چگونه قطرات بزاق در هوا پخش می شوند؟

به گزارش فیس راز، جریان هوای خارج شده از ریه ها، رشته ها را کشیده و نازک تر می نماید تا اینکه انتها آن ها پاره شده و به صورت قطره های کوچک در هوا پراکنده می شوند و نکته جالب این است که تمامی این ها تنها در کسری از ثانیه رخ می دهد.

چگونه قطرات بزاق در هوا پخش می شوند؟

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

برای اولین بار، دانشمندان دانشگاه پرینستون آمریکا بصورت مستقیم مکانیزم فراوری قطرات در حفره دهان در حین گفتار روزمره را تصویرسازی کردند.

طی این مطالعه آن ها از یک تکنیک تصویربرداری با سرعت بالا استفاده کردند تا نشان دهند دقیقاً چگونه هنگام صحبت کردن قطرات بزاق به بیرون پخش می شوند. وقتی دهان ما باز می گردد تا صدا های گفتاری فراوری کند، ابتدا یک نوار بزاق دهان بر روی لب پخش می گردد. با جدا شدن لب ها، این نوار مایع به نوار های رشته مانند شکسته و تبدیل می گردد.

جریان هوای خارج شده از ریه ها، رشته ها را کشیده و نازک تر می نماید تا اینکه انتها آن ها پاره شده و به صورت قطره های کوچک در هوا پراکنده می شوند و نکته جالب این است که تمامی این ها تنها در کسری از ثانیه رخ می دهد.

درک عمیق تر از تشکیل این قطرات و فرایند پراکندگی می تواند به ایجاد استراتژی های جدید و بهتر برای یاری به کاهش سرعت شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا ختم گردد. هاوارد آلوین استون (Howard Alvin Stone) استاد دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضای دانشگاه پرینستون گفت: مطالعه ما بینشی جدید در خصوص منشا قطرات بیرون آمده از دهان هنگام صحبت را فراهم می نماید که این موضوع می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری هایی مانند کووید-19 یاری کند.

در هفته های ابتدایی شیوع کووید-19، دانشمندان سراسر دنیا بر درک نحوه انتقال ویروس متمرکز بودند. به همین ترتیب، دانشمندان این مطالعه می خواستند تخصص مکانیک سیالات خود را در خصوص این حل مشکل بکار گیرند.

آن ها بر نحوه انتقال بیماری در افراد بدون علامت تمرکز داشتند، افرادی که سرفه و عطسه نمی کردند، اما بطور انفجاری ذرات مملو از هوا و عوامل بیماری زا را منتشر می کردند را مورد آنالیز قرار دادند. استون گفت: ما در ماه آوریل یک مقاله درباره انتقال بیماری توسط افراد ناقل بدون علامت نوشتیم.

طی این مطالعه، مانوک آبکاریان (Manouk Abkarian) مدیر تحقیق مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) بیشتر آزمایشات را روی خودش انجام داد و از صحبت کردن استون تصویربرداری کرد.

آزمایش بدین گونه بود که آبکاریان روی جایگاه در اتاقی مه آلود (مه حاصل از ماشین فراوری نماینده مه) نشسته بود. او در حالی که به سمت یک صفحه لیزر، یک صفحه تخت و یک صفحه نازک با نور لیزر صحبت می کرد، آوا های مختلفی را بیان نمود.

صفحه لیزر به دلیل اثر پراکندگی نور هنگام عبور از صفحه، ذرات خارج شده از دهان آبکاریان را شناسایی کرد. یک دوربین سریع تصاویر این پراکندگی را ثبت کرد و این موضوع محققان را قادر ساخت تا با تجزیه و تحلیل داده ها بتوانند میزان فراوری قطرات را در هر صدای گفتاری اندازه گیری نمایند.

دانشمندان برای تجسم شکل گیری قطرات در حین صحبت کردن، تصاویر ثبت شده توسط دوربین قرار داده شده در داخل دهان فرد صحبت نماینده را بزرگنمایی کردند. دوربین با جزئیات شگفت انگیز پنج هزار فریم در هر ثانیه تحت نور شدید تصاویر را ثبت می کرد.

به گفته محققان فرض بر این است که تشکیل قطرات به دو روش اتفاق می افتد: از راه ترکیدن لایه های/نوار های نازک در اعماق ریه ها یا به وسیله قطرات برشی جریان هوا حاصل از سطوح پوشش داده شده با بزاق در مجرای هوایی فوقانی که شامل گلو و دهان است.

آبکاریان گفت: کسی قبلاً نتوانسته است به صورت مستقیم تشکیل قطرات در ریه ها یا مجاری هوایی فوقانی را تصویرسازی کند.

محققان خاطرنشان کردند همانطور که توسط کارشناسان بهداشت عمومی در دنیا توصیه می گردد، استفاده از ماسک می تواند در جلوگیری از پخش شدن این ذرات به بیرون موثر باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1326

به "چگونه قطرات بزاق در هوا پخش می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه قطرات بزاق در هوا پخش می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید