مه دود خطرناک شانگهای را در برمی گیرد

به گزارش فیس راز، مه دود روز سه شنبه 15 دسامبر (24 آذر) در کلان شهر شانگهای در چین به بالاترین حد خود از ماه ژانویه تابه حال رسید و باعث شد مدارس فعالیت های در فضای باز را برای دانش آموزان ممنوع و مقامات کار در محل های ساختمان سازی و کارخانه ها را محدود نمایند.

مه دود خطرناک شانگهای را در برمی گیرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش رویترز آلودگی هوا در سراسر چین در حال گسترش است و هفته گذشته میزان خطرناک آلودگی هوا در پکن باعث شد برای نخستین بار هشدار قرمز در این شهر اعلام گردد، به این معنا که به وسایل نقلیه دستور داده شد از خیابان ها خارج شوند، کلاس های مدارس تعطیل شدند و از حرکت وسایل نقلیه سنگین جلوگیری به عمل آمد.

مه دود شدید شانگهای درست یک روز پیش از برگزاری کنفرانس بسیار موردتوجه اینترنت جهانی در این شهر که شامل سخنرانی رئیس جمهور شی جینگ پینگ هم می شد، آغاز شده است.

انتظار می رود حاضران در این کنفرانس شامل بزرگان صنعت و تکنولوژی جهانی و رهبران کشورهایی مانند روسیه و پاکستان باشند.

روز سه شنبه، قشری از مه دود خاکستری بر روی شانگهای، پایتخت تجاری چین با جمعیت بیش از 20 میلیون نفر افتاد. مه دود باعث محدودیت دید و رساندن شاخص کیفیت هوا (AQI) به بالای 300 شد، سطحی که بر اساس اغلب مقیاس ها خطرناک شمرده می گردد و تأثیری درازمدت بر سلامت ایجاد می نماید.

میزان ذرات معلق آلاینده P2.5 به عدد 281 رسید که بالاترین میزان این ذرات از میانه ماه ژانویه است. کارشناسان ذرات ریز آلاینده P2.5 (کمتراز 2.5 میکرون) علت عمده آسم و بیماری های تنفسی هستند.

والن واگن 40 ساله مادر تمام وقت 40 ساله می گوید: مه دود بچه ام را مریض می نماید، بینی اش اغلب گرفته است و سرفه می نماید. در حال حاضر به نظر می رسد آلودگی دارد بدتر می گردد، همه کاری که ما می توانیم بکنیم است که سرعت افزایش آن را اندکی کند کنیم.

  • هشدار زرد

مه دود مقامات شانگهای را واداشت که وضعیت هشدار زرد اعلام نمایند که سومین رده از لحاظ شدت آلودگی هوا است و به سالمندان، بچه ها و بیماران ساکن شهر توصیه کند در خانه بمانند، از فعالیت ها در فضای باز خودداری نمایند و پنجره ها را بسته نگهدارند.

آلودگی محیط زیست چین به مسئله ای ملی بدل شده است، به طوری که بسیاری از رودخانه ها و دریاچه ها با زباله انباشته شده و فلزات سنگین در خاک تجمع یافته اند. آلودگی گاهی باعث تأخیر در پروازهای هواپیماها می گردد.

وزارت حفاظت از محیط زیست چین و کمیسیون ملی توسعه و اصلاح، یک نهاد برنامه ریز دولتی، اعلام کردند، دولت یک نظام اعتباری ملی را ایجاد نموده است که دریافت وام را برای تخریب نمایندگان محیط زیست سخت تر می نماید.

بر اساس بیانیه مشترک این دو نهاد دولتی، کسب وکارهایی که سابق زیست محیطی خوبی داشته باشند، هنگام تقاضا برای حمایت اقتصادی حمایت دریافت خواهند کرد.

این نهادها نگفتند این طرح در چه هنگامی عملی خواهد شد.

مه دود شدید در شانگهای همچنین هنگامی ایجاد می گردد که ایالت های چین تا شمال مقررات آلودگی را برای کارخانه های فولاد و سیمان سخت تر نموده اند و تولیدشان را به جنوب منتقل نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 509

به "مه دود خطرناک شانگهای را در برمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مه دود خطرناک شانگهای را در برمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید