چرا سود بانک ملت کم شد؟ ، بدهی وبملت چقدر است؟

به گزارش فیس راز، به گزارش خبرنگاران، بانک ملت اخیرا گزارش عملکرد شش ماهه خود را منتشر کرد که با حواشی زیادی همراه بود. موضوعی که باعث شد این بانک علاوه بر اصلاح صورت اقتصادی 6 ماهه خود، گزارشی مبنی بر شفاف سازی هم در کدال منتشر کند.

چرا سود بانک ملت کم شد؟ ، بدهی وبملت چقدر است؟

بر اساس صورت های اقتصادی شش ماهه منتشر شده در کدال، وبملت در نیمه نخست سال جاری در مجموع از تسهیلات اعطایی و سپرده گذاری و اوراق بدهی درآمدی 30 هزار میلیارد تومانی داشته است که از این مقدار بیش از 15 هزار میلیارد تومان را هزینه سود سپرده ها نموده است. با کسر هزینه 11 هزار میلیارد تومانی اداری و عمومی و سایر هزینه ها، سود خالص عملیات این بانک به سه هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افتی 56 درصدی داشته است. با این حساب سود خالص هر سهم بانک ملت در شش ماه نخست 147 ریال به ثبت رسیده است.

موجودی نقدی وبملت هم در این دوره 26 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نیمه نخست پارسال 8.5 درصد کمتر شده است. مجموع بدهی های این بانک هم تا انتها شهریور 810 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به پارسال 14 درصد بیشتر شده است.

با این حال بانک ملت در مورد کاهش قابل ملاحظه سود خود توضیحاتی ارائه نموده است. این بانک علت اصلی این کاهش را تغییر نکردن نرخ تسعیر ارز اعلام نموده است. این بانک می گوید نرخ تسعیر ارز از 9 هزار تومان در انتها سال 1398 به 11 هزار تومان در انتها شهریور 1399 رشد داشت که منجر به ثبت سود 10 هزار و 400 میلیارد تومانی در صورت اقتصادی شهریور 99 شد.

از سوی دیگر با استناد به بند 4 گزارش حسابرس مستقل روی صورت اقتصادی سالانه 99، این بانک با کسری ذخیره 27 هزار میلیارد تومانی روبرو است و به منظور تعدیل این بند مذکور مبلغ سه هزار و 580 میلیارد تومان هزینه اکچوئری منظور شده است.

با این تفاسیر، این بانک مدعی است در صورت حذف سود تسعیر ارز از گزارش سال گذشته، سود هر سهم این بانک تنها 48 ریال می بود که از سود 147 ریالی شش ماه نخست سال جاری بسیار کمتر بود. بنابراین بانک ملت می گوید با ثابت در نظر گرفتن شرایط، سود خالصش در نیمه نخست سال جاری تقریبا سه برابر شده است.

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1958

به "چرا سود بانک ملت کم شد؟ ، بدهی وبملت چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سود بانک ملت کم شد؟ ، بدهی وبملت چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید