کرم هایی که از متان تغذیه می کنند!

به گزارش فیس راز، پژوهشگران آمریکایی در بررسی اعماق دریا، کرم هایی را کشف کردند که از متان به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند.

کرم هایی که از متان تغذیه می کنند!

به گزارش فیس راز و به نقل از ورج، دانشمندانی که به اکتشاف در اعماق دریاها می پردازند، در بررسی جدید خود، به کشفی رسیده اند که می تواند درک ما را در مورد این اکوسیستم های اسرارآمیز تغییر دهد. آنها دریافتند که دو نوع کرم لوله ای می توانند متان را که یک گاز قوی گلخانه ای است، محبوس کنند. تا پیش از این کشف، چنین رابطه همزیستی میان کرم ها و باکتری هایی که متان می خورند، دیده نشده بود.

دانشمندان با نقشه برداری از بستر دریا با کمک وسایل نقلیه اتوماتیک دریایی دریافتند که این کرم ها تا 300 متری محل نشت متان زندگی می کنندـ

شاید این پژوهش بتواند به محافظت از اکوسیستم ها در برابر نشت متان ناشی از حفاری دریاها کمک کند.

شانا گوفری (Shana Goffredi)، زیست شناس کالج اکسیدنتال (Occidental College) آمریکا و نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: این اکوسیستم ها واقعا برای سلامت زمین مهم هستند. هر بار که به عمق دریاها وارد می شویم، گونه های جدیدی را کشف می کنیم و هنوز گونه های بسکمک وجود دارند که چیزی در مورد آنها نمی دانیم. شرم آور است که این گونه های جالب به خاطر فعالیت های انسانی از دست بروند.

آنچه ابتدا توجه پژوهشگران را به سوی کرم های لوله ای در این ناحیه جلب کرد، ظاهر کرکی آنها بود. گاهی اوقات هنگامی که حیوانات با باکتری هایی که روی بدن آنها زندگی می کنند، گرد هم می آیند، ظاهر کرکی یا پر از مو پیدا می کنند.

ویکتوریا اورفان (Victoria Orphan)، از نویسندگان این پژوهش گفت: این کار مانند داشتن نوعی فتوسنتز است؛ اما در آن به جای انرژی حاصل از نور، از متان به عنوان منبع انرژی استفاده می شود. در این فرآیند، متان تجزیه می شود و به جو انتقال نمی یابد. همراه شدن با ریزارگانیسم ها، راهبرد هوشمندانه ای برای موجودات ساکن در محیط زیست به شمار می رود.

این سبک زندگی موجودات می تواند از ورود 90 درصد متان نشت شده از کف دریا به جو و نهایتا گرم شدن زمین پیشگیری کند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 7 خرداد 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1037

به "کرم هایی که از متان تغذیه می کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرم هایی که از متان تغذیه می کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید