وسعت گلخانه های کشور به 15 هزار هکتار رسیده است

به گزارش فیس راز، محمود حجتی در خاتمه سفر یک روزه به استان قزوین برای افتتاح چند طرح عمرانی و زیربنایی در بخش کشاورزی پمجشنبه شب در مصاحبه با خبرنگاران در مورد اهمیت توسعه گلخانه ها در کشور اظهارداشت: در شرایط کم آبی و بحران ناگزیریم به سمت کشت گلخانه ای حرکت کنیم تا ضمن حفظ منابع آبی موجود برای افزایش فراوری هم گام برداریم.

وسعت گلخانه های کشور به 15 هزار هکتار رسیده است

وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد:امروز در سفر به قزوین وقتی واحد گلخانه ای در یکی از روستاهای بوئین زهرا را افتتاح کردیم از این ظرفیت و توانمندی و احداث یک واحد بزرگ و زیبا لذت بردم و باور داریم توانمندی بسیار زیادی در این عرصه داریم که باید بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

حجتی یادآورشد: گیاه آروئه ورا خواص دارویی و مصرف بهداشتی و دارویی زیادی دارد و محصول خوبی برای فراوری در واحد گلخانه است و در شرایط کم آبی بویژه در منطقه بویین زهرا می تواند توسعه متوازنی داشته باشد و به اشتغال هم یاری کند.

توسعه گلخانه ها در شرایط کم آبی لازم است وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: فکر می کنم در شرایط کنونی کشور موضوع گلخانه ها یک نمونه از کارهای ارزشمندی است که می تواند شرایط ما را برای زندگی بهتر تسهیل کند و باید بپذیریم می توانیم با توسعه واحدهای گلخانه ای هم بهتر و هم بیشتر فراوری کنیم وبرای کشور عزیزمان ثروت و اشتغال بیشتری را نیز ایجاد کنیم.

وی یادآورشد: موضوع گلخانه ها از طرح های مالی مقاومتی است و در ردیف حساس ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی و دولت قرار گرفته است به همین دلیل عزم جدی داریم تا از محل اعتبارات تبصره 18 و اشتغال روستایی، ارزان ترین تسهیلات را به این بخش اختصاص دهیم.

حجتی گفت: کشت گلخانه ای با مصرف حداقل 10 درصد آب بهترین الگوی کشت است که در شرایط خشکسالی و کم آبی می تواند در کشور مورد توجه جدی قرار گیرد و ما از آن حمایت می کنیم.

رکورد توسعه گلخانه ها شکسته شد

وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: به دلیل اهمیت این طرح خوشبختانه سال جاری در توسعه واحدهای گلخانه ای رکورد داشتیم و بیش از 3 هزار هکتار گلخانه جدید در کشور احداث شده است.

حجتی افزود: اوایل سال جاری میزان گلخانه ها حدود 12 هزار هکتار بود که با افزایش سه هزار هکتار دیگر به ظرفیت آن در حال حاضر این میزان به 15 هزار هکتار رسیده که سالهای آینده نیز به آن اضافه خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی استان قزوین بیان نمود: ظرفیت ها و استعدادهای موجود کشور ایجاب می نماید تا سطح گلخانه های کشور را به 50 تا 60 هزار هکتار افزایش دهیم تا احتیاج کشور به محصولات متنوع گلخانه ای را تامین کنیم.

صنعت گلخانه در کشور بومی شده است

حجتی یادآورشد:خوشبختانه صنعت گلخانه در کشور بومی سازی شده و قادریم همه تجهیزات آن را فراوری و تامین کنیم و از نظر نیروی انسانی و متخصص و نیز مدیریت منابع هم دانش لازم را داریم و بدون هیچ وابستگی قادریم در این بخش پیروز عمل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: تجهیزات گلخانه ای بومی است و در داخل فراوری می گردد و کار کشاورزی گلخانه ای هم راحت است و قادریم براحتی با کشت انواع سبزی، صیفی جات، گلهای زینتی ضمن کسب درآمد مناسب برای صادرات محصولات آن هم برنامه ریزی کنیم.

حجتی در مورد میزان صادرات محصولات گلخانه ای اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: آمار دقیق این محصولات را چون تفکیک شده نیست در اختیار ندارم اما بازار خوبی برای این محصولات در کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه موجود است که باید از آن استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: به دلیل سرمای هوا در هشت ماه سال در کشور روسیه احتیاج شدیدی به محصولات گلخانه ای ایران در این بازار احساس می گردد و با توجه به روابط سیاسی و مالی مناسبی که در سالهای اخیر با این کشور داریم اگر این بازار را در اولویت محصولات گلخانه ای قرار دهیم قادریم ارزآوری خوبی در این بخش نیز در بخش صادرات غیر نفتی به خود اختصاص دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 167

به "وسعت گلخانه های کشور به 15 هزار هکتار رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسعت گلخانه های کشور به 15 هزار هکتار رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید