با تاکید بر اینکه همه طرح های توسعه ای مان را در شرایط جنگ مالی انجام دادیم، گفت: هر هفته افتتاح های عظیم تاریخی در کشور داشته ایم و امروز سی و ششمین هفته ای است که افتتاح داریم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در بخش های دیگر سخنرانی خود در مراسم افتتاح راه آهن خپاف-هرات که با حضور رئیس جمهوری افغانستان بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار گردید، سایر ویژگی های این راه آهن را مطرح کرد و گفت: راه آهن خواف- هرات راستا ترانزیت را هموار و کاهش هزینه حمل و نقل را به همراه خواهد داشت. همچنین یا استفاده از این راه آهن ترافیک مرز دوغارون کاهش می یابد و کالای افغانستان به راحتی به ایران و اروپا صادر می گردد.

وی اضافه نمود: همچنان معتقدیم دوره آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت را برای عزیزان ما در وزارت فوائد عامه افغانستان انجام دهیم تا آن ها بتوانند به خوبی از راه آهن استفاده نمایند.

روحانی در سرانجام با گرامیداشت یاد شهدا و تقدیر از مجروحان پروژه راه آهن خواف- هرات برای آن ها اجر اخروی و شفای عاجل آرزو کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1481

به "روحانی: حاکمان بعدی آمریکا اشتباهات طراحان تحریمها را جبران نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: حاکمان بعدی آمریکا اشتباهات طراحان تحریمها را جبران نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید